Kuka viranomainen valvoo RAY:n nettipelejä. Mielestäni RAY saa kusettaa
pelaajiaan niin nettipeleissä kun peliautomaateillaan ja kukaan viranomainen
ei valvo palautusuhdetta. Villiä menoa. Mitä luotettavaa RAY:n peleissä on,
kuten tämä mainostaa?
Osassa nettipeleissä kuultaa läpi tuo rehti riistäminen. Mutta koska
heillä on ohjelmoinnillinen valta et voi mitään.
Kuka viranomainen valvoo RAY:N toimintaa?
5
736
Vastaukset
- Reino Repomies
Olevan niistä miljoonista laittaa suurempaa rosenttia pelien voittoihin, niinhän se on vähän joka nettikasinolla, että rahat menee jos ei lopeta ajoissa. Omasta mielestä tässä onkin ongelma, vaikka kuinka sanotaan että voittoja tulee mukavasti, mutta todellisuudessa häviävän pieni prosentti verrattuna, mitä yhtiö saa voittoa.
- Makeaa elämää
Joo, tää on todettu. Mutta valtio omistaa joten kusetuksen takana on valtio, sehän sen sallii. Pysykää erossa jos haluatte välttyä harmeilta!!!
- Rane Hesasta
Eiköhän se Ray todellisuudessa halua sitä, että pelaajat häivää aina.
Voidaan ottaa vaikka karkea esimerkki.
Jos olisi vaikka joku arvonta, jossa olisi 5 numeroa ja pelaaja saa valita 4 numeroa, jolloin vaan 1 numero jää vapaaksi.
Ray lupaisi tällaisesta onnenpelistä voiton 100:1.
Pelaaja valitsee numerot 1,2,3,5 ja numero 4 jää valtsematta.
Pelipanos on minimi 1 euro.
Siinähän käy niin, että juuri tuo numero 4 tulee valituksi.
Tässä pelissähän ei voi sitten tehdä mitään systeemejä, joilla saataisiin myös tuo numero 4 valituksi.
Ray haluaa, että kaikki pelit perustuu pelkkään onneen ja virtuaalisuuteen, ei mihinkään todellisuuteen, kuten vedonlyönti: jalkapallo, jääkiekko, koripallo, baseball ym. pelit, joissa pelaajan on mahdollisuus jotain voittaa.
Nämä onnenpelithän ovat tietokoneella ohjelmoituja, jolloin ray voittaa aina.
Ray ja veikkaus oy haluavat, etteivät suomalaiset voita mistään mitään.
Nämä pelimonopoli yhtiöt haluavat rajoittaa suomalaisten pelaamista, vetoamalla peliongelmien vähentämiseen, vaikka enemmän peliongelmia aiheuttavat ray ja veikkaus.
Jos nämä pelimonopolit saavat yksinoikeuden rajoittaa kaikki pelaaminen ulkomaille, niin saatte nähdä, että veikkaus nostaa pitkävedon panosrajaa 1 eurosta 1,10 euroon ja perustelee tätä sillä, kun pelipanos on ollut sama jo siitä lähtien, kun euro tuli maksuvälineeksi.
Veikkaus tuskin lisää niukkaa sinkkukohteidensa määrää sen jälkeen, vaan ennemminkin saattaa lopettaa kaikki sinkut ja myös pelikohteet veikkaus valitsee mahdollisimman ympäripyöreitä kohteita.
Eivät nämä pelimonopoli yhtiöt voi kieltää eu alueen kansalaisiaan pelaamasta eu:n alueella sijaitseviin pelifirmoihin, koska kaikki muukin rahaliikenne ja liikkuvuus on sallittua, eikä sitä ole rajoitettu.
Silloinhan pitäsi rajoittaa maahanmuuttoakin, koska siitä on aiheutunut jo niin paljon näkyvää haittaa ja rikolllisuutta.
Ray ja veikkaus voivat syyttää vain itseään siitä, ettei heidän pelinsä suomalaisia pelaajia kiinnosta.
Tässä suurimmat syyt veikkauksen peleissä.
- Niukka pelikohde valikoima.
- Veikauksen pelkohteista puuttuu sivuvedot yksittäisistä kohteista.
- Veikauksen panoskoko liian iso, miksi panoskoko ei voisi olla 0.10 euroa.
10 eurolla pystyy pelaamana max.10 vetoa, kun taas ulkomaisilla pelifirmoilla voi pelata 10 eurolla 100 vetoa.
Ray ja veikkaus vielä kehtaavat kehua ehkäisevänsä peliongelmia, mutta eivät alenna panoskokoa.
Jos veikkaus tekisi nämä muutokset, niin veikkauksen pelejä myös pelattasiin huomattavasti enemmän.
Mutta veikkaushan ei kuuntele pelaajien vinkkejä, koska veikkaus haluaa kahmia suuria voittoja, jotka onnistuvat veikkauksen nykyisillä kohdevalikoimilla. - jlk,ö.ä-',
jooo ,m.
Siis ainakin tämän mukaan valtion pelit ovat valtion itsensä valvomia:
https://www.ray.fi/fi/ray/raytietoa/organisaatio/valvonta
Sisäasiainministeriö ja poliisihallitus ovat hakemasi tahot. Mutta en usko että he tekevät asialle kovinkaan paljon jos heidän puoleen kääntyy...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4968648Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1275940Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3074965Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594667Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744216Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643982SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723818- 911768
- 991312
- 47909