Voiko rekisteröimättömällä koiralla harrastaa agilitya tokoa yms?
Kun mietin että jos tulee vastaan terve pentu mutta se ei ole rekisteröity niin onko mahdollista harrastaa sen kanssa kuitenkin noita lajeja joista olen kiinnostunut..
Tietysti monet ovat sitä mieltä että ei kannata ottaa rekisteröimätöntä koiraa mutta se on miun oma asia otanko vai en.. Joten etsin vain yhteen kysymykseen vastausta en etsi arvostelijoita.
Rekisteröimätön koira ja agility
2
447
Vastaukset
- luomuhurtta
Ainakin agilityä ja jälkeä ja hakua. Ainakin omassa koirakerhossani kehotettiin sekarotuistani (sakemanni/noutaja)mukaan jälkeen ja hakuun ja koirakin innostui kovin. Harmi vain, että koiralla oli synnynäinen sydänvika eikä kestänyt treeniä. Siis tuli matsc show- tähti ( ei yhtään voittoa) ja möllitokossa naåsi ruusukkeita, koira meni paremmin,. virheet tein minä. Siis sekarotuinenkin pääsee tietääksen jopa kilpailemaan piirimiestaruustasollekin. Niin ja sitten tositoimiin, kadonneen etsintäihin otetaan mukaan jokainen joka osaa!
- Vähissä on
Monissa yhdistyksissä pystytään ottamaan treeneihin vain potentiaaliset kisakoirakot. Lisäksi yhdistykset edellyttävät usein osallistumista kisa ym talkootöihin vastavuoroisesti.
Tulijoita olisi paljon ja niitä ilmaisia omalla vapaa-ajallaan koutsaavia vähän. Palveluskoiralajeja (jälki, haku ym) et voi kisata, kuin rekisteröidyllä koeoikeudet omaavalla rotukoiralla. Yksinhän voi kuka tahansa pusikossa puuhailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370