Tiedote Jacksonville FL Tammik. 24/1 -11 ja toinen tiedote Miamista samoihin aikoihin.
Googleta "Betelgause" Niin saat siitä paljon uutta tietoa, monelta taholta.
Sanovat sen olevan tuhat kertaa valaisevamman aurinkoa.
Ilm.k. 16:8 kertoo täällasesta: "ja neljä enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella.
9. Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallaswsaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.
Jospa, vaikka "Yakov" tarkistaisi Googlesta nämä jutut, jkertoisi niistä täällä lähemmin.
2 AURINKOA TAIVAALLA ENSI VUONNA. TIEDEMIESTEN ENNUSTE
22
1652
Vastaukset
- Toinen realisti.
Tämä Betelgause on punainen ylijättiläinen Orionin tähtikuviossa.
Se on Aurigon kaltainen tähti jokaon polttanut vetyvarastonsa loppuun ja alkanut polttamaan heliumia.Tästä syystä se on laajentunut.
Sama "kohtalo" on edessä myös meidän kaikkien tuntemalla tähdellä nimeltään Aurinko noin 5 miljardin vuoden päästä.
Etäisyys Betelgauseen Maasta on noin 600 valovuotta.
Tähtitieteilijät ovat jo vuosikausia "vesi kielellä" odottaneet kyseisen tähden lojahtamista.
Jos ja kun sellainen todetaan niin kyseinen tähti on lojahtanut jo 600 vuotta sitten,ja valo siitä siis saapuu Maahan 600 vuotta tapahtumasta jäljessä.
Asialla ei ole mitään muuta merkitystä kuin se,että kyseisen lojahtaneen tähden jäännös näkyy ns,Novatähtenä tähtitaivaalla jonkin aikaa ehkä myös päiväsaikaan.
Tällaisia erimassaisten tähtien eli Aurinkojen lojahtamisia todetaan silloin tällöin.
Viimeksi vuonna 1987 jolloin eteläisellä tähtitaivaalla Magellanin pilvessä todettiin tähden räjähtäneen.Etäisyys kohteeseen on 160 000 valovuotta.
Eli kyseinen tähti räjähti 160 000 vuotta ennen kuin valo siitä saavutti Maan vuonna 1987.- -Beetlejuice-
Nimi Betelgeuse on ranskalainen pojan ja tytön nimi, ja tarkoittaa metsästäjän olkapäätä. Samoin Betelgeuse on eräs juutalaisessa mytologiassa esiintyvä hahmo.
- tajua totuus
Iselläs taiso lojahtaa vain kakka pöksyyn? Ei se mikään valo ole, vaan Nibiru!
- Westsider
anjäristyksen (ilm. 16:18)
19. Ja se suuri kaupunki (Rooma) meni kolmeen osaan, ja kansojen kaupungit kukistuivat. Ja se suuri Babylon tuli muistetuksi Jumalan edessä, niin ettähän antoi sille vihansa kiivauden viinimaljan.
Tämäkin luonnonmullistus aiheutuu jonkun valtavan vetovoiman vaikuttamana.- Westsider
maa horjuu ja huojuu.
Maa hoippuu ja hoipertelee niinkuin juopunut, huojuu niinkuin lehvämaja.
Raskaana pinaa sitä sen rikkomus, se kaatuu eikä enää nouse.
Sinä päivänä Hera kostaa korkeuden sotajoukoille korkeudessa ja maan kuninkaille maan päällä.
Heidät kootaan sidottuina vankikuoppaan ja suljetaan vankeuteen; pitkän ajan (1000 v.)
kuluttua heitä etsiskellään.
Näin profetoi Jesaja (24:19--22) Jumalan vihan ajasta. Kertoo samoja asijoita kuin Ilmestyskirjakin. - rihveli
Westsider kirjoitti:
maa horjuu ja huojuu.
Maa hoippuu ja hoipertelee niinkuin juopunut, huojuu niinkuin lehvämaja.
Raskaana pinaa sitä sen rikkomus, se kaatuu eikä enää nouse.
Sinä päivänä Hera kostaa korkeuden sotajoukoille korkeudessa ja maan kuninkaille maan päällä.
Heidät kootaan sidottuina vankikuoppaan ja suljetaan vankeuteen; pitkän ajan (1000 v.)
kuluttua heitä etsiskellään.
Näin profetoi Jesaja (24:19--22) Jumalan vihan ajasta. Kertoo samoja asijoita kuin Ilmestyskirjakin.Herra ei uhannut koota presidenttejä vankikuoppaan.
- +-0Q
rihveli kirjoitti:
Herra ei uhannut koota presidenttejä vankikuoppaan.
Jokavuosi Betelgeuze loistaa loppusyksyllä ja alkutavella etelässä (Suomessa).
- Toinen realisti.
+-0Q kirjoitti:
Jokavuosi Betelgeuze loistaa loppusyksyllä ja alkutavella etelässä (Suomessa).
Näin se on että Orionin tähtikuvio ja Betelgeuze näkyy Suomenkin horisontissa talvikuukausina.Parhaiten tammikuussa edellyttäen tietysti ellei taivas ole pilvessä.
Olen itsekin vuosikausia tutkaillut myös kyseistä tähtikuviota siksi,että olen tähtitieteen harrastaja.
Se on harmillista ettei Orionin tähtikuvio ole sirkumpolaarinen eli navanympärystähdistö.Tästä syystä se näillä leveysasteilla näkyy vain muutaman kuukauden ajan vuodessa.
Sitä Betelgeuzea tulee aina talvikuukausina seurattua siksi,että jospa itsekin olisi niiden joukossa jotka ensimmäisinä havaitsevat sen että valo kyseisen tähden räjähtämisestä,joka tosin on tapahtunut jo yli 600 vuotta sitten,saavuttaa Maan.
Mitään vaaraa siitä ei Maapallolle ole ja sitäpaitsi lojahduksen aiheuttama mahdollinen gammasädepurkaus suuntautuu aivan muualle maailmankaikkeuteen.
Jos tarkkoja ollaan,niin kyseisen tähden räjähdys tarkoittaa sitä,että kyseinen tähti "puhaltaa" ulkokerroksensa avaruuteen jolloin paikalle jää laajeneva planetaarinen "pilvi".Tähden ydin luhistuu tiheämassaiseksi ns.valkoiseksi kääpiöksi.
2x meidän aurinkoamme suurempi tähti lojahtaa myös elinkaarensa lopussa ja sen ydin luhistuu tiheämassaiseksi neutronitähdeksi,joka koostuu siis pelkästään neutroneista.Tällaisia nopeasti pyöriviä neutronitähtiä kutsutaan myös Pulsareiksi.
3x meidän aurinkoamme suurempi tähti lojahtaa myös elinkaarensa lopussa ja tähden ydin luhistuu massansa ja painovoimansa vaikutuksesta Mustaksi Aukoksi.
Tällaista tapahtuu maailmankaikkeudessa koko ajan.
Tämän Betelgeuzen "lopun ennustamisen" suhteen aikahaarukka on edelleenkin muutamasta sadasta vuodesta jopa miljoona vuotta eteenpäin.
Tällaisten tapahtumien etukäteen tietäminen on vähän samalaista kuin maanjäristysten ennustaminen tarkasti etukäteen.
1980-luvun alussa Aurinkokunnassamme tapahtui suuri planeettojen kohtaaminen.Tällainen kohtaaminen käsitetään aika yleisesti väärin.Missään vaiheessa planeetat eivät ole samalla suoralla,mutta ne ovat ryhmittyneet samalle taivaan sektorille.
Vuonna 1982 Aurinkokuntamme planeetat olivat siirtyneet asemiin,jota ylimalkaisesti sanotaan "Suureksi planeettojen kohtaamiseksi".Tällaista tapahtuu noin 180 vuoden välein ja 1980-luvun alkuvuosina tällainen kohtaaminen tapahtui.
Silloin Aurinkokuntamme planeetat olivat ryhmittyneet Maasta katsottuna taivaan sektorille joka oli 64 astetta.
Juuri tästä johtuen monet arvostetut tutkijatkin asettivat "maineensa peliin" sitä,että tämä planeettojen suuri kohtaaminen yhdessä Auringon aktiivisuushuipun kanssa aiheuttaa Maapallolla suuria maanjäristyksiä ja muita luonnonkatastrofeja.
Sitten kun tämä "Planeettojen suuri kohtaaminen" oli ohi niin voitiin todeta se,että mitään sellaista mitä tapahtuman suhteen oli eri tahoilla "ennustettu",ei tapahtunutkaan.
Näin siksi,että Aurinkokuntamme planeettojen konjuktiot ovat olleet täysin luonnollisia tapahtumia jo siitä lähtien kun Aurinkokuntamme muodostui noin 3 miljardia vuotta sitten.
Suonette anteeksi sen,että tuli aika pitkä "selvitys" asian suhteen mutta koska tähtitiede kuuluu,siinä missä historiakin,vapaa-ajan harrastusten pariin,niin myös tähtitiede "sytyttää" aina!
...vuoksi voimme nukkua yömme rauhassa!
Betelgeuse eli Alfa Orionis on tosin mahtava kooltaan ja valovoimaltaan, kuten moni muukin Orionin tähdistön upeista tähdistä, mutta se sijaitsee meistä niin kaukana ja sen galaktinen kiertoliike suuntautuu aurinkokunnastamme poispäin, joten se ei lähetä mainittavasti gammapurkauksia planeettaamme kohti, vaikka se räjähtäisikin. Silloin kun se räjähtää (tai on jo mahdollisesti räjähtänyt?), sen supernovasta aiheutuvan valon saapuminen maapallolle kestää noin 650 vuotta! Räjähdyksestä aiheutuva valokin on enimmillään korkeintaan täysikuun kirkkauden luokkaa, kenties sitäkin himmeämpi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Betelgeuze
Tässä on taas yksi esimerkki vuoden 2012 vääristä ennustuksista...
Silti tahdon painottaa sitä J-lan Jov'ille kertomaa salaisuutta, että (tähti)taivaan lait vaikuttavat tapahtumiin maan päällä. Tsätä syystä on viisasta pitää silmät ja korvat auki sen suhteen, mitä tapahtumia on tähtitaivalla odotettavissa.
Yeshuan opetuksen mukaan edessä olevana aikana "on olemassa merkit auringossa, kuussa ja tähdissä ja ahdistus kansoilla maan päällä...jne." Luemme kyseiset jakeet Luuk.21:25-28
21:25 Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat.
21:26 Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät.
21:27 Ja silloin he näkevät Ihmisen Pojan tulevan pilvessä suurella voimalla ja kirkkaudella.
21:28 Mutta kun nämä alkavat tapahtua, niin rohkaiskaa itsenne ja nostakaa päänne, sillä teidän vapautuksenne on lähellä."
- Ymmärrän tuosta asiayhteydestä, ettei ihmisillä ole enää siinä vaiheessa mahdollisuutta paeta sitä, mikä maanpiiriä kohtaa, elleivät ole sitä ennen "paenneet" Vapahtajamme Yeshuan turviin ja sen kautta saaaneet pelastuksen osakseen etsikkoaikanaan!
- Noista merkeistä on mainittu jo VT:ssa ja ne on vielä vahvistettu UT:ssa:
a) Aurinko muuttuu mustaksi kuin karvainen säkkipuku.
b) Kuu muuttu kuin vereksi.
c) Tähdet (ilmeisesti asteroidit ja meteoriitit?) putoavat taivaalta maan päälle.
Näitä tapahtumia ennen on Yeshuan morsiusseurakunta meidän onneksemme temmattu pois maan päältä!- KK
Joista Jumalan Temppeli, Kristuksen ruumis, seurakunta on jo ylhäällä.
- -jarmo-
Onko kukaan ajatellut mitä tapahtuu, noin fyysisesti ja järjellisesti kun tuhatvuotiskausi päättyy ja maailman kaikki voimat murtuu, tulikivenä iskee maailman kaikkeuteen ja alkuaineet hajoaa. Mitä silloin oikein tieteellisesti voisi tapahtua. Vai onko kohteena vain jokin oma galaksimme? Jumalahan lupaa sanassaan luoda kaiken uudesti.
Nöyrimmästi siunaten kaikkia uskoviamme, jotka tutkii ja etsii.
www.pelastussanoma.fi -jarmo- kirjoitti:
Onko kukaan ajatellut mitä tapahtuu, noin fyysisesti ja järjellisesti kun tuhatvuotiskausi päättyy ja maailman kaikki voimat murtuu, tulikivenä iskee maailman kaikkeuteen ja alkuaineet hajoaa. Mitä silloin oikein tieteellisesti voisi tapahtua. Vai onko kohteena vain jokin oma galaksimme? Jumalahan lupaa sanassaan luoda kaiken uudesti.
Nöyrimmästi siunaten kaikkia uskoviamme, jotka tutkii ja etsii.
www.pelastussanoma.fi...koska taivaat ja nimenomaan kaikki luodut taivaat katoavat silloin pauhinalla! Siis koko näkyvä universumi kaikkia ääriän myöten, sisältäen oletettavasti useita ihmissilmille näkymättömiä sisäkkäin tai rinnatusten olevia luotuja taivaita, jotka sen perusteella muodostavat multiversumin, tullaan kadottamaan silloin, kun Korkein EL'ELYON kostaa korkeuden sotajoukolle korkeudessa ja maan kuninkaille maan päällä.
Tästä on seuraavat ennustukset VT:ssa:
Jesaja:
24:21 Sinä päivänä Herra kostaa korkeuden sotajoukolle korkeudessa ja maan kuninkaille maan päällä.
Haggai:
2:6 Sillä näin sanoo Herra Sebaot: Vielä vähän aikaa, ja minä liikutan taivaat ja maan, meren ja kuivan.
Samasta asiasta ovat seuraavat tarkennukset UT:ssa:
Hebrealaiskirje:
12:27 Mutta tuo "vielä kerran" osoittaa, että ne, mitkä järkkyvät, koska ovat luotuja, tulevat muuttumaan, että ne, jotka eivät järky, pysyisivät.
2.Pietarin kirje:
3:12 teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!
Ainoa taivas, mikä säilyy, on se taivas, missä Isä J-la, tämän Poika Yeshua, Pyhä Henki ja kaikki J-lalle uskolliset luodut ja tietenkin koko Hänen perheväkensä siihen aikaan asuvat! Tämän jälkeen J-la luo uudet taivaat ja uuden maan. Mikä valtava ja ihmeellinen aika ja olotila se tuleekaan meille olemaan!
HalleluYah!KK kirjoitti:
Joista Jumalan Temppeli, Kristuksen ruumis, seurakunta on jo ylhäällä.
...meitä Yeshuaan uskovia ei ole määrätty vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herraltamme ennen kuin J-la sallii enkeliensä vuodattaa vihan maljat tämän esivanhempiemme syntiinlankeemuksen vuoksi kirotun maan ja siinä asuvien jumalattomien ihmisten päälle.
- Westsider
Yakov kirjoitti:
...meitä Yeshuaan uskovia ei ole määrätty vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herraltamme ennen kuin J-la sallii enkeliensä vuodattaa vihan maljat tämän esivanhempiemme syntiinlankeemuksen vuoksi kirotun maan ja siinä asuvien jumalattomien ihmisten päälle.
puhaltaessaan pasuunaan, Jumalan salaisuus käy täytäntöön sen hyvän sanoman mukaan, jonka hän on ilmoittanut palvelijoillensa profeetoille. (Ilm. 10:7)
1. Tess. 4:16 "Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan
pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja nin me saamme aina olla Herran kanssa.
18. Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla. - Westsider
Westsider kirjoitti:
puhaltaessaan pasuunaan, Jumalan salaisuus käy täytäntöön sen hyvän sanoman mukaan, jonka hän on ilmoittanut palvelijoillensa profeetoille. (Ilm. 10:7)
1. Tess. 4:16 "Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan
pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja nin me saamme aina olla Herran kanssa.
18. Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla.Ne ovat se "kärkijoukko" Ennen heitä ei ole minkään joukon joukkotempausta.
Se on aivan varma asia, ainakin Raamatun mukaan. Ei nouse Ilm.k. neljännen luvun, "käpykaartia"
Seitsemännessä pasunassa on se raja, jossa alkaa Jumalan vihanaika.
Hetkeä ennen sen alkua on tempaus. - Westsider
Westsider kirjoitti:
Ne ovat se "kärkijoukko" Ennen heitä ei ole minkään joukon joukkotempausta.
Se on aivan varma asia, ainakin Raamatun mukaan. Ei nouse Ilm.k. neljännen luvun, "käpykaartia"
Seitsemännessä pasunassa on se raja, jossa alkaa Jumalan vihanaika.
Hetkeä ennen sen alkua on tempaus."Jokainen vuorollaan; esikoisena Kristus, sitten Kristuksen omat hänen tulemuksessaan. (1. Kor. 15:23)
Westsider kirjoitti:
"Jokainen vuorollaan; esikoisena Kristus, sitten Kristuksen omat hänen tulemuksessaan. (1. Kor. 15:23)
Ei pyrkyreitä eikä etuilua suvaita, vaan kun seitsemäs pasuuna soi, niin ensin nousevat Messiaassa kuolleet ja sitten me, jotka olemme elossa täällä maan päällä, nousemme yhdessä heidän kanssaan Herra Yeshuaa vastaan yläilmoihin!
"Ja niin me saamme aina olla Herran kanssa", mikä merkitsee myös sitä, että kun Herra saapuu tuon 7-vuotiskauden lopulla taivaasta maan päälle tuhoamaan lihaan tulleen antikristuksen joukkioineen ja maan kuninkaat sotaväkineen, niin Hän saapuu kymmentuhansine pyhineen ja me yhdessä Hänen/heidän kanssaan. Muuten ei olisi mahdollista se, että "me saamme aina olla Herran kanssa"!
HalleluYah!- ei ole kerrottuna
Yakov kirjoitti:
...meitä Yeshuaan uskovia ei ole määrätty vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herraltamme ennen kuin J-la sallii enkeliensä vuodattaa vihan maljat tämän esivanhempiemme syntiinlankeemuksen vuoksi kirotun maan ja siinä asuvien jumalattomien ihmisten päälle.
Joo ja Raamatussa sanotaan ettei ihmisille kerrota aikaa milloin sydämmen uskoiset otetaan pois maailmasta.
ei ole kerrottuna kirjoitti:
Joo ja Raamatussa sanotaan ettei ihmisille kerrota aikaa milloin sydämmen uskoiset otetaan pois maailmasta.
Niin. Sitä päivää eikä hetkeä ei tiennyt noin 1980 vuotta sitten edes Poika, Yeshua, vaan Isä J-la yksin. Nyt tosin Yeshua varmaan jo tietää sen, mutta me emme tiedä. Mutta kun olemme valmiina alati, niin meidän käy hyvin!
On syytä huomauttaa siitä, että Yeshua itse kehotti meitä seuraamaan aikain merkkejä ja pyrkiä ymmärtämään niitä seuratessamme, milloin Hänen paluunsa hetki on lähellä!
Vaikka emme siis tietäisikään sitä "päivää ja hetkeä", niin kenties viikko, kuukausi ja vuosi tullaan meille ilmoittamaan Pyhän Hengen kautta, mikäli vaellamme Hengen johdossa.
Tästä on eräänä Raamatullisena ennusmerkkinä profeetta Elia, jolle Herra oli etukäteen kertonut, samoin kuin tämän seuraajalle Elisalle ja eräille profeetan oppilaille jopa sen päivän, jolloin Elia temmattiin tulisilla vaunuilla ja hevosilla ylös taivaaseen!
KANNATTAA VAELTAA PYHÄSSÄ HENGESSÄ!
- hipHeiooo
Uskoisin, että tämä maa jossa nyt elämme uudistetaan ja tänne tulee paratiisi.
Jumala on asettanut meidät tähän pallolle. Ihmisen paikka on siis tämä pallo uudistettuna. - 22
Uusi Jerusalem ainakin tulee tänne, En tiedä sitten miten Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan. Voi olla että tähän samalle tellukselle mutta kaikki uusiksi? kuka tietää.
- Toinen realisti.
Palataanpa tämän toisen Auringon suhteen hieman ajassa taaksepäin eli 1980-luvulle.
Eräässä ufoja käsitelleessä kirjassa tuotiin esille Kraspedon-niminen kontaktihenkilö.
Tämä kyseinen henkilö kertoi saaneensa eräältä avaruuskontaktiltaan tietoa toisesta Auringosta.
Saadun tiedon mukaan kyseisen toisen Auringon piti ilmantua näkyviin Kravun tähtikuvion suunnassa ensin sinisenä pisteenä.
Sitten se olisi vaeltanut Aurinkokuntaamme ja asettunut täydessä loistossaan nykyisen Aurinkomme rinnalle.
Tätä toista Aurinkoa kutsuttiin nimellä Oikeudenmukaisuuden Aurinko,ja sen piti saada aikaan suuria muutoksia Aurinkokunnassamme.
Maa olisi siirtynyt uudelle paikalle Marsin ja Jupiterin väliin,meteoriitit ja luonnonkatastrofit olisivat tuhonneet kaiken pahan Maapallolta ja uusi yltäkylläisyyden ja rauhan aika olisi alkanut Maapallolla.
Tämän kaiken piti tapahtua ennen vuosituhannen vaihdetta ja viimeistään vuonna 1999.
Vielä vuonna 2003 eräät asiaan uskovat suorastaan hyppivät seinille mikäli joku oli asiasta eri mieltä.
Vuoden 2003 jälkeen tästä asiasta ei enää ole vouhotettu.
Onko siis mitään uutta Auringon alla ja toistaako historia taas itseään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5502112Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3861709Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211539Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641408JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191116- 561092
- 1181077
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16858Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka12833Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66823