uskovainen muslimi

tietoa kaipaava

Millaista eämänmuutosta tarkoittaa avioituminen uskovaisen muslimin kanssa muslimimaassa ulkomailla / Suomessa ?
Olen tavallinen suomalainen kristitty ja olen tavannut muslimimiehen. Onko yhteiselmämä edes mahdollista vai onko muslimin aina tapettava vääräuskoinen ?

8

459

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wwwwäiski

      Ratkaiseva asia ei ole se, mihin uskontoon tuleva puolisoehdokas kuuluu. Tärkeämpää on se, miten paljon hänen uskontonsa hallitsee hänen elämäänsä.

      Aivan yhtä lailla löydät Suomesta kristittyjä ihmisiä joiden mielestä et saa katsoa televisiota tai nauttia lasillista punaviiniä pihvin kanssa. Ehkäisyn käyttämisestä puhumattakaan. Muslimilla saman jumalharhan ilmenemismuodot vaan ovat erilaisia.

      Parisuhde on vaikea asia. Kahden ihmisen välillä on luottamusta ja toiveita mutta väistämättä myös vastakkainasettelua ja ristiriitoja. Oma näkemykseni on että hankalien asioiden käsittelyä voi suunnattomasti vaikeuttaa se, jos parisuhteen toinen osapuoli hakee oikeutusta näkemyksilleen uskonnon kautta. Tällöin et voi saada häntä vakuuttuneeksi järkiargumenteillasi koskaan, sillä hänen argumenttinsa eivät perustu järkeen.

      Jokainen aikuinen ihminen tietenkin tekee loppukädessä itse päätöksen kenen kanssa haluaa elämänsä elää. Todettakoon kuitenkin että kukaan ei luultavasti menisi naimisiin sellaisen henkilön kanssa joka aikuisenakin uskoo vielä joulupukkiin. Miksi toisen harhan kohdalla pitäisi toimia eri lailla?

    • Suomi suomalaisille

      saanut Suomessa tarpeeksi melaa kun täytyy musujen kanssa paneskella?

    • haa57

      Itsepähän vankilasi valitset.

    • humanistiparittaja

      en viitsi enaa edes vastata..
      tuomiosi on se etta joudut itse kokemaan!

      SITTEN TIEDAT!

    • ihmiskauppias ..

      niista saat esimakua!

    • Ota selvää

      Käyppä blogini 'manemck.wordpress.com' sivuilla niin löydät jotain Islamista. Miten voi uskoa Islamiin kun sen jumala on epäjumala. Allah oli 300:n muun epäjumalan joukossa, josta Mohammed poimi sen jumalakseen. Kirjoitan tuon jumalan siitä syystä pienellä j:llä. Allah on auringon ja kuun palvonnan jumala. Yhteiselämä on mahdollista kun ette tee uskonnosta ydinkysymystä eli olette suvaitsevaisia. Muslimia kyllä kehoitetaan tappamaan vääräuskoinen joten jos sinun pitäisi ottaa muslimi mieheksesi niin kehoittaisin varovaisuuteen. Älä leiki tulella. Muslimi on hyvin yksiselitteinen jo uskonnollisen kasvatuksensa puolesta. Hän määrää marssijärjestyksen. Hän on 'täydellinen' perheen pää. Jos menette yhteen ja sitten haluat erota saat varoa henkesi puolesta vielä enemmän mitä suomalaisenkin kanssa.

    • totta on!

      Nimimerkki "Ota selvää" kirjoitti oikein:

      "Jos menette yhteen ja sitten haluat erota saat varoa henkesi puolesta vielä enemmän mitä suomalaisenkin kanssa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1529
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      742
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      535
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      534
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      491
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      452
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. Mitä muistoja on naisesta?

      🤔
      Ikävä
      19
      394
    Aihe