Kuka viranomainen valvoo RAY:N toimintaa?

Saa kusta silmään

Kuka viranomainen valvoo RAY:n nettipelejä. Mielestäni RAY saa kusettaa
pelaajiaan niin nettipeleissä kun peliautomaateillaan ja kukaan viranomainen
ei valvo palautusuhdetta. Villiä menoa. Mitä luotettavaa RAY:n peleissä on,
kuten tämä mainostaa?
Osassa nettipeleissä kuultaa läpi tuo rehti riistäminen. Mutta koska
heillä on ohjelmoinnillinen valta et voi mitään.

5

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reino Repomies

      Olevan niistä miljoonista laittaa suurempaa rosenttia pelien voittoihin, niinhän se on vähän joka nettikasinolla, että rahat menee jos ei lopeta ajoissa. Omasta mielestä tässä onkin ongelma, vaikka kuinka sanotaan että voittoja tulee mukavasti, mutta todellisuudessa häviävän pieni prosentti verrattuna, mitä yhtiö saa voittoa.

    • Makeaa elämää

      Joo, tää on todettu. Mutta valtio omistaa joten kusetuksen takana on valtio, sehän sen sallii. Pysykää erossa jos haluatte välttyä harmeilta!!!

    • Rane Hesasta

      Eiköhän se Ray todellisuudessa halua sitä, että pelaajat häivää aina.
      Voidaan ottaa vaikka karkea esimerkki.
      Jos olisi vaikka joku arvonta, jossa olisi 5 numeroa ja pelaaja saa valita 4 numeroa, jolloin vaan 1 numero jää vapaaksi.
      Ray lupaisi tällaisesta onnenpelistä voiton 100:1.
      Pelaaja valitsee numerot 1,2,3,5 ja numero 4 jää valtsematta.
      Pelipanos on minimi 1 euro.
      Siinähän käy niin, että juuri tuo numero 4 tulee valituksi.
      Tässä pelissähän ei voi sitten tehdä mitään systeemejä, joilla saataisiin myös tuo numero 4 valituksi.
      Ray haluaa, että kaikki pelit perustuu pelkkään onneen ja virtuaalisuuteen, ei mihinkään todellisuuteen, kuten vedonlyönti: jalkapallo, jääkiekko, koripallo, baseball ym. pelit, joissa pelaajan on mahdollisuus jotain voittaa.
      Nämä onnenpelithän ovat tietokoneella ohjelmoituja, jolloin ray voittaa aina.

      Ray ja veikkaus oy haluavat, etteivät suomalaiset voita mistään mitään.
      Nämä pelimonopoli yhtiöt haluavat rajoittaa suomalaisten pelaamista, vetoamalla peliongelmien vähentämiseen, vaikka enemmän peliongelmia aiheuttavat ray ja veikkaus.
      Jos nämä pelimonopolit saavat yksinoikeuden rajoittaa kaikki pelaaminen ulkomaille, niin saatte nähdä, että veikkaus nostaa pitkävedon panosrajaa 1 eurosta 1,10 euroon ja perustelee tätä sillä, kun pelipanos on ollut sama jo siitä lähtien, kun euro tuli maksuvälineeksi.
      Veikkaus tuskin lisää niukkaa sinkkukohteidensa määrää sen jälkeen, vaan ennemminkin saattaa lopettaa kaikki sinkut ja myös pelikohteet veikkaus valitsee mahdollisimman ympäripyöreitä kohteita.

      Eivät nämä pelimonopoli yhtiöt voi kieltää eu alueen kansalaisiaan pelaamasta eu:n alueella sijaitseviin pelifirmoihin, koska kaikki muukin rahaliikenne ja liikkuvuus on sallittua, eikä sitä ole rajoitettu.
      Silloinhan pitäsi rajoittaa maahanmuuttoakin, koska siitä on aiheutunut jo niin paljon näkyvää haittaa ja rikolllisuutta.
      Ray ja veikkaus voivat syyttää vain itseään siitä, ettei heidän pelinsä suomalaisia pelaajia kiinnosta.
      Tässä suurimmat syyt veikkauksen peleissä.
      - Niukka pelikohde valikoima.
      - Veikauksen pelkohteista puuttuu sivuvedot yksittäisistä kohteista.
      - Veikauksen panoskoko liian iso, miksi panoskoko ei voisi olla 0.10 euroa.
      10 eurolla pystyy pelaamana max.10 vetoa, kun taas ulkomaisilla pelifirmoilla voi pelata 10 eurolla 100 vetoa.

      Ray ja veikkaus vielä kehtaavat kehua ehkäisevänsä peliongelmia, mutta eivät alenna panoskokoa.
      Jos veikkaus tekisi nämä muutokset, niin veikkauksen pelejä myös pelattasiin huomattavasti enemmän.
      Mutta veikkaushan ei kuuntele pelaajien vinkkejä, koska veikkaus haluaa kahmia suuria voittoja, jotka onnistuvat veikkauksen nykyisillä kohdevalikoimilla.

    • jlk,ö.ä-',

      jooo ,m.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6328
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5825
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2813
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2248
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1938
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe