Puolisolla on tyroksiinihoidosta huolimatta taipumus väsähtää keskipäivällä ja varsinkin aterian jälkeen. Sokeritasapainosyistä pitäisi pudottaa painoa. Sehän tarkoittaa käytännössä energiankulutuksen lisäämistä. Ollaan ongelmatilanteessa: Paukkujen pitäisi riittää toimeliaisuuden kasvuun, mutta ei siltä näytä. Tyroksiinin lisääminenkään ei liene mahdollista?
Vajis ja painonpudotus
Pökköä pesään
3313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kannattaa kokeilla hiilihydraattirajoitteista ruokavaliota, se pudottaa kolesteroliarvoja,verensokeria yms.... minä väsyn peruna,pasta,riisi ruuista suht nopeasti ja vaikuttaa seuraavaan päiväänkin väsyttävästi, liha-kasvis voittoisella ruoalla jaksan hyvin ja paino putoaa siitä huolimatta että en säästä voita ja kermaa, kolesterolit ja verensokerit pysyvät hyvinä
On hyvin tavallista tunnetusti, että potilas pidetään alilääkittynä eli joo, on mahdollista, että annos on ihan liian pieni. Eihän se paino lähde, jos kilpirauhastasapaino on hakusessa. Ruokavaliolla ei silloin oleellisia muutoksia tehdä, vaikka niitäkin pitää ottaa huomioon.
Jos miehesi on diabeetikko tai rajalla, olisi hyvä löytää endokrinologi, joka on erikoistunut diabeetekseen, mutta ymmärtää sen lisäksi myös oikeasti myös kilpirauhasongelmista.
Mikä on TSH, T4V ja T3V arvot? Usein ei riitä, että ovat viitteessä lääkityllä.
Oma päättelyni oli melko tarkkaan jälkimmäistä vastausta mukailevaa. Aineenvaihdunnan kiihkeyttähän tässä pitäisi lisätä.