Tuli mitta täyteen tuosta rahanahneesta "säästökoneesta". Viimeisin niitti oli pumpun hajoaminen jo toistamiseen 7 vuoden sisällä. Veli puhkaisi seinän ja nostin valametilla koko masiinan pihalle ja nyt meillä on vanha kunnon suora sähkölämmitys.
Nakkasin maalämmön v...uun!
Kyllästynyt...
264248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
että maalämpöpumput on kuluvia laitteita ja uusimisen tarvetta on...
emäntääsi sörkit kun maalämpökone on siellä eessä?
totuus valjeta. Täällä nämä huijatuksi tulleet pellet kehuu noita härveleitä, vaikka tietenkin tietävät totuuden. Kuiva pää sähköpatterit seinällä ja kostea pää valuun suora sähkö on kaikkein halvin. Yksikin tuttava kiroaa, kun tuli laitettua vesikiertoinen lämmitys, miten menee turhaan energiaa. Minulla on kokemuksia lattialämmityksistä, kun olen erittäin monta taloa remontoinut ja uusiakin 4kpl, joissa kaikissa on vesikiertoinen lattialämpö valussa ja sellaista ei kannata taloon laittaa, kuin vain kosteat tilat ja wc. Kaikki tilat, joissa oikeasti asutaan ei missään tapauksessa valuun mitään lämmityksiä, koska ne varaa lämpöä ja yli +5 asteen lämpötilaerolla vuorokaudessa erittäin epämiellyttävä. Suora sähkö reagoi heti muutoksiin ja joko laittaa patterit päälle, tai pois ja näin myöskin kulut seuraa reaaliaikaisesti. Myös kulupuolella ainut oikea ja halpa ja halvin tehdä on suora sähkö. Maalämpö voi teoriassa olla halvelmpi, mutta oikeasti laskettaessa 10% korkoa käyttäen asiat maalämpö on järkyttävän kallis.
No ei todellakaan ole vesikiertoisella lattialämmityksellä 5 asteen lämpötilaeroja
Mistä sinä olet nuo tiedot saanut? Isältä vai esson baarilta? Jossain vaiheessa kannattaa ottaa asioista selvää ja ajatella myös itse. Jos teilä oli kotona sähköpatterit seinillä ja leivinuuni niin ne ei välttämättä tänä päivänä ole järkevimmät ratkaisut. Toimivat kyllä nykyäänkin jos joku kelpuuttaa.
Tarkoitin tietenkin, että jos lämpötila heittelee ulkona kuumasta kylmään, niin varaava lämmitys ei reagoi. Käytännössä ei tietenkään sisällä ole 5 asteen lämpötilaeroa, mutta on joka tapauksessa ja ihminen tuntee tosi pienen eron. Siksi varaava lämmitys toimii vain sellaisissa tiloissa, joissa ei asuta, eli sauna, suihku, wc, eteiset, kodinhoitotilat, uima-allastilat yms. Makuuhuoneissa lattialämpö on erittäin epämielyttävä juuri sen vuoksi, että yöllä nousee lattian lämpötila ja lämmittää samalla myös sänkyä ja siitä johtuen lämmityskaudella tulee patjan läpi ja on epämiellyttävä. Minä en ainakaan ikinä pitänyt. Nyt olen asunut patteritaloissa taas 4 vuotta ja on paljon mukavampi ja nimenomaan kuivissa tiloissa reagoi paremmin muutoksiin, jos vaikka paljon vieraita kylässä, niin pudotan heti lämmönpudotukselle tuntia ennen ja saan lämmöt tippumaan 20 asteen tasoon ja ihmiset pitääkin lämmön sitten 20 asteessa, vaikka kovallakin pakkasella lämmöt on pois päältä.
Ja jällen tulee ekonomisti-pupulta absoluuttista faktaa; Varaava lämmitys toimii vain tiloissa joissa ei asuta. Kiitos tästä tiedosta.
Kyllä helpottaa monien epätietoisuutta kun on joukossa tuommoinen JEESUS joka julistaa rahvaalle totuuksia.
Mut tosissaan, tuolle sinun taudille on nimikin. Ajattele läheisiäsi ja hae apua. Mut älä isältäs.
vieraat painaa cityjänistä kakkoseen,kun niin paljon lämpiävät,että patterit voi pois päältä ottaa.
Lainaus: "totuus valjeta. Täällä nämä huijatuksi tulleet pellet kehuu noita härveleitä, vaikka tietenkin tietävät totuuden. Kuiva pää sähköpatterit seinällä ja kostea pää valuun suora sähkö on kaikkein halvin. Yksikin tuttava kiroaa, kun tuli laitettua vesikiertoinen lämmitys, miten menee turhaan energiaa. Minulla on kokemuksia lattialämmityksistä, kun olen erittäin monta taloa remontoinut ja uusiakin 4kpl, joissa kaikissa on vesikiertoinen lattialämpö valussa ja sellaista ei kannata taloon laittaa, kuin vain kosteat tilat ja wc. Kaikki tilat, joissa oikeasti asutaan ei missään tapauksessa valuun mitään lämmityksiä, koska ne varaa lämpöä ja yli +5 asteen lämpötilaerolla vuorokaudessa erittäin epämiellyttävä. Suora sähkö reagoi heti muutoksiin ja joko laittaa patterit päälle, tai pois ja näin myöskin kulut seuraa reaaliaikaisesti. Myös kulupuolella ainut oikea ja halpa ja halvin tehdä on suora sähkö. Maalämpö voi teoriassa olla halvelmpi, mutta oikeasti laskettaessa 10% korkoa käyttäen asiat maalämpö on järkyttävän kallis. "
Kommentti: v****u mitä skeidaa.
Tarkoitin tietenkin, että jos lämpötila heittelee ulkona kuumasta kylmään, niin varaava lämmitys ei reagoi. Käytännössä ei tietenkään sisällä ole 5 asteen lämpötilaeroa, mutta on joka tapauksessa ja ihminen tuntee tosi pienen eron. Siksi varaava lämmitys toimii vain sellaisissa tiloissa, joissa ei asuta, eli sauna, suihku, wc, eteiset, kodinhoitotilat, uima-allastilat yms. Makuuhuoneissa lattialämpö on erittäin epämielyttävä juuri sen vuoksi, että yöllä nousee lattian lämpötila ja lämmittää samalla myös sänkyä ja siitä johtuen lämmityskaudella tulee patjan läpi ja on epämiellyttävä. Minä en ainakaan ikinä pitänyt. Nyt olen asunut patteritaloissa taas 4 vuotta ja on paljon mukavampi ja nimenomaan kuivissa tiloissa reagoi paremmin muutoksiin, jos vaikka paljon vieraita kylässä, niin pudotan heti lämmönpudotukselle tuntia ennen ja saan lämmöt tippumaan 20 asteen tasoon ja ihmiset pitääkin lämmön sitten 20 asteessa, vaikka kovallakin pakkasella lämmöt on pois päältä
Oletko kuullut koskaan sanaa säätö sille lattialämmitykselle. Tämä asia kun tehdään niin ongelmat pois. Tietysti perus lähtökohta lattialämmityksen toimivuuteen on se että suunnittelu ja asennus on totetettu suunnitelman mukaan. Ettei vai sullakin tullu edelliset asiat hoidettua kuutamolla, niin kuin köyhäomakotirakentaja asiat hoitaa. Ja sitten se sängyn kuumuus ongelma, tässä neuvo Pirkan niksinurkasta. Vedä sinne sängyn alapohjaan kuule 100mm kalvo uretaani, niin eipähän tarvi hikoilla. PS. oot varmaan raksamies, niin sieltä raksalta voit iltasella kotiin tullessa hiacen takarontissa tuoda muutaman levyn sitä urtsia millä eristät sen sänkysi. Ainahan sinne raksalle jää kaikkea ylimäärästä, ja jos kesken loppuu, mesu hankkii tarkilta lisää..
Minulla ei ole valamettia mutta kaverin kanssa raahattiin ulos. Oli jauhanut halpaa lämpöä 21 vuotta. Mokomassa ruostui puhki vesisäiliö, oli nimittäin patarautaa. Muuten oli ihan kunnossa. No tuossa uudessa pumpussa, joka kannettiin sisään, on säiliö rosteria joten on odotettavissa käyttöiän tuplaantuminen.
21vuotta on kyllä erittäin harvinaista, pumppumiehet tietävät kertoa, että tämänpäivän pumput on max 15v.
ostinkin ivt.n ilmavesipumpun...pelittää ja säästää!!!
Ivt:n ilma/vesi pumput perseestä. Heitin jo yhden hemmettin ja vaihdoin Airpro aw-10 ainakin toimii ongelmitta.
> 21vuotta on kyllä erittäin harvinaista
kylmätekniikan opettajallani oli toisenlaista tietoa. "vanhan hyvän ajan" hidaskäyntiset kompurat kestivät tosipitkään jollei ihan loputtomiin. Ja 80-luvulla sain jotain tuntumaa silloisiin kompressoreihin. Lämpöpumpuissa tuppasi olemaan hermeettinen "pata" merkkiä Maneurop tai Aspera tai mikä milloinkin. Kaverille kun asennettiin MLP, etsittiin valmistaja jolla oli puolihermeettinen DWM-Copeland. Muistelen että samannäköisiä kompressoreja sai myös Prestcoldilta, mutta ammattilaisten mukaan laatu oli huonompi. Ettei suorastaan ollut 2-napainen moottori (DWM-Copelandissa 4-napainen)?
Jos tuo uusi kestää vaikkapa kymmenen vuotta, homma on ok. Tässä uudessahan tuo COP on jo aivan eri luokkaa kun aiemmin. Maakenttä on "ikuinen" ja tekniikka menee eteenpäin hintojen laskiessa valmistajien lisääntyessä...
lämmitän puilla,eikä kukaan sanonut että puu palaa tuhkaksi,piti ostaa uudet puut toivottavasti palaa kauvemmin,varalta ostin tuoreita
Minulla on halkoja yllin kyllin mutta en viitsi itse niiden kanssa värkkäillä, vaan olen myynyt halukkaille. Yli sata pinomottia on jo mennyt metristä halkoa a' 50 euroa motti. Viikon työ metsässä kesällä ja se on siinä.
aika hyvä
Halkojen kanssa värkkäillä yli 100 mottia kuitenkin olet myynyt ?paljonko haluat palkkaa tekemään 50 m3 halkoja 1 vko.Minä en ole kesäaikaan edes halkometsään mennyt liian lämmön ja puiden kasvukauden takia.
Tekee tukkiautokuorman päivässä puuta.
Peräkärry päivässä oletko jo metsäyhtiöllä töissä ? olisit haluttu työntekijä varmasti minäkin voisin sinut palkata.
Älkää aina valittako muuttakaa etelän lämpöön ei tartte Vattenfallia eikä Thermiaa.
Mitenkäs se ko. paikan omaava siihen reagoi? Oliko tyytyväinen, vai tikistikö sinne heittämäsi maalämmöt samantien takaisin pihalle?
Nykyisn tehdään pelkkää s....taa. Komponentit eivät kestä yhtään. Minulta meni 4 v sitten pohjanmaalta ostetusta maalämpökoneesta kylmäaineet säiliöön ja onneksi tuli uudet sisuskalut takuuseen. Tänä syksynä kylmäaineet vuosivat liitoksista ja samalla uusin scroll-kompressorin mäntäkompressorin tilalle ja asennutin vielä värinänvaimentimen putkiin. Rahaa kului lähes 3000 e ja nyt omasta pussista. En ole saanut siis yhtään rahaa säästymään. Paras olisi ollut valita tunnettu merkkinen laite, joka kestää. Markkinoilla on kaikenlaisia onnenonkijoita. PER.....E!
Lattialämmitys ja lämmitysjärjestelmähän ovat ihan eri asioita. Vesikiertoinen lattialämmitys on paras lämpimän jakotapa huoneistoon. Antaa lämpöä huoneen eri kohtiin tasaisesti. Oikein altapäin eristettynä ei lämmitä mitään laattaa vaan sitä huoneen lattiaa ja huoneilmaa. Ja tokihan siinäkin on huonekohtaiset termostaatit, joilla lämpötila säätyy ulkoilman lämpötilan vaihteluiden mukaan(miten on mökki eristetty) kuten vesipatteri- tai sähköpatteritalossakin. Sitten on ihan toinen juttu lämmittääkö tuota lattiaa maalämmöllä, puilla, pelletillä, sähköllä vai öljyllä.