Tässä sitä mennä pörhälletään kohti porvarien lupaamaa täystyöllisyyttä.
Kohti täystyöllisyyttä
Naurava Suomi
58550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
kun saat tarpeeksi kauppoja aikaan niin kaikille riittää värkkäämistä. Kyllä me hyvin pieneen työttömyyteen pääsemme jos homma hoidetaan työaikoja muuntelemalla sopiviksi samaan yksikköhintaan. Se lienee helpoin ja tehokkain ratkaisu ilman inflaatiota kiihdyttävää vaikutusta.
Nythän virheellisesti monelle annetaan palkankorotuksia ilman tuottavuuden nousua, se luo inflaatiota.
Sinulla se on tuo sama porvarin vanha virsi edelleen vaan käytössäsi.
Eli kyllä kaikki töitä saa tehdä mutta palkanmaksulla ei sitten olekkaan mitään väliä.
Se on kuule orjatyötä se semmoinen työ mistä ei palkkaa makseta.
Sitäkö sinä haluat?Orjatyötä.
Kyllä tehdystä työstä pitää aina saada kunnon palkka.
kuin mitä tumpelo ansaitsee. Jos sinun työsi tuottaa kympin tunnissa niin vajaa vitonen riittää sinulle kun muut kulut on pois päältä otettu. Tuplaa tahti niin saatat saada jo kympin itsellesi tai hanki ammattitaito josta joku maksaa enemmän.
Nimittäin pesunkestävän onnettoman riistäjäkapitalistin vankka mielipide duunarin palkkauksesta.
Sinun mielestäsi siis töitä vaan tehdään vuorotta.Palkanmaksulla ei sitten niin väliä olekkaan.
Kyllä nyt äitisikin häpeäisi sinun puheitasi todella paljon jos vain tietäisi mitä oikein kirjoitteletkaan.
Mutta sinä se et näköjään itse osaa hävetä yhtään.
Kyllä nyt me ihan kaikki normaalit suomalaiset veronsa Suomeen maksavat ihmiset halveksimme ja häpeämme todella paljon kaltaisiasi onnettomia ihmishylkiöitä.
Onkohan tuon Työeläkeläisen pitänyt treenata vai syntyikö kusipäänä? No joka hevoselle löytyy kengittäjä.
työpaikat eivät niitä ole, työläisen on palkan saadakseen tehtävä koko potti joka tunti. Siihen tuntihintaan kuuluvat sekä kiinteät että muuttuvat kustannukset. Työstä on voitava laskuttaa noin tuplasti työntekijän suorat ja sivukulut. Muutoin ei firma kauaa pysy pystyssä eikä ainakaan kehity vaan taantuu kuten neuvostojärjestelmä.
Siihen ei mitään riistäjää tarvita vaan ynnälaskutaitoinen kansakoulun suorittanut tavis.
Jos duunarille ei kelpaa niin sopii alkaa yrittäjäksi niin siinä mitataan mihin sinä pystyt työnteolla. Silloin huomaat, ettei se raha kasva puissa vaan se pitää noukkia pieninä paloina maailmalta.
Onneksi meillä suoomalaisilla duunareilla on takanaan erittäin hyvissä voimissa oleva toimiva edunvalvonta ja todella aktiivinen ammattiyhdistysliike.Jotka neuvottelevat sitten aina ne työehtosopimukset ettei kaltaisesi verenimijät pääse yhtään mitenkään hyppimään meidän suomalaisten duunareiden silmille.
Ja onneksi me suomalaiset varonsa Suomeen maksavat duunarit olemme vielä niin viisaita että olemme järjestäytyneet työpaikoilamme todella aktiivisesti.
Suomalaisten järjestäytymisastehan on ihan maailman huippuluokkaa.Peräti yli 80% on tuo suomalaisten duunareiden järjestäytymisaste.Tämä on hyvä ja hieno asia.
miksi se ei hommaa teille töitä vaan kiristää muita????
Ammattiyhdistysliike, olkoon voimissaan tai ei, on taantumuksen linnake. Se ei ole vielä huomannut kaikin osin maailman muuttuneen eikä ole tehnyt tehtäväänsä kuorman jakamisessa eri työläisten kesken vaan pyrkii toisten etua ajaessaan toisten tappioon. Sen olisi opittava kokonaispalkkasumman jakamiseen työläisten kesken eikä maksimoimaan joidenkin palkkoja moinen muun tappioksi.
Ammattiyhdistysten pitäisikin investoida varojaan niihin yrityksiin jotka työllistävät eniten kansalaisiamme, teollisuuteen jossa automatisointi on alhaisinta jotta käsityötä riittää mahdollisimman monelle. Noiden investointien tuloksista sitä näkisi miten homma kannattaa hoitaa. Nyt AY-liike vain ajaa meitä inflaatioon kaiken aikaa vaikka lievä deflaatio olisi parempi kuin palkankorotukset.
Nyt kyllä herää todella suuri epäilys siitä että oletko sinä edes ikinä ollut missään palkkatöissä.
Tai oletko sinä nyt ainakaan ikinä päässyt mihinkään ansaitulle työeläkkeelle ikinä.
Nyt kun näytät olevan taas kerran pihalla kuin lintulauta työelämän eri säädöksistä ja määräyksistä niin sivistän sinua nyt ihan hyvää hyvyyttäni edes hiukan.
Työelämässä työntekijällä on olemassa myös oikeuksia.Eikä vain pelkästään velvollisuuksia niinkuin sinä nyt näytät nyt luulevan.
Vuosiloma,sairausajanpalkka,8 tunnin työaika,hoitovapaat ym. ym.
Tuossa nyt vain muutama esimerkki noista työntekijän oikeuksista ja eduista minkä juuri Suomen voimakas ja hyvin toimiva ammattiyhdistysliike on aikoinaan työntekijöille neuvotellut.
Ei työnantaja ole noita mainitsemiani oikeuksia ja etuja työntekijälle mitenkään vapaaehtoisesti ikinä antanut.
Vai oletko nyt vieläkin täysin eri mieltä tästä asiasta?
Kyllä noista mainitsemistani oikeuksista on tarvinnut työntekijöiden aina taistella ja onneksi vahva ammattiyhdistysliike on siinä taistelussa ollut työmiehen apuna.
Ei ammattiyhdistysliikkeen tarkoitus tai tehtävä ole ikinä hommata kellekkään mitään töitä.
Vaan ammattiyhdistysliikkeen tehtävä on valvoa jäseniensä saavutettuja etuja ja oikeuksia.
Sinua nyt jostain syystä näyttää todella kovasti harmittavan se asia että suomalainen duunari on järjestäytynyt työntekijä.
Mikä sinua nyt tuossa asiassa oikein harmittaa?
Sehän on vain todella hyvä asia kun suomalaiset työntekijät ovat järjestäytyneitä työntekijöitä.
Aivan samalla tavoinhan muuten työnantajapuoli on järjestäytynyt.
Harmittaako sinua myös tuo asia että työntajapuoli kanssa on järjestäytynyt?
mitä tehdään jos nk. ansaitut edut muuttuvat liian kalliiksi ja työt häipyvät jonnekin halvempaan paikkaan? Mikä silloin neuvoksi? Nyt se uhka on edessä eikä AY-liike ole liikahtanut asemistaan vaan jankuttaa aina vaan samaa. Siinä ei työnantajan hyvä tahto riitä jos kilpailu vaan kovenee vaan myös muita ratkaisuja on harkittava. Siitähän minä vain mainitsin jotta meidän olosuhteemme ei voi enää korjaantua devalvaatiolla euron vuoksi ja on selvittävä muilla keinoin joko nostamalla tuottavuutta tai laskemalla kustannuksia. Muutoin hukka vie.
Olen todella ollut palkkatyössä yli 40 vuotta, joka riitti työeläkkeen alkamiseen noin 63 vuoden ja 2 kuukauden iässä, täysin palvelleena luovuttaen työni nuoremmalle ikäpolvelle.
Se yritys mikä ei pysty Suomessa toimimaan rehellisesti pelkästään suomalaista työehtosopimusta noudattaen ja suomalaista työvoimaa käyttäen saakin lähteä samantien pois Suomesta.
Se yritys nimittäin ei pelaa rehellistä peliä eikä näinollen ole mikään elinkelpoinen yritys.
Et sinä muuten kyllä ikinä ole mihinkään ansaitulle työeläkkeelle päässyt.Se on täysin varma asia.
mitään saavutettua etua jos sitä ei jokaisena työpäivänä ansaita uudelleen.
Ei ole myöskään mitään ansaittua etua jota ei joskus vielä jouduta uudestaan neuvottelemaan jos maa aiotaan pitää pystyssä.
Kun tuottavuus laskee ja työ tulee liian kalliiksi niin siinä olet sitten etujesi kanssa. Kauanko ne edut sinua elättävät?
Mutta jos ollaan järkeviä ja hoidetaan hommat niin jotain meille globaalissakin maailmassa jää käteen.
Kyllä AY-liikkeen tulee myös pitää omalta osaltaan olosuhteet sellaisena jotta työtä voidaan Suomessa tehdä, paljonko vielä pitää viedä työtä ulos ennen kuin se ymmärretään?
Tässä sinulle nyt hiukan faktaa.
http://www.sak.fi/suomi/tietoasaksta.jsp?location1=5&sl2=3&sl3=1&lang=fi&id=30765
Toivotavasti nyt tämä asia selvisi myös sinulle.
Ei SAK ole mitään saavuttanut, se on ainoastaan tietyssä tilanteessa sopinut niiden kanssa jotka jotain saavuttavat niiden saavutusten tietynlaisesta jakamisesta. Jos tilanne muuttuu niin nuo sopimukset menettävät merkityksensä.
Meidän, tosin ei ehkä eläkeläisten, on joka päivä tienattava nuo edut jotta ne sinäkin päivänä olisivat olemassa, SAK ei niitä pysty rahoittamaan. Tässä kohden olisi syytä käyttää hieman isompaa tarkasteluperspektiiviä. Juuri tuollaiseen uusiutumattomaan aatteen kanssa tappeluunhan koko NL kaatui, se kun ei pystynyt uudistumaan tilanteen mukaan. Samoin käy meille oli SAK tehnyt millaisia sopimuksia hyvänsä jos kaikki muut eivät niitä myös tee.
Me elämme globaalissa kilpailussa jossa jotkut tekevät päivän tai enemmän työtä samaan hintaan muin me tunnin. Meidän on oltava tuottavampia/taitavampia kuin nuo tai kaikki edut voi lakaista romukoppaan.
Toisaalta, ei SAK noita sopimuksia ole yksin aikaansaanut vaan yhdessä työnantajajärjestöjen kanssa joten se on kahden kauppa.
http://www.sak.fi/suomi/ajankohtaista.jsp?location1=1&lang=fi&sl2=3&ao=tyomarkkinauutiset&sl2=2&id=34393
Onko vastaavia tuottavuuden nousuja esiintynyt? Eikö pikemminkin pitäisi sijoittaa ylimääräistä jos sitä on työttömyyden torjuntaan? Ei ole SAK ihmisen puolella vaan vain vahvojen. Alas SAK!
Työvoiman ja tekemisen sopeutusneuvottelut ne pitäisi alkaa, paljonko pitää viikkotuntimääriä vähentää jotta rahaa säästyy lisähenkilökunnan palkkaamiseen sen verran, että työttömyys saadaan oleellisesti laskemaan. Siinä olisi oikea aihe SAK:n neuvotteluille täksi kevääksi.
Sinua nyt jostain syystä näyttää todella kovasti harmittavan se asia että suomalainen duunari on järjestäytynyt työntekijä.
Mikä sinua nyt tuossa asiassa oikein harmittaa?
Sehän on vain todella hyvä asia kun suomalaiset työntekijät ovat järjestäytyneitä työntekijöitä.
Aivan samalla tavoinhan muuten työnantajapuoli on järjestäytynyt.
Harmittaako sinua myös tuo asia että työntajapuoli kanssa on järjestäytynyt?
http://www.sak.fi/suomi/tyomarkkinat.jsp?location1=4&sl2=1&lang=fi
näköalattomuutta joka ay-liikkeessä vallitsee. Kävellään suoraan lankulta mereen.
Pistäkää nuo ahneet kapitalistiriistäjät kuriin:)
_____________________________________
SAK tuomitsee jättiosingot
Yhtiöiden avokätinen osinkopolitiikka kuumentaa tunteita ay-liikkeessä. SAK:n apulaisjohtaja Matti Viialainen syyttää suoraan pörssiyhtiöitä kassojen tyhjentämisestä.
- Tässä on käynnissä Sammon ryöstö. Ne rahat, jotka yritysten pitäisi käyttää investointeihin, tutkimukseen ja tuotekehitykseen, viedään yrityksistä omistajien taskuihin, Viialainen arvostelee.
- Toivoimme, että olisi voitu olla pidättyväisiä osinkojen jaossa. Nyt tämä tyhjennysmieliala on mykistävää.
Viimeksi eilen Alma Media perusteli osinkonsa kymmenkertaistamista taseen keventämisellä ja veroylijäämillä. SanomaWSOY korotti omaa osinkoaan 150 prosenttia samoilla perusteilla.
SAK muistuttaa yritysten saaneen omavaraisuusasteensa kuntoon 1990-luvulla maltillisen tulopolitiikan ansiosta.
että moni yritys miettii kannattaako Suomeen investoida ainakaan työvaltaisille aloille. Ne rahat saattaa kannattaa viedä muualle jossa hommat hoituu helpommin.
Suosittelenkin työläisiä ja ammattiyhdistysliikettä suuntaamaan varansa suomalaisiin yhtiöihin ja niiden osakkeisiin niin silloin saa äänensä kuuluviin. Yleensähän isommissa yhtiöissä kuunnellaan jo 20 - 30% osakeomistusta.
Ei siinä ammattiyhdistyksillä ole mitään kuriin pistämistä koska jos asioiden hoito tulee liian vaikeaksi niin muualta löytyy tilaa. Tämä koskee varsinkin suurempia firmoja. Ei kannata sahata sitä oksaa ainakaan rungon puolelta jonka päällä istuu!
Että duunareilla on työelämässä olemassa myös oikeuksia eikä pelkästään vain velvollisuuksia.
Ihmettelen nyt todella kovasti ettet sinä tätä faktaa tiennyt.
Muun muassa lakko-oikeus on juuri yksi noista mainitsemistani duunarin oikeuksista.
Kapitalisti voi halutessaan lakkauttaa toiminnan maassamme ja aloittaa vastaavan toiminnan Kiinassa niin halutessaan. Sitä ei mikään laki estä - voi mahdollisesti vain viivyttää mutta ei estää.
Tämä on työläisen hyvä pitää mielessä lakkoa suunnitellessaan. Meidän suomalaisten työläisten pitää ymmärtää, että nykyään me kilpailemme työpaikoista kiinalaisten ja intialaisten kanssa ja se aika, jolloin me kilpailimme työpaikoista maan sisällä ei tule koskaan takaisin. Nyt jaetaan kakkua koko maailman kanssa ja silloin suomalaiselle sekatyömiehelle jää auttamattomasti vähemmän itselleen. Ainoa keino pärjätä kilpailussa on kouluttaa itsensä alalle, johon on synnynnäisiä edellytyksiä ja jossa on työtä tarjolla.
.................
lakkojen kieltämistä vaan ainoastaan kertonut teille miksi ne eivät ole miksikään hyödyksi kenellekään ay-pomoja lukuun ottamatta. He niillä lakoilla kiillottavat kilpiään koska heidän työpaikkansa eivät vielä ole uhattuna.
Se vapaus joka teillä on lakkoilla on myös yhtiöillä mennä sinne missä tai miten paremmin pärjää, siitä on kyse.
Maailma on muuttunut siihen pisteeseen jossa kaikki alkaa olla globaalia joten työehtojen on seurattava perässä, mitä nopeammin sen tajuamme sen vähemmin tappioin selviämme. Eikä siinä lakkoilu auta vaikka olisi millaisia oikeuksia lakkoilla. Työttömäthän ovat tavallaan lakossa koko ajan ja heille olisi saatava töitä mutta eipä ole näkynyt ehdotuksia ay-liikkeeltä siitä miten työaikaa ja ansioita jaettaisiin uudella tavalla siten, ettei se nostaisi inflaatiota mutta työllistäisi suuremman osan kansaa. Tuon eteen minäkin voisin lakkoilla.
Nyt on todella suurempi ongelma työttömyydestä kuin palkankorotuksista, eikö työväellä ole tippaakaan solidaarisuutta niitä kohtaan jotka ovat jääneet omaa syyttään työttömiksi? Montako työpaikkaa kuvittelette lakoilla lisäävänne Suomeen?? Veikkaan niiden vähenevän jos lakot vielä laskevat kilpailukykyämme. Koittakaa nyt hyvät pölvästit tulla tähän päivään, me emme enää elä suljetussa yhteiskunnassa kuten joskus -50 luvulla. Uusi aika vaatii uudet kujeet!
Eihän se ole ikinä mikään ay-liikkeen ja duunarin tehtävä pitää mitään yritystä/firmaa pystyssä.
Konkkaan vaan samantien ne firmat jotka eivät pysy ilman ay-liikkeen tai duunarin apua pystyssä.
Ja eihän semmoinen yritys/firma ikinä ole mikään elinkelpoinen yritys joka ei pysty/halua noudattaa suomalaista työehtosopimusta.
Samantien helvettiin vaan ne firmat Suomesta jotka eivät halua noudattaa suomalaisia työehtosopimuksia.
Tällöin me rehelliset veronsa Suomeen maksavat suomalaiset ihmiset pärjäämme paljon paremmin kun näistä koijareista ja huijareista päästään lopullisesti eroon.
Ja huutelehan sinä sieltä puskista vaan.Sehän on se ainoa homma mihin sinä nyt vaan edes jotenkin pystyt.
Suomalainen työmarkkinajärjestelmä perustuu sopimiseen ja sovittelemiseen. Sopimuksia tehdään paitsi työmarkkinajärjestöjen kesken, myös siten, että maan hallitus osallistuu niihin.
Sopimuksien merkitystä korostaa korkea järjestäytymisaste. Suomalaiset palkansaajat ja työnantajat ovatkin järjestäytyneet oman alansa järjestöihin muita EU-maita yleisemmin. Lähes 80 % palkansaajista kuuluu ammattiliittoihin, joita on noin 70 kolmessa eri palkansaajien keskusjärjestössä: SAK:ssa, STTK:ssa ja Akavassa.
Työnantajistakin suuri osa kuuluu oman alansa työnantajaliittoon. Nämä puolestaan kuuluvat toimialansa mukaan neljään työnantajien keskusjärjestöön.
Työntekijällä on oikeus kuulua yhdistykseen (esim. ammattiliitto) sekä osallistua yhdistyksen toimintaan.
Työntekijöillä ja heidän järjestöillään (kuten ammattiliitoilla) on oikeus käyttää maksutta työnantajan tiloja tauoilla ja työajan ulkopuolella työsuhdeasioiden ja ammattiliittojen toimialaan kuuluvien asioiden käsittelyä varten.
Työntekijällä on myös oikeus saada pyynnöstään työnantajalta kirjallinen työtodistus, josta käy ilmi työsuhteen kesto ja työtehtävien laatu. Työntekijän erikseen sitä pyytäessä, todistuksessa on mainittava myös työsuhteen päättymisen syy sekä arvio työntekijän työtaidoista ja käytöksestä.
Työtodistusta tulee pyytää 10 vuoden kuluessa työsuhteen päättymisestä. Mikäli työtodistukseen haluaa arvion työtaidoista ja käytöksestä, tulee todistus pyytää viiden vuoden kuluessa työsuhteen päättymisestä. Työnantajan on annettava turmeltuneen tai kadonneen työtodistuksen tilalle uusi todistus, jollei siitä aiheudu työnantajalle kohtuutonta hankaluutta.
se siitä.
siinä kaikki.
Kovin vähiin näyttää asiasi käyvän.
Mutta eihän totuutta voi kukaan ikinä kyllä muuttaakaan yhtään mitenkään.
Sillä heti kun yrittää muuttaa totuutta niin se muuttuu samantien valheeksi.
Varmasti sinä tiedät tuon faktan.
Sillä sinähän ole jäänyt valehtelusta kiinni todella useasti.
Kovin vähiin näyttää asiasi käyvän.Se on kyllä ymmärrettävää.
Mutta eihän totuutta voi kukaan ikinä kyllä muuttaakaan yhtään mitenkään.
Sillä heti kun yrittää muuttaa totuutta niin se muuttuu samantien valheeksi.
Varmasti sinä tiedät tuon faktan.
Sillä sinähän ole jäänyt valehtelusta kiinni todella useasti.
maa päällään kantaakin. Vai yritätkö urputtaa lisää laiskanaolemiskorvausta.
Ei porvareiden kyllä pitäisi luvata mitään semmoisia juttuja mitä eivät pysty tekemään ikinä yhtään mitenkään.
Vai ovatko porvarit aina vain niitä todella surkeita valehtelijoita ja takinkääntäjiä?
Se yksi narkkarihan se kokoajan huusi töihinmenosta ja haukkui työttömiä. Sitten selvisi että itse oli narkkari ja kaikki muutkin puheensa silkkaa valhetta, lopuksi tajusi ampua itsensä. Taisi olla tuttusi??
Lopeta sinäkin nuo paskapuheesi, ota itseäsi niskasta kiinni ja mene töihin äläkä juokse sitä sossua vedättämässä ja porvaria täällä esittämässä.
http://www.youtube.com/watch?v=0aerpmPm5yM
Ja sitten vielä kitisee.
Mene töihin mummon potkija ja lopeta paskapuheesi joihin ei kukaan usko.
Sinä et työllistä kuin poliisia ja sossua.
oikeastaan en edes sitä.
Eihän tarttekaan ?
Lopeta heti se imppaaminen ja työllistä itsesi, ei meillä veronmaksajilla ole mitään velvollisuuksia elättää sinua joka vedät elämäsi wc pöntöstä alas. Usa.ssa asuisit jo kadulla, ei olisi sosiaaliturvaa eikä terveydenhuoltoa.
Ja entä sitten?
On hyvä pitää mielessä, että kapitalistillakin on oikeuksia.
Kapitalisti voi lakkauttaa toiminnan maassamme ja aloittaa vastaavan toiminnan Kiinassa niin halutessaan. Sitä ei mikään laki estä - voi mahdollisesti vain viivyttää mutta ei estää.
Tämä on työläisen hyvä pitää mielessä lakkoa suunnitellessaan. Meidän suomalaisten työläisten pitää ymmärtää, että nykyään me kilpailemme työpaikoista kiinalaisten ja intialaisten kanssa ja se aika, jolloin me kilpailimme työpaikoista maan sisällä ei tule koskaan takaisin. Nyt jaetaan kakkua koko maailman kanssa ja silloin suomalaiselle sekatyömiehelle jää auttamattomasti vähemmän itselleen. Ainoa keino pärjätä kilpailussa on kouluttaa itsensä alalle, johon on synnynnäisiä edellytyksiä ja jossa on työtä tarjolla.
.................
Oletko käynyt jo Ameriikoissa? Et ole! Älä siis puhu yhtään mitään kapitalistin oikeuksista koska et ymmärrä mistä puhut.
Kapitalisti potkimassa tuhansia työntekijöitä työttömyyteen, tämäkö on sitä täystyöllistämistä??
Suomessa on jo kolmattasataatuhatta mielisairaan porvarin täystyöllistämää työtöntä.
yhtään tarpeellista ja tuottavaa työläistä vaan ay-liike tekee sen välttämättömäksi jäykillä suljettujen markkinoiden sopimuksillaan.
Kun työn määrä on mikä se on ja palkkakustannukset sivukuluineen mitä ovat niin sopivilla työajoilla voidaan kaikki työllistää samoin kokonaiskuluin. Se vaatii vain sopimista ja työaikojahan voidaan kasvattaa heti kun markkinat sitä vaativat tai sen sallivat.
Suomalaisten työmarkkinoiden muutos viime vuosina on järisyttänyt koko järjestelmää. Tulopoliittiset kokonaisratkaisut on työnantajapuolen toimesta hylätty ja uudet työnteon muodot ovat lisänneet työntekijöiden epävarmuutta. Vaikka kolme neljäsosaa työvoimasta on edelleen vakituisen työsuhteen piirissä, yksi neljäsosa tekee pätkä- tai silpputyötä tai toimii yksin yrittäjänä.
Nyt on vain tehtävä tilannearvio, että nyt on reagoitava moninaistuneisiin työn teettämisen tapoihin ja sopimustoiminnan muutoksiin. Tähän liittyy myös se, että muutoksessa työttömäksi jäävien asema on vaikeutunut sosiaaliturvan karikoissa.
Lainsäädäntökään ei ole enää mukana muuttuneissa työmuodoissa. Esimerkiksi vuosiloma-, vuorotteluvapaa ja työttömyysturvalainsäädäntö kaipaavat päivittämistä.
Näkyvin muutos työmarkkinoilla on ollut Elinkeinoelämän keskusliiton päätös hylätä keskitetyt työmarkkinaratkaisut. Ammattiyhdistysliike on esittänyt vanhaa tupoa kevyempiä raamirakenteita. Tähän EK on vastannut palkka-ankkurimallilla, jossa se yksin päättää palkankorotusten maksimit.
SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly korostaa, että kolmikantaisen valmistelun ansioista suomalainen työmarkkinatoiminta on edelleen huippuluokkaa ja pienen valtion selviytymiskeino, jonka merkitystä ei pidä väheksyä.
– Kolmikannassa on tehty hyvää työtä, mutta keskusjärjestöjen yhteistyöhön tarvitaan tulopoliittisten sopimusten käytännön jälkeen uutta ulottuvuutta.
– Suomeen pitää sopimisen vahvaa perinnettä mukaellen perustaa työmarkkinaneuvosto tai suuri neuvottelukunta, jolla ohjataan työmarkkinoita, ehdottaa Lyly.
Onko EK.sta sopijaksi?
Sopiminen edellyttää kuitenkin osapuolia. Professori Pauli Kettunen kysyykin, että onko globalisoituneesta elinkeinoelämästä enää sopijapuoleksi. Yritykset ovat moni- ja ylikansallistuneet. Niiden ratkaisuja ohjaavat globaalit finanssimarkkinat.
Kettusen mukaan yksityisen ja julkisen sektorin raja on liudentunut, samoin palkkatyön ja yrittäjyyden. Tämä kaikki merkitsee, että elinkeinoelämän on helppo esittää omat globaalit etunsa koko yhteiskunnan etuina.
JHL:n puheenjohtajan Tuire Santamäki-Vuoren mukaan työnantajat pyrkivät puhdistamaan keskitetyissä ratkaisuissa tehdyt sopimusosat pois liittokohtaisista ja paikallisista sopimuksista. Hänen mukaansa keskusjärjestöillä tulee olla sopijan rooli kun puhutaan työelämän koordinoinnista ja vakuutusmääräyksistä. Niitä ei voi liittotasolla hoitaa.
Enää ei voida tehdä kansallisiakaan sopimuksia ihan miten vaan, vaan pitää ottaa huomioon muun maailman kehitys siinä rinnalla. Pitää katsoa paljonko meidän tuottavuutemme on korkeampi kuin esim. virolaisten tai kiinalaisten ja sen mukaan miettiä palkkojen suuruutta koska heidän kanssaanhan me kilpailemme mm. Sitähän se on, Kansainvälisen kertosäettä kun lukee: "niin huomispäivänä kansat / on veljet keskenään" niin tulee mieleen haluatteko te sitä lainkaan? Tänäänhän on eilisen huominen!
Meidänhän pitää ottaa veljien olosuhteet huomioon ja justeerata omaamme samaan suuntaan. Eikö juuri se ole veljeyttä?
Tosin sanotaanhan siellä myös: "Ei muuta johtajaa, ei luojaa / kuin kansa kaikkivaltias." Kansa on hylännyt kommunismin joten tuon mukaan luoja on hylännyt teidät. Olisiko syytä lopettaa koko puolue? Vai voiko 0,5% olla kansa? Se olisi todellista vähemmistödiktatuuria.
"Enää ei voida tehdä kansallisiakaan sopimuksia".
Miksi ei vopida?
Kuka estää?
Taidat jannu olla taas ihan sekaisin.Taas kerran.
Kyllä kansallisia sopimuksia voidaan tehdä ihan hyvin koska tahansa.Ei kukaan tule estämään niiden tekoa.
Kansandemokratiassa riittää hyvin yksi kommunisti enemmistön muodostamiseen.
Mitä taas tulee kansainväliseen solidariteettiin niin kommunistit ovat kirkuneen sen perään niin kauan kun Kalle muistaa ja nyt kun sitä aletaan toteuttamaan käytännössä niin johan alkaa kitinää kuulumaan komuleiristä. Kumoille taitaa kansainvälinen solidaarisuus olla vain fraasi, jota käytetään juhlapuheissa mutta jotta ei pidä heidän käsityksensä mukaan soveltaa käytäntöön.
.....................
Lainauksesi "Enää ei voida tehdä kansallisiakaan sopimuksia" on aivan kommunistinen - olet yhtä hyvä lainaamaan kuin Änkyrä OmaanPesäänPaskoja. Tässä sinulle oikein tehty lainaus, jossa asiasisältö säilyy:
"Enää ei voida tehdä kansallisiakaan sopimuksia ihan miten vaan, vaan pitää ottaa huomioon muun maailman kehitys siinä rinnalla."
Oletko niin tollo, ettet osaa edes tehdä lainausta niin, että asiasisältö tulee mukaan vai yritätkö tahallasi johtaa sinua mahdollisesti vielä tyhmempiä kommunisteja harhaan vääristelemällä toverin viestiä?
Keskustelutapasi on ainakin tuomittava - mutta ehkä kuitenkin hyvinkin kommunistinen sillä asia-argumenttien loputtua alkoi vääristely ja valehtelu.
..................
selitys on siinä kokonaisuudessa. Onko sinulla yleensäkään luetun ymmärtäminen kunnossa? Osa-ajatuksen lainaamisessa ei ole järkeä vaan pitää lainata kokonaisuus.
Kansallisia sopimuksia voi tietysti tehdä vapaassa maassa mutta ovatko ne järkeviä tulevaisuuden kannalta on taas toinen juttu. Globalisoituvassa maailmassa meidän on ensin katsottava miten EU:ssa asiat sujuvat ja sen jälkeen vielä EU:n kilpailijavaltioissa.
Ainoa pelastus pitkällä tähtäimellä on pysyä tuottavuudessa muiden edellä ja se vaatii kovaa työtä ja varsinkin opiskelua sekä taitoa hyödyntää opiskelu innovaatioina joita muut eivät vielä ole oivaltaneet. Tuolloin olemme hetken yhden tuotesukupolven edellä mutta sitä ei nykyään kestä kauaa kun saamme kopiokilpailijoita jotka tehdään 1/10 palkalla meihin nähden. On siis oltava aktiivinen eikä saa jumittautua mihinkään olemattomaan ansaittuun etuun jos sitä ei joka päivä kykene ansaitsemaan uudelleen.
Ei täällä ole kyllä ketään muita tolloja ole näkynyt kuin pelkästään vain sinä ja tyäkkäri.
Te olette nimittäin ne tämän palstan kaksi päätolloa joiden kirjoitukset perustuvat pääosin pelkästään vain valehteluun ja mutuiluun.
Koita nyt hyvä ihminen vihdoinkin päättää eyttä voidaanko niitä kansallisia soppareit tehdä.
Ensin kirjoitat että ei voida.Ja sitten pistät tolppakengät jalkaasi ja painut samantien koivunlatvaan.
Ihne takinkääntäjä näytät olevan.
Sinullahan on tunnetusti hyvin huono muisti.
Mielipiteitä asioista, sehän tällaisen palstan tarkoituskin on. Ethän sinäkään pysty todistamaan noita väittämiäsi valehtelusta ja mutuilusta oikeaksi etkä vääräksi. Tuskin pystyt edes meitä tolloiksi todistamaan, meillä kuitenkin, minulla ja antipunikilla on täälläkin ainoat kommentit joissa on ihka omiakin mielipiteitä, sinulta esim. niitä saa kyllä hakea, etkä uskalla edes esiintyä rekisteröidyllä merkillä. Ketäs sitten haukkuisit jos mekin joka kerran käyttäisimme jokaisessa lausumassa nimimerkkiä tekstin osana johon jotkut sortuvat. Ihan jäisi teiltä kirjoittamiset sikseen. Taidankin siirtyä siihen modeen joksikin aikaa, jos siis et esitä ainakin viittä valhetta jonka olen esittänyt ja jotka eivät ole mielipiteitä koska mielipide voi olla oikea tai väärä mutta ei valhe. Todista myös ne valheeksi ja osoita niiden totuudellinen tila.
osaat lukea. Minähän vain neuvoin lainaamaan siten, että koko ajatus tulee ilmi. Ymmärtäminen lienee sinulle vaikeaa, onko yli kolmen sanan lause mielestäsi vaikea ymmärtää?
Missä se takinkääntö näkyy kun ensin kirjoitin:
Enää ei voida tehdä kansallisiakaan sopimuksia ihan miten vaan, vaan pitää ottaa huomioon muun maailman kehitys siinä rinnalla.
ja sitten selitin sitä ymmärtämättömälle:
Kansallisia sopimuksia voi tietysti tehdä vapaassa maassa mutta ovatko ne järkeviä tulevaisuuden kannalta on taas toinen juttu. Globalisoituvassa maailmassa meidän on ensin katsottava miten EU:ssa asiat sujuvat ja sen jälkeen vielä EU:n kilpailijavaltioissa.
Oikein tomppeleita varten lisäsin selitykseen vielä:
Ainoa pelastus pitkällä tähtäimellä on pysyä tuottavuudessa muiden edellä ja se vaatii kovaa työtä ja varsinkin opiskelua sekä taitoa hyödyntää opiskelu innovaatioina joita muut eivät vielä ole oivaltaneet. Tuolloin olemme hetken yhden tuotesukupolven edellä mutta sitä ei nykyään kestä kauaa kun saamme kopiokilpailijoita jotka tehdään 1/10 palkalla meihin nähden. On siis oltava aktiivinen eikä saa jumittautua mihinkään olemattomaan ansaittuun etuun jos sitä ei joka päivä kykene ansaitsemaan uudelleen.
Jos nyt ei mene perille niin antaa olla, täysien toopejen kanssa ei kannata jatkaa.
Koita nyt jo päättää luuseri.
http://www.youtube.com/watch?v=v-iyHwTak94