Toukokuussa avataan laivalinja Saarenmaan ja Helsigin välille. Ajattelin käydä sitten tutustumassa Saarenmaahan. Mielenkiintoista nähdä turismin vaikutus pieneen Kuressaaren kaupunkiin.
Laiva Helsingistä Kuressaareen
Toukokuussa
55724
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se laivareitti menee Helsingistä Kuivastun satamaan joka sijatitsee Muhun saarella. Muhun saarelta pääsee sitten maantietä ja salmen yli pitkin pengertietä Saarenmaalle. Niin että hiukan tarkkuutta pyydän.
vittu ihan sama miten se menee,siinä sulle pyytämääsi tarkkuutta:D
kuuluu Saarenmaahan siinä missä Vilsandin saarikin. Uusi laivareitti menee siis Saarenmaalle, muttei Saarenmaan saareen. Hieman tarkkuutta, pyydän.
Merilin kulkee Helsingistä Saarenmaalle neljässä tunnissa. Jihuu ja Muhuu !
http://www.lindaline.fi/
http://www.balt-tur.fi/laivamatkat/lindaline-laivamatkat/laivamatka-helsinki-saarenmaa-helsinki/item/helsinki-saarenmaa-helsinki-2.html
Muhuun mentävää
http://www.visitestonia.com/fi/lomakohteita/saaret/muhumaa
http://www.viroweb.com/viro/haku2.asp?maakunta=Saarenmaa&haku1=Muhu
http://www.muhu.info
http://www.muhu.info/eng/front/plan/maps
http://www.ess.fi/?article=150056
pääsee mukavasti, vaikka taitaa tulla nykyisin kalliimmaksi, näkee sitten kaikki saaret ja paikat, mihin nyt pääsee, suosittelen, tuomisetkin kannetaan venhoon suoraan kaupasta kun reilusti ostaa. Vielä kun ne tajuais olla rahastamatta törkeitä laiturihintoja "ei mistään", mutta ei jokapaikassa näe enää tuollaisia rähjäratamia, ei tosin enää kohta Virossakaan. Milloinkohan avataan reitti Hiidenmaalle?