IGUAANIN

Terraario

Minulla on 3v. iguaani. Isomman terraarion tarve on nyt ilmeinen. Minkä kokoista suosittelisitte ajatellen
aikuista igua? Kova kiipeilemään vaikka joku asiantuntija väitti että se ei tarvitse korkeaa terraariota
koska yleensä ne muka makoilevat pohjalla. Onko tämä yksilö vain kiipeilijä? Pari kertaa tullut ulos
terraariosta kun on ensin työntänyt katon syrjään.

4

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Niin suuri kuin vain suinkin mahdollista!

      Korkeasaaressa iguilla oli tila, joka oli varmaan parikymmentä neliötä pinta-alaltaan, ja nelisen metriä korkea. Kavereilla olen nähnyt ihan tyylikkäitä "kotiratkaisuja" joissa vesivanerista (ja läpinäkyvästä pleksistä) on rakennettu pinta-alaltaan noin 2x2 metrin kokoinen ja koko huoneen korkuinen terraario. Toisessa tapauksessa (vanhan) asunnon yksi pienimmistä huoneista oli muutettu terraarioksi.

      Iguaanit ovat kiipeileviä eläimiä: ei pohjalla pitkiä aikoja makailu kuulu niiden luontaiseen käytökseen, vaan on ennemminkin merkki sairaudesta/masennuksesta. Niinpä terraarion sisustukseen kuuluvat ehdottomasti tukevat kiipeilypuut ja riittävä korkeus.

      • vastauksesta

        Otetaampa tuo huomioon.


    • Igu <3

      Me tehtiin itse viime kesänä meidän Igulle uusi terraario vanhasta kaapista joka kosteusmaalilla käsiteltiin sisältä ja laitettiin pleksilasit liukuoviks, sinne vähän kiipeilyoksia ym. "koristeita /virikkeitä". Lamput kattoon ja lämpömatto alas turpeen alle ja nurkkaan sumutinlaite. Meidän Igu ainakin näyttää viihtyvän tosi hyvin uudessa asunnossaan. Kiipeilee paljon ja nukkuukin aina yön puunoksalla ja lämmittelee lampun alla. Alhaalla käy yleensä vaan hieman jalottelemassa,syömässä ja kakkimassa. Meidän Igulla on aika paljon luonnetta tullut esiin "kopin" vaihdon jälkeen. Jos sillä on kauhee nälkä niin se hyppii seinältä toiselle ja on koko aika liikkeellä niin että varmasti huomataan että kippo on tyhjä. :) Nyt se on ruvennu tekeen sitä että kun sille antaa kippoon ruokaa,niin se ahmii kaikki parin tunnin sisään ja sit se köllöttelee oksalla sen näkösenä että sen maha räjähtää kohta.. Onko teidän iguilla samatapaista ahmimista??

      • Terraario

        Kyllä meilla igu syö hyvällä ruokahalulla aina kaiken mitä sille tarjotaan. vatsa täynnä on hyvä
        köllötellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      173
      3154
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      120
      2330
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      84
      2025
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      49
      1778
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1647
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      18
      1583
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      33
      1498
    8. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1309
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      73
      1301
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      29
      1064
    Aihe