Päätäjillä Pas.a. Housuissa.

No Onhan se kauheeta ku Rahvaat ei menekkään kaikkiin vipuihin joita meille syötetään, Jotain litkubensaa pitäis tankata joka rikkoo autovanhukset joista veroa kiskotaan jo monella muotoa,Näyttäisivät Pekkariset ja Kataiset Edes mallia Mutt Juu eipä tuu sitä Tilannetta eteen ,Uusiin Mersuihin Ku litku ei käy.Nyt sitte paskat Housuissa ku Rinta rottingilla luvattu että Suomi ensimmäinen joka saavuttaa päästötavoitteet.Phah!!!
2303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oli aikoinaan 20 v sitten hirmu huuto kun tuli lyijytön bensa, kansan mielipiteiden mukaan siitä piti tuleman kaiken pahan alku autoille ja moottoreille.

Hyvin on lyijytön pelannut, myös niissä vanhoissa autoissa alkoi sytytystulpat ja pakoputket kestämään paljon pitempään. Eikä pelätyistä pakoventtiilivauroista mitään epidemiaa tullut.

Vieläkö kukaan muistaa aikoja, jolloin tulpat vaihdettiin 10000 km välein ja pakoputki joka 3. vuosi? Eipä tartte enää kun bensa on niin paljon parempaa.

Sama pätee E10:iin. Ei se mikään suuri uutuus tai ihme ole, vain normaalia teknistä kehitystä sekä Euroopassa että Amerikoissa.

Äänestä
  • > tulpat vaihdettiin 10000 km välein ja pakoputki joka 3. vuosi? Eipä tartte enää kun bensa
    > on niin paljon parempaa.

    Bensan laadulla ei ole tossa hölkkäsen pöläkän tekemistä. Ennen pakoputket vaan tehtiin mustasta halvasta rautapellistä. Mutta mykyään kun siellä on kallis katalysaattori sisällä, tehdään putkikin haponkestävästä teräksestä, ja totta kai semmoset nyt sitten kestää.

    > Sama pätee E10:iin. Ei se mikään suuri uutuus tai ihme ole, vain normaalia teknistä kehitystä
    > sekä Euroopassa

    No eihän täällä kukaan Etanolia sinällään vastustakaan. Suomalaiset autoilijat ajavat ihan mielellään vaikka pelkällä puhtaalla etanolillakin. Sikäli mikäli se jossakin vaiheessa kääntyy hinnaltaan halvemmaksi kuin arabeilta ostettava raakaöljy.

    Nykyinen 10% etanlolisekoituksella autoileminen on aivan silkkaa pöljyyttä kaiken kaikkiaan. Oikeasti pitäsi kehitellä niitä sähköautoja, eikä jatkaa tätä pikkuruisella autopolttoaineiden alkoholisiivulla valtiovallan toimena leikkimistä.

    Tällä hetkellähän koko Suomen saamarin etanolikiintiö olisi järkevämpää polttaa vaikka Jyväskylän turvevoimalassa, korvaamaan osittain palaturvetta, tai käytettyä raskasta polttoöljyä. Saman CO2-päästövähennyksen se Suomen tasolla siellä aiheuttaisi kuin se että etanoli poltetaan vaivalloisesti autojen moottoreissa.

    Autonavlmistajat eivät tunne autojaan niin että uskaltaisivat luvata niiden kaikin puolin kestävän E10-bensalla ajelun ongelmitta.
    Jos eivät ne usko ja luota, niin eivät luota silloin autoilijatkaan, ne jotka ajavat omalla autolla ja omasta perstaskustaan maksavat mahdolliset letkurikot ja koneremontit ym.
    .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paskamaa kirjoitti:

No Onhan se kauheeta ku Rahvaat ei menekkään kaikkiin vipuihin joita meille syötetään, Jotain litkubensaa pitäis tankata joka rikkoo autovanhukset joista veroa kiskotaan jo monella muotoa,Näyttäisivät Pekkariset ja Kataiset Edes mallia Mutt Juu eipä tuu sitä Tilannetta eteen ,Uusiin Mersuihin Ku litku ei käy.Nyt sitte paskat Housuissa ku Rinta rottingilla luvattu että Suomi ensimmäinen joka saavuttaa päästötavoitteet.Phah!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu