Jätän tuon vainoharhaisen ”surujen uhrin” nyt yksin mellastamaan tuonne ylipitkäksi venyneeseen ” Miksi RKP:n säätiöitä ei tutkita ?”-ketjuun ja totean: Koska ole mitään tutkittavaa. Tai jos kiinnostaa niin siitä vaan. Ainakaan ”surujen uhri” ei ole vielä keksinyt mitä pitäisi tutkia, miksi ja ketä ja mikä olisi se mahdollinen rikos jolle etsitään todisteta.
”Kulturfonden” ei ohjaa RKP:n toimintaa eikä määräile puolueessa vaan päin vastoin, RKP määrää itsevaltiaana ja yksinoikeudella Kulturfondenissa!
RKP on itse perustanut Svenska Kulturfondenin vuonna 1908 ja sitä on vuosien saatossa kartuttaneet pääasiallisesti yksityishenkilöt testamentein ja lahjoituksin. Lahjoittajien, joita on jo yli 500, joukossa korostuvat suurena ryhmänä erityisesti naiset, varsinkin lesket ja naimattomat naiset.
”Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland” on RKP:n itsensä perustama varainhoitosäätiö ja ne henkilöt jotka em säätiötä johtavat, eli hallinnoivat sen varoja ja vastaavat sen varainhoidosta ja sijoitustoiminnasta ovat RKP:n nimittämiä.
”Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland” on ikään kuin RKP:n talousosasto ja se ”jakaa RKP:lle sen omia rahoja joistavaltaosa koostuu Kulturfondenin vuosittaisesta tuesta sekä puoluetuesta.
Täältä löytyy Kulturfondenin tarina. Sivulla 6 ”Svenska Kulturfondens ekonomiska historia. Pengarna bakom kulturen”
http://www.kulturfonden.fi/files/pdf/birkabilaga1.pdf
P.S.
Kulturfondenin 100-vuotis juhlajulkaisu jaettiin muuten Birka-lehden (Pirkan ruotsinkielinen versio) liitteenä vuonna 2008 ;)
Terveisiä Caymansaarilta!
4
184
Vastaukset 4
- Terveisiä Suomesta
Että onkin pitempi historia K-kaupalla pakkoruotsin kanssa.
No , S:ketjusta saa paremmat pisteet !
S market = Suomi market!Taitaa olla niin että ne suorat voitot siitä Pirkasta käärii A-lehdet eikä suinkaan K-kauppiaat. A-lehdet sitä Pirkkaa julkaisee ja myyvät myös mainostilan joten heitä on tässä nyt syyttäminen eikä Keskoa.
Itsekin kannatan S-ryhmää mutta varo ettet vain vahingossa joudu Varubodeniin!
Kavala tämä maailma nykyään!! :(
- skulle snöf
Vai on yksityiset henkilöt kartuttaneet paskasäätiöitänne. Taitaa suurimmat kartuttajat olla kuiten tavalliset suomalaiset veronmaksajat vai mitä possu.
- voi sentäs
Ankdamilla ei oikein nuo kansantalouden perusopit näytä edes olevan hallinnassa vaikka ollaan niin Hankenia niin Hankenia.
Aloitetaan Ankka vaikka siitä että kansantalous ei pyöri ilman työntekijöitä. Ketkäs ovat enemmistönä työntekijöissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a490979- 57628
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160583- 51555
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä166548Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.233530Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.73489Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20466Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta93451Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187440
