IGUAANIN

Terraario

Minulla on 3v. iguaani. Isomman terraarion tarve on nyt ilmeinen. Minkä kokoista suosittelisitte ajatellen
aikuista igua? Kova kiipeilemään vaikka joku asiantuntija väitti että se ei tarvitse korkeaa terraariota
koska yleensä ne muka makoilevat pohjalla. Onko tämä yksilö vain kiipeilijä? Pari kertaa tullut ulos
terraariosta kun on ensin työntänyt katon syrjään.

4

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Niin suuri kuin vain suinkin mahdollista!

      Korkeasaaressa iguilla oli tila, joka oli varmaan parikymmentä neliötä pinta-alaltaan, ja nelisen metriä korkea. Kavereilla olen nähnyt ihan tyylikkäitä "kotiratkaisuja" joissa vesivanerista (ja läpinäkyvästä pleksistä) on rakennettu pinta-alaltaan noin 2x2 metrin kokoinen ja koko huoneen korkuinen terraario. Toisessa tapauksessa (vanhan) asunnon yksi pienimmistä huoneista oli muutettu terraarioksi.

      Iguaanit ovat kiipeileviä eläimiä: ei pohjalla pitkiä aikoja makailu kuulu niiden luontaiseen käytökseen, vaan on ennemminkin merkki sairaudesta/masennuksesta. Niinpä terraarion sisustukseen kuuluvat ehdottomasti tukevat kiipeilypuut ja riittävä korkeus.

      • vastauksesta

        Otetaampa tuo huomioon.


    • Igu <3

      Me tehtiin itse viime kesänä meidän Igulle uusi terraario vanhasta kaapista joka kosteusmaalilla käsiteltiin sisältä ja laitettiin pleksilasit liukuoviks, sinne vähän kiipeilyoksia ym. "koristeita /virikkeitä". Lamput kattoon ja lämpömatto alas turpeen alle ja nurkkaan sumutinlaite. Meidän Igu ainakin näyttää viihtyvän tosi hyvin uudessa asunnossaan. Kiipeilee paljon ja nukkuukin aina yön puunoksalla ja lämmittelee lampun alla. Alhaalla käy yleensä vaan hieman jalottelemassa,syömässä ja kakkimassa. Meidän Igulla on aika paljon luonnetta tullut esiin "kopin" vaihdon jälkeen. Jos sillä on kauhee nälkä niin se hyppii seinältä toiselle ja on koko aika liikkeellä niin että varmasti huomataan että kippo on tyhjä. :) Nyt se on ruvennu tekeen sitä että kun sille antaa kippoon ruokaa,niin se ahmii kaikki parin tunnin sisään ja sit se köllöttelee oksalla sen näkösenä että sen maha räjähtää kohta.. Onko teidän iguilla samatapaista ahmimista??

      • Terraario

        Kyllä meilla igu syö hyvällä ruokahalulla aina kaiken mitä sille tarjotaan. vatsa täynnä on hyvä
        köllötellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      120
      2328
    2. 133
      1874
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      103
      1202
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      76
      1088
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      81
      990
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      986
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe