Milloin hihat palaa?

vali vali

Täällä on aika paljon sellaisia ketjuja, joissa jompi kumpi, nykyään yhä useammin ja useammin nainen, valittaa, että ei saa kumppaniltaan tarpeeksi seksiä. Monessakaan keskustelussa ei kuitenkaan mainita määriä. Tilastojen mukaan suomalaiset harrastavat seksiä n. 90 kertaa vuodessa, eli alle 2 kertaa viikossa. Tämän perusteella minusta ainakaan esim. kerran kahdessa viikossa ei ole mitenkään tolkuttoman vähän. Kuinka harvoin sitä seksiä oikein on niillä, jotka siitä valittavat, kertokaa. Ja kertokaa kuinka usein sitä pitäisi olla, jotta ei olisi yhtään valittamisen aihetta.

4

1012

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aagtaeet

      Minusta tuntuu, että seksuaaliset halut eivät mene kovinkaan monella parilla 1:1. Olen 43v mies ja ollut viidessä pitkässä/pitkähkössä parisuhteessa. Kaksi oli sellaista, joissa minä halusin huomattavasti useammin kuin nainen, naisille riitti kerran kuussa, toiselle vieläkin vähemmän. Se ei ollut hauskaa.

      Kaksi muuta oli sellaista, joissa nainen halusi monta kertaa viikossa, käytännössä päivittäin, minä taas en, sekään ei ollut hauskaa.

      Nyt olen suhteessa, jossa halut ovat suunnilleen samanlaiset. Tosin tässäkin nainen haluaa hieman harvemmin kuin minä, mut näin päin en koe sitä niin stressaavana kuin toisin päin. No, asiaan saattaa vaikuttaa se, että nykyinen naisystäväni on kaikin puolin muutenkin paras näistä kumppaneistani :)

    • erk i

      Minkä helvetin takia joku on antanut tälle miinuksen?

    • marikatariina

      meillä seksiä ehkä kerran 6kk:ssa, minä 23 ja mies 34. että kyllä, joillakin on oikeasti valittamisen varaa!

    • rengastaja

      tää ei ole valitus vaan esimerkkikertomus. mulla ja kahdella tyttökaverilla on ollut ikuiset ajat tapana käydä sunnuntaikävelyilla. siinä sitten tulee puhuttua yhtä ja toista. tämä kävely tapahtui n 2 vuotta sitten, olin ollut vuoden verran sinkkuna eron jälkeen ja tuntui että puute ja kurjuus oli ennen näkemätön, nimittäin seksi sujui liitossani täydellisesti loppuun saakka, muuta asiat menivät pieleen.

      tulipa siinä puheeksi kuinka pitkään meistä itse kukin oli ollut ilman seksiä. minä avasin jutun koska tuntui että puutteeseen ja vitutukseen voi kuolla kun oli ollut seksielämässä taukoa 2kk. toinen tyttökaverini siihen että mitäs tuo nyt on, hän sai viimeksi kun tätä ipanaa tehtiin (ipana silloin 2v). johon toinen että eihän tuo ole yhtään mitään, hänellä oli taukoa edelliskerrasta 10v mutta samana vuonna oli tullut sextattua jo kaksi kertaa!

      tää vaan esimerkkinä siitä mikä on liian vähän yhdelle ja mikä juuri sopiva tauko toiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1293
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      422
      733
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      455
      576
    Aihe