Aivokasvaimen oireet, miten nopeasti etenee?

Olen oksentanut viikon, lähinnä aamuisin, alussa myös iltaisin. Lisäksi yökkäyttää mutta mitään ei välttämättä tule ulos. Pääkipua tai mahakipuja ei ole ollut, maha vähän löysällä välillä. Mietinkin, että JOS tämä oksentelu olisi oire aivokasvaimesta, niin voiko se tulla noin yhtäkkiä, vai tuleeko oireet yleensä vähitellen, eli niin että tuota oksentelua olisi esimerkiksi aina silloin tällöin eikä heti näin säännöllisesti?

Ja jos kyseessä olisi aivokasvain, niin kertooko näin yhtäkkiä alkaneet oireet jotain mahdollisen kasvaimen laadusta / koosta tms?
51224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siis eilen jo ajattelin että jeesus mikä tonttu olet, etten viitsi vaivautua vastaamaan...mut tänään ku kukaan muukaan ei ole viitsinyt sulle vastata sanon että OTA IISISTI, SULÖLA EI TAATUSTI OLE AIVOKASVAINTA!!!
Mulla on edelleenkin pieni aivokasvain, oli aikoinaan nyrkin kokoinen, leikattiin mutta perkele kasvoi uudestaan, toisella kertaa sit otettiin niin paljon ku pystyttiin ja ehkä hieman liikaakin koska oikea käteni ei toimi enää niin hyvin ja tasapaino surkea...eli pikkuaivoissa oli, ja kasvanut kiinni johonkin "tasapainohermoon".
Mut en valita, jos kirurgi olisi ottanut mikromillinkin enempi kasvainta pois olisin joutunut pyörätuoliin, mutta näin ei käynyt :)

Äänestä

Sen vain sanon, että aivokasvaimet ovat tosi harvinaisia. Ei ole mitään syytä ajatella saman tien, että on kyseessä aivokasvain. Jos sinua huolestuttaa, mene lääkäriin. Pelkän oksentelun takia et kylläkään saa lähetettä pään kuvauksiin, mutta ehkä sinulta voidaa ottaa verikokeita, ja ulosteesi voidaan tutkia pöpöjen varalta.

Äänestä

Kuten sinulle on jo vastattu,oksentelu ei ole merkki kasvaimesta.
Itselläni on syöpä aivorungossa,kasvaimia,neurofibroma kiinni pikkuaivoissa.....
jne.jne.Kertaakaan en ole oksentanut.
Itselläni kasvaimet ovat olleet kauan,pikkuhiljaa oireet tullut.
Jatkuva päänsärky,kaksoiskuvat,huimaukset.Mistä ihmeestä olet saanut päähäsi että oksentelu on merkki aivokasvaimesta?
Mutta jos sinua huolestuttaa,mene lääkäriin selvitä oireesi.Asiantuntija laittaa sinut "eteenpäin".Mutta noilla sevityksillä tuskin kallokuviin pääsee.

Äänestä

kyllä oksentelukin voi tulla aivokasvaimen oireena. Meidän mammalla ollut ja työtoverilla alkoi pelkästään sillä rajulla oksennuksella..
mutta kyllähän moni muukin seikka pistää oksentamaan, että ehdottomasti lääkäristä kysymään ennen kuin pahinta eppäilee..

ja 3 11: mammalla kans toisella kerralla meni leikkaus hiukan yli... vasen puoli halvaantui kokonaan...

Äänestä

No aloittaja tietää jo nyt onko kyseessä aivokasvain kun kysymyksestä on aikaa lähes vuosi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..--..- kirjoitti:

Olen oksentanut viikon, lähinnä aamuisin, alussa myös iltaisin. Lisäksi yökkäyttää mutta mitään ei välttämättä tule ulos. Pääkipua tai mahakipuja ei ole ollut, maha vähän löysällä välillä. Mietinkin, että JOS tämä oksentelu olisi oire aivokasvaimesta, niin voiko se tulla noin yhtäkkiä, vai tuleeko oireet yleensä vähitellen, eli niin että tuota oksentelua olisi esimerkiksi aina silloin tällöin eikä heti näin säännöllisesti?

Ja jos kyseessä olisi aivokasvain, niin kertooko näin yhtäkkiä alkaneet oireet jotain mahdollisen kasvaimen laadusta / koosta tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu