Hannele Hanhijoen surma 1973

poliisin tekosia?

Tämä järkyttävä surma olisi jo vähitellen hyvä saada selvitettyä. Juoruilu keskenään kotisohvan ääressä ei johda ratkaisuun.

Mitä tahansa tietoja tai epäilyjä teillä onkaan, älkää pantatko niitä enää, vaan tulkaa niiden kanssa julki. Ne, jotka eivät enää muista tapausta, lukekoot tuolta lisää.

http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=15&t=5910

Kiitos.

16

2916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sssshh

      Ei kukaan asiasta oikeasti jotain tietävä suostu mitään puhumaan. Se on nähty miten "ei asiat heille tai muillekaan kuulu". Sad but true.

    • ka dikfbhn c

      No mistä tiedät että joku "oikeasti" tietää asiasta jotain? Joku muu kuin tekijä, siis.
      Turha nyhjäistä tuollaisia viiden pennin johtopäätöksiä tyhjästä.

    • Sssshh

      No ei kai sitten kukaan tiedä mistään mitään. Mitä sä siinä sitten iniset jos et itsekään mitään tiedä?

      • ka dikfbhn c

        Luetun ymmärtäminen. Niin vaikeaa. Se "ininä" tulee kyllä ihan sinun suunnalta.

        Jos kirjoitat siitä miten itse "juoruilet kotisohvan" äärressä, niin sehän tarkoittaa että sinä itse tiedät jotain. Tai sitten haluat vaan korostaa itseäsi. Kytkemällä oma persoonansa esimerkiksi verotekoon, mitättömäksi itsensä tunteva henkilö kokee "olevansa" jotain enemmän kuin se sohvalla nenäänsä kaiveleva vätys.

        "Sad but true" viestittää siitä, että sinä olet luonut tapaukseen tunnesidoksen, josta haluaisit kehittää jotain mikä voisi tuoda elämääsi sisältöä. Vähän niin kuin nämä ikuiset Kennedyn murhan selvittelijät.

        Soita tutulle tai sukulaiselle ja menkää kävelylle. Tekee hyvää. Sitten, jos viel on inspiraatiota, hanki oikeaa dokumentoitua tietoa tästä tapauksesta. Tai puhu ihmisten kanssa, joilla voisi olla tietoa. Ei ne sinne sun sohvalle tule istumaan.


      • Sssshh
        ka dikfbhn c kirjoitti:

        Luetun ymmärtäminen. Niin vaikeaa. Se "ininä" tulee kyllä ihan sinun suunnalta.

        Jos kirjoitat siitä miten itse "juoruilet kotisohvan" äärressä, niin sehän tarkoittaa että sinä itse tiedät jotain. Tai sitten haluat vaan korostaa itseäsi. Kytkemällä oma persoonansa esimerkiksi verotekoon, mitättömäksi itsensä tunteva henkilö kokee "olevansa" jotain enemmän kuin se sohvalla nenäänsä kaiveleva vätys.

        "Sad but true" viestittää siitä, että sinä olet luonut tapaukseen tunnesidoksen, josta haluaisit kehittää jotain mikä voisi tuoda elämääsi sisältöä. Vähän niin kuin nämä ikuiset Kennedyn murhan selvittelijät.

        Soita tutulle tai sukulaiselle ja menkää kävelylle. Tekee hyvää. Sitten, jos viel on inspiraatiota, hanki oikeaa dokumentoitua tietoa tästä tapauksesta. Tai puhu ihmisten kanssa, joilla voisi olla tietoa. Ei ne sinne sun sohvalle tule istumaan.

        Missä välissä MINÄ olen väittänyt juoruilevani kotisohvan ääressä? Tai ilmoittanut edes omistavani sohvaa? Tai kertonut keitä sohvallani käy tai ei käy istuskelemassa?
        Minulla ei juttuun mitään tunnesidosta ole, mutta onhan se nyt vähän surullista kun tapausta ei ole selvitetty.
        Ei ehkä sinunlaisten tunnevammaisten pätijöiden mielestä, mutta joidenkin mielestä.
        Jostain kumman syystä ei kyllä sinun kehotuksestasi kiinnosta tehdä yhtään mitään, joten pidä tunkkis.


    • Matkisasiakas

      Eikös Lipponen ollut tossa jotenkin mukana?

      • SDP123456

        Ai Paavo?


    • anonymmmus

      Homma taisi jäädä hieman kesken, ja yksi poliisi sai tarpeekseen kun ei muutamaan vuoteen näkynyt maisemissa. Taisi poltella maa alla sen verran.
      Tutkinnassa töpättiin pahemman kerran, vai oliko tekijä liian tuttu.
      Ihme ettei asiaa ole otettu tutkintaan uudelleen, nyky keinoin murha olis ratkennt oitis.

    • POLISIIKO

      IHME JUTTU

    • eivanhenekoskaan

      Siitähän on liikkunut "varmaa tietoa" iät ajat. Kait ne on tarkistettu? No...tekijät/peittelijät ikääntyvät ja kohta joku viimeisillä voimillaan kertoo, miten siinä kävi.

    • PeWesPorT

      Se kyttähän oli "julkkis" 1970-luvun alussa. Nyrkkiposti kirjotti hänestä 2 kertaa juttua. Raatelutti koirallaan erään miehen pahasti (Ihme että joku nosti jutun sillä varmaan useempia uhreja) Oli myös pitänyt jonkun päätä vessanpöntössä naama veden alla. Epävirallisesti tapaus loppuunkäsitelty. Kaikki pitivät häntä syyllisenä. Virallisesti ei tullut syytettä koska ei todistajat uskataneet koston pelossa tai epäilivät että poliisit pitävät yhtä ja seuraamuksia ei tule. 1980-luvulla alkoi näiden mätämunien puhdistus poliiseissa. Pelkästään Askolassa sai 2 poliisia ja Nimismies kenkää. Tämän poliisin susikoira sai kuoleman tuomion. Oli päässyt liian usein ihmislihan makuun. sai tämä kyttä jonkun pikkukakun naisen ahdistelusta myöhemmin.

    • EIKYTTÄ

      OISKO TÄÄ OLLU TAKSIKUSKI.. EN USKO ET TODELLAKAAN OLI POLIISI

    • wanhus

      Murhainfo sivustolla on topic Hanhijoen tapauksesta. Kannaattaa käydä lukemassa. Porvoon seutu ei todellakaan ole ollut (eikä ole edelleenkään) lintukoto. Vihjeeksi; kannattaa lukea myös H.Nykäsen kirjat: Rööperi rikoksen vuodet 1955-2005 ja Kilikali keikka. Opuksista selviää väläyksiä millaisissa käsissä oli ylin poliisijohto näillä kiven kauloilla juurikin esim. Hanhijoen tapauksen aikoihin.

      • Leifin.leikkeleet

        Ja on yhä. Leif Malmberg esimerkiksi ei uskalla puuttua järjestäytyneeseen rikollisuuteen mikä liittää hänet samaan koplaan. Kaksi rikosilmoitusta olen hänelle tehnyt, ei ala millekään.


      • Leif.haistelija
        Leifin.leikkeleet kirjoitti:

        Ja on yhä. Leif Malmberg esimerkiksi ei uskalla puuttua järjestäytyneeseen rikollisuuteen mikä liittää hänet samaan koplaan. Kaksi rikosilmoitusta olen hänelle tehnyt, ei ala millekään.

        Tuo Leif Malmberg kuuluu Porvoolaiseen pedofiili ja varasliikaan.
        http://www.vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=6846
        Porvoon poliisin tutkinnanjohtaja Leif.Malmberg

        Leif pikkareiden hai
        27.12.2014 22:56
        0
        Porvoon poliisin tutkinnanjohtaja Leif.Malmberg käy uimahallissa nuuskimassa lasten pikkareita.

        Sossutantta18.12.2014 19:38
        2
        Sulje
        Leif.Malmberg, vedä sinä itsesi hirteen. Tekisit palveluksen koko Kevätkummulle. Tai oikeastaan koko Povoolle.

        share url
        Ilmoita asiaton viesti

        Muutkin lukee
        18.12.2014 20:14
        0
        Sulje
        Koko Suomelle.

        Ilmoita asiaton viesti

        Antakaa Kirjoitaa
        18.12.2014 20:26
        0
        Sulje
        Niin pysyy erossa ainakin pikkulapsista

        Leif.Malmberg, tietävätkö ne naapurisi/kollegasi siellä taloyhtiösi hallituksessa näistä puuhistasi suomi24:ssa ja tuomioistasi? Laitanko jakeluun tiedon tuomioistasi ja kuvakaappaukset tappouhkauksistasi?

        Kerrotaanko kaikille mistä kevätkumpulaisesta kerrostalosta on kyse? Miten on, Leif.Malmberg
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/13141872

        Sossutampax
        10.12.2014 20:40
        0
        Sulje
        Leif.Malmberg on miehen nimi.
        Ilhttp://keskustelu.suomi24.fi/node/13090821

        ojakkala110.12.2014 21:17
        0
        Sulje
        Joutais taas tuomiolle, ja nyt munat pois ja linnaan.

        speedossa jöpöttää11.12.2014 08:38
        0
        Sulje
        Eikös tämä stalkkeri ole myös tuttu näky uimahallissa ?

        kurppa hoitoon11.12.2014 10:13
        1
        Sulje
        Ja Porvoon soskun lähettyvillä!


        Sen Minäkin
        11.12.2014 11:16
        0
        Sulje
        Tiedän, että soskun nurkilla ainakin pyörii ja ehkä myös turvakodin. Mutta eihän sairaalle ilmeisesti kukaan mitään mahda Vatvoo vain vanhoja asiota . Kuten sitä kasoisitsemurhaa . Sun muita KAUAN KAUAN sitten tapahtuneita
        hävetköön11.12.2014 17:48
        0
        Sulje
        Kuvottava äijä


        Ilhttp://keskustelu.suomi24.fi/node/13090821

        Porvooon pöllö taas päässyt hoidosta
        6 Vastausta 130 Lukukertaa
        uimalakki
        8.9.2014 07:46
        16
        Taas noita samoja sossusössötyksiä on palstalla. Onko siis hoidokki päässyt vapaalle ?

        Kait Vissiin8.9.2014 12:17
        11
        Sulje
        Olikin niin ihanan rauhalista, kun avasi palstan , ei silmille hyppänyt ekana
        SOSSU SITÄ SOSSU TÄTÄ

        ..... päässä9.9.2014 08:43
        8
        Sulje
        Nettikiusaaminen on helppoa ja raukkamaista siksi sitä esiintyy. Vaikka pipipään henkilöllisyyskin on julkista silti ei lopeta.
        uimahousu
        9.9.2014 09:17
        8
        Sulje
        Eihän sairas huomaa olevansa sairas. Pitää itseään jumalasta seuraavana vaikka parikin tuomiota on tullut jo.
        VoiLeif.Malmberg *******!
        9.9.2014 19:59
        4
        Sulje
        Ketuiks meni näköjään sekin hoito, mitä maksoi ja kuka maksoi? No, me tiätysti!
        Niin ja9.9.2014 20:12
        5
        Sulje
        Kunkahan paljon olemekaan joutuneet , tämän hörhön toljaluja maksamaankaan, ei varmaan ihan pienistä summista ole kysymys

        Varmaan14.9.2014 20:08
        0
        Sulje Niin sairas että kuvittelee olevansa,ensin itse ,sitten vasta jumala toisena. Senjälkeen vasta me muut turhakee

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12495845

        Tampax-Pera6.9.2014 06:51
        5
        Sulje
        Kirjoita omalla nimelläsi, Leif.Malmberg

        Tää Loppu6.9.2014 08:40
        5
        Sulje
        On ihan totta, olet narsistinen, etkä oikeasti välittänyt lapsistasi. Olisit tehnyt Eerikat jos ei sossut olisi ehtinyt hätiin

        Hei KATTOKAA6.9.2014 10:57
        5
        Sulje
        Taas toi pikkhousuista himoitseva jätkä on päässyt vauhtiin

        Ärsyyntynyt12456.9.2014 15:54
        7
        Sulje
        Tekisi mieleni käydä päästelemässä turpaan tätä kirjoittelijaa. Ei nimittäin jaksa enää lukea näitä samoja täysin idioottimaisia kirjoituksia kun näitä on tänne ilmestynyt joka päivä jo vuosikausien ajan. Ei taida tällä katkeroituneella kirjoittajalla olla muuta elämää kun kirjoitella näitä valitusvirsiä, jotka eivät tiettävästi ketään kiinnosta. Hoidon tarpeessa, ei tuollaisella mitään lapsia koskaan pitäisi ollakaan. Käykää nyt joku rikkomassa sen tietokone ja katkaisemassa nettipiuha!!!

        Odota vähän6.9.2014 22:04
        7
        Sulje
        Kohta tämä häirikkö ilmoittaa tehneen rikoilmoituksen, kun häntä uhkaillaan,jos ei ole jo tehnyt. Tämä älyttömyyksien kirjoittelu ja rikosilmoitukset tuntuu olevan tyypin arkipäivää. Niinno kuluhan ne päivät joillain tuollaikin

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12484022

        Leif hoitoon
        27.12.2014 23:28
        1
        Sulje
        Trevlig höst åt er alla !
        4 Vastausta 36 Lukukertaa
        sköt om er
        11.9.2014 07:20
        10
        Här är allt som förut,de vanliga sossuinläggena osv.(var visst en liten paus i somras )
        Lilla My
        11.9.2014 09:24
        8
        Sulje
        Tack och tackdetsamma! Här på spalten står tiden stilla, samma skräp som tidigare. Men hoppas att svamparna i skogen växer så man har något skoj att vänta på.
        karljohan
        11.9.2014 14:06
        8
        Sulje
        Det lär ska finnas mycket svampar i år säger dom som vet.
        i koma ?
        13.9.2014 05:09
        5
        Sulje
        Litet död verkar nog hela debatten....
        Leif.Malmberg kaima
        13.9.2014 20:49
        0
        Sulje
        SkulleLeif.Malmberg skriva på svenska, ja då skulle det vara skriverier dygnet runt.
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12512978

        lglklgjklglg6.9.2014 06:50
        11
        Sulje
        Selvennäpä,Leif.Malmberg , kuinka tämä liittyy Porvooseen?
        Ainahan
        6.9.2014 08:46
        7
        Sulje
        On hänen kohdallaan, tapahtui missäpäin maailmaa tahansa,melkein mitä vain saa hän sopimaan Porvoon sossut syylisiksi

        jlklf


    • Anonyymi

      Onko tietoa minkä värinen tappoi lapsen ja naisen ja lopulta itsensä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      344
      3760
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3181
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2170
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1630
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1525
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1317
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe