Sastamala, Vammala, Akaa.... mikä ?

Entisestä Vammalasta usein ohi ajavana olen ihan päästäni pyörällä, onko Vammala-nimi kadonnut kokonaan? Vai jos on edelleen voimassa, mikä on Vammalaa nyt kun on se Sastamalakin. Ja mikä alue on Sastamalaa ja mikä on Tyrväätä? Entä mikä on Akaata?
4694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

googleta sastamala niin tiedät:) akaa on ihan eri paikkakunta.

Äänestä

Viiala, Toijala ja Kylmäkoski ovat nykyään Akaa. Ei liity Sastamalaan mitenkää.

Äänestä

Eihän siinä ole muutakuin Vesilahti välissä. Aja Viialasta Akaan ja Vesilahden rajalta Narvaan ja siitä Sastamalan Stormin kautta , niin olet Sastamalassa.

Äänestä

Kylli Invala vielä siellä samassa paikassa on,samoin vaikka Mouhijärvi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eksyksissä.. kirjoitti:

Entisestä Vammalasta usein ohi ajavana olen ihan päästäni pyörällä, onko Vammala-nimi kadonnut kokonaan? Vai jos on edelleen voimassa, mikä on Vammalaa nyt kun on se Sastamalakin. Ja mikä alue on Sastamalaa ja mikä on Tyrväätä? Entä mikä on Akaata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu