Alatalo ehdottaa tekohampaita sairausvakuutuksen piiriin
Kansanedustaja Mikko Alatalo (kesk) ehdottaa hammasproteeseja ja -implantteja sairasvakuutuskorvauksen piiriin. Alatalo jätti perjantaina asiasta kirjallisen kysymyksen. Hänen mukaansa tekohampaiden hankinta on kohtuuttoman kallista köyhille eläkeläisille, vaikkakin välttämätöntä.
- Eläkeläiselle niiden hankinta, kustannuksineen kaikkineen, tulisi ottaa Kelan korvauksen piiriin, Alatalo ehdottaa.
Nyt vain rintamaveteraanit ja miinanraivaajat ovat oikeutettuja Kela-korvauksiin proteesien hankinnan yhteydessä.
Moni ikäihminen joutuu kuitenkin jossain vaiheessa hankkimaan hammasproteesin tai -ilmplantin syömisen ja suun terveyden takia.
- Ikääntyneellä iso osa eläkkeestä kuluu muiden elinkustannusten lisäksi lääkärikäynteihin ja lääkkeisiin, Alatalon kysymyksessä todetaan.
Elinkustannukset ovat nousseet eikä senioreilla ole mahdollisuuksia parantaa omaa taloudellista asemaansa. Tämä sairausvakuutuskorvaus voisi tilannetta perustellusti helpottaa.
Yksittäisen hampaan korvaaminen maksaa noin 1500-1800 euroa. Kun alaleuan kokoproteesin alle laitetaan kaksi implanttia pitämään irtoproteesi paikallaan, maksaa se helposti 2500 €. Vielä leikkauksen aikanakin hinta voi vielä muuttua.
- Kun useissa eläkeläistalouksissa on kaksi hammasproteesin tarvitsijaa, tuntuu taloudellinen kustannus todella suurelta, Alatalo toteaa.
Mikäli hammasproteesi jää hankkimatta, syöminen vähenee ja sitä kautta yleiskunto huononee. Tästä syntyy uusia hoidon tarpeita ja kustannuksia.
Alatalo ehdottaa tekohampaita sairausvakuutuksen piiriin
3
406
Vastaukset
- oloo
mitä tahansa jotta huomataan ja tulee valituksi...
Viime vaalien alla kävi laulamassa Hyasinttejen aikaa ikäihmisille ja juu valittiin..- monalisan hymy
Vaikka me tietty ikäryhmä saadaankin hampaiden paikkauksesta ja hoidosta alennusta, niin hammashoito on tosi kallista kuitenkin. Ainakin minun olisi pakko uusia joku paikka, kun hammas lohjennut ja vanhat paikat pitäisi uusia. Jonkinlainen proteesisysteemikin pitäisi alkertaan laitattaa ja sen tiedän tulevan kalliiksi. Jo sekin lisää hammaslääkärilaskua, kun siirtää ja siirtää käyntiä tuonnemmaksi. Tulee todella kalliiksi.
On siellä eduskunnassakin monta aika vanhaa politiikkoa; Kyllä sielläkin monella näkyy proteesi olevan. Mutta poliitikon palkallahan on enemmän varaa hoitaa implantteja ym hammasiltoja kuin tavallisella eläkeläismummolla tai -papalla. (Nousihan se eläkekin n. 20 euroa kuukaudessa). - sympaattinen pappa
monalisan hymy kirjoitti:
Vaikka me tietty ikäryhmä saadaankin hampaiden paikkauksesta ja hoidosta alennusta, niin hammashoito on tosi kallista kuitenkin. Ainakin minun olisi pakko uusia joku paikka, kun hammas lohjennut ja vanhat paikat pitäisi uusia. Jonkinlainen proteesisysteemikin pitäisi alkertaan laitattaa ja sen tiedän tulevan kalliiksi. Jo sekin lisää hammaslääkärilaskua, kun siirtää ja siirtää käyntiä tuonnemmaksi. Tulee todella kalliiksi.
On siellä eduskunnassakin monta aika vanhaa politiikkoa; Kyllä sielläkin monella näkyy proteesi olevan. Mutta poliitikon palkallahan on enemmän varaa hoitaa implantteja ym hammasiltoja kuin tavallisella eläkeläismummolla tai -papalla. (Nousihan se eläkekin n. 20 euroa kuukaudessa).Hienoa että joku kansanedustaja ajattelee meidä köyhien eläkeläistenkin asioita. Kiitos MIkko! Saat taas ääneni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073556Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133256Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411960Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741120