Sähkönkulutuksesta kysymys

alöjgasäggh

En nyt löytänyt sopivaa palstaa, joten kysytään tässä. Miten kerrostaloyksiössä (kaukolämpö) sähkönkulutus voi tuplaantua talvikuukausina verrattuna esim. kesä/heinä/elokuun kulutukseen?

(Ei ole pesukonetta, ei astianpesukonetta, ei lattialämmityksiä, tv, radio ja tietokone on yhtä paljon päällä niin kesällä kuin talvella.)

Ainoa mikä tulee mieleen on jääkaapin kulutus, mutta eikös sekin kuluta kesähelteillä enemmän sähköä kuin talvella.. Miten sähköä voi siis kulua talvikuukautena tuplasti enemmän kuin kesällä?

Enkä nyt puhu siis hintaerosta vaan puhtaasti sähkökulutuksesta eli kilowattitunneista. (kWh)

11

315

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vituttaa niin maan

      mutta sähkölaskun tuplaamisesta on kiittäminen rakasta vihreää porvarihallitusta energiaveroineen.

    • Onko se kuinka suuri kulutus ja pystyykö mittarin näkemään itse vai onko se lukitussa tilassa?

    • Se on se

      Se on se valaistus kun vie pimeään aikaan enemmän sähköä. Mutta pitäisi tosiaan tietää tarkemmin tuo kulutus.

      • Se on se

        Ja oletkos varma, ettei huoneistoissa ole kaukolämmön lisäksi kosteissa tiloissa sähkölämmitys. Monesti on.


      • hwehesh

        ehkä. Elokuussa sähköä meni 80 kWh ja marraskuussa 160 kWh. Tässä huoneessa on yksi kattolamppu, jossa on 2 kpl 40 watin hehkulamppua. Wessan valoja käytetään luonnollisesti kesällä sekä talvella.

        Kesällä tuo kattovalo ei pala, mutta selittääkö tuo eron?

        Kesä- ja heinäkuussa kulutus oli n. 103 kWh.

        Tuli siis tuollainen raportti sähkölaitokselta. Lukee, että raportti perustuu jakeluverkonhaltijan ilmoittamiin mittarilukemiin, jotka on kohdistettu kuukausitasolle. (Pylväsdiagrammina.)


    • tietokone-vie

      enemmän talvella ku kesällä. Itellä näkyy kulutuksessa ku kone on talvella päällä joka ilta.
      Kesällä vähemmän..

    • tietokone-vie

      että sulla on kesällä yhtä paljon päällä tietsikka..

      • Kyse on kumminkin aika pienistä kulutuksista niin niihin vaikuttaa valotkin,jos kyse on tuhansista kilowateista kuten sähkölämmitys omakotitalossa jonka kulutukset on 20-30.000kwh niissä valot ei näyttele kovin suurta.Joiltakin sähköyhtiöiltä saa etäluettavalta mittarilta firman sivulta kun on kirjautunut omat kulutustiedot tunnin tarkkuudella joten kulutustansa on helppo seurata.


      • ei ymmärrrä älkagägh
        AATAMI11 kirjoitti:

        Kyse on kumminkin aika pienistä kulutuksista niin niihin vaikuttaa valotkin,jos kyse on tuhansista kilowateista kuten sähkölämmitys omakotitalossa jonka kulutukset on 20-30.000kwh niissä valot ei näyttele kovin suurta.Joiltakin sähköyhtiöiltä saa etäluettavalta mittarilta firman sivulta kun on kirjautunut omat kulutustiedot tunnin tarkkuudella joten kulutustansa on helppo seurata.

        Totta, kyseessä on pienet sähkönkulutus määrät. Se ei ollutkaan pointtini, vaan se, että miten ihmeessä kahden eri kuukauden kulutus voi olla niin kaukana toisistaan.. eikä ole pakastintakaan, eikä sitä lattilämmitystä.

        Tuli mieleen sellainenkin asia, että olisiko sähkön kokonaiskulutus/vuosi jaettu kuukausitasolle niin, että talvikuukausina, jolloin sähkö on kalliimpaa niin kulutuspiikki laitetaan isommaksi ja kesäkuukausille kulutus automaattisesti pienemmäksi, koska sähkön hinta on halvempaa.

        Sähköyhtiöltähän on tullut näihin päiviin vain arviolasku, kuka sanoo että kuukausikulutus on laskutettu mittarilukeman mukaan.

        Mutta eihän näin tietäänkään voi olla...

        Ei kaksi 40 watin lamppua voi tehdä noin paljon kasvua elokuun kulutukseen verrattuna.


      • ei ymmärrrä älkagägh kirjoitti:

        Totta, kyseessä on pienet sähkönkulutus määrät. Se ei ollutkaan pointtini, vaan se, että miten ihmeessä kahden eri kuukauden kulutus voi olla niin kaukana toisistaan.. eikä ole pakastintakaan, eikä sitä lattilämmitystä.

        Tuli mieleen sellainenkin asia, että olisiko sähkön kokonaiskulutus/vuosi jaettu kuukausitasolle niin, että talvikuukausina, jolloin sähkö on kalliimpaa niin kulutuspiikki laitetaan isommaksi ja kesäkuukausille kulutus automaattisesti pienemmäksi, koska sähkön hinta on halvempaa.

        Sähköyhtiöltähän on tullut näihin päiviin vain arviolasku, kuka sanoo että kuukausikulutus on laskutettu mittarilukeman mukaan.

        Mutta eihän näin tietäänkään voi olla...

        Ei kaksi 40 watin lamppua voi tehdä noin paljon kasvua elokuun kulutukseen verrattuna.

        Se pitäs käydä laskusta ilmi onko se arvioon perustuva,vai lukema lasku etäluettavilla mittareilla se perustuu pääsääntösesti lukemaan,jos ei ole tasaerä laskutus,mutta vanhoilla mittareilla arvioon ja se tasataan tasauslaskulla, kerran vuodessa,mikä poikkeaa paljonkin monesti arviolaskuista.


    • jhfuiu7

      et löytänyt sopivaa palstaa? hyvin outoa uusavutomuutta, sellainenhan on helppo löytää täältä. Sähkökyselyitä suuret määrät.

      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5066

      Aiemmin palstalla oli paikalla jopa sähköyhtiön neuvoja noita kyselyitä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      195
      4455
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      74
      4402
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      65
      2365
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      61
      2313
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2224
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1856
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1507
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1308
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      117
      1298
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1179
    Aihe