kiinalainen ilmalämpöpumppu

Kuulin että Kiinasta pystyy tilamaan ilmalämpöpumpun suoraan noin 300€ onko kelään tietoa?
134055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

voi vittu näitä vi,,,tun pumppuja,,,säästää saman ku vie sähkyä,,ja homehuttavat talot tuomalla lämmintä kostiaa ilmaa paineella sisälle,,,ota perkele vaikka viis pummppua ja kasvata tatti,,,,

Äänestä
  • Se pumppuhan ei tuo mitään ilmaa mistään vaan kierrättää ja lämmittää sisäilmaa. Ei myöskään kostuta sitä ilmaa mitenkään. Ja oikein käytettynä säästää muuten paljon sähköä.

    Osta ihmeessä pumppu, mutta osta se suomesta ja asennettuna vähän kalliimmalla niin tulee parempi.

    Äänestä

  • "voi vittu näitä vi,,,tun pumppuja,,,säästää saman ku vie sähkyä,,ja homehuttavat talot tuomalla lämmintä kostiaa ilmaa paineella sisälle,,,ota perkele vaikka viis pummppua ja kasvata tatti,,,,"

    Ei helvetti, miten joku voi olla noin tyhmä? Kertakaikkiaan uskomatonta... välillä tuntuu siltä, että kaikki Suomen vatipäät ovat pesiytyneet juuri tälle palstalle.

    Äänestä

  • Kauhiasti hämmästyny kirjoitti:

    "voi vittu näitä vi,,,tun pumppuja,,,säästää saman ku vie sähkyä,,ja homehuttavat talot tuomalla lämmintä kostiaa ilmaa paineella sisälle,,,ota perkele vaikka viis pummppua ja kasvata tatti,,,,"

    Ei helvetti, miten joku voi olla noin tyhmä? Kertakaikkiaan uskomatonta... välillä tuntuu siltä, että kaikki Suomen vatipäät ovat pesiytyneet juuri tälle palstalle.

    Ei kai sitä nyt taloa lämmittämisellä homehduteta vaan puutteellisella ja huonolla ilmanvaihdolla. Ja ilmanvaihto ei tarkoita sitä että päästät pyllystä kaasut ulos ja alat pistää uusia tarpeita sisään. Talothan pitäisi nykyään olla ilmatiiviitä ja alipaineisia, silloin ei pääse kasvamaan niitä tatteja kuin sinne alushousuun. Tiedäthän, niinkuin jo peruskoulussa opetettiin kosteuden tiivistyvän kylmän ilman kohdatessa lämpöisen. silloin ei rakenteet kostu mutta jod ilma on ylipaidieden bedee barvasdi dedät dukkoon kun ilma liikkuu väärään suuntaan.

    Äänestä

  • Vai että lämmintä kosteaa ilmaa paineella?

    Kun et kerran ymmärrä aiheesta mitään, niin onko ihan pakko kommentoida?

    Ilmalämpöpumppu vain kierrättää sisäilmaa sitä samalla lämittäen. Ei lisää kosteutta, eikä aiheuta painetta.

    Äänestä

Edellytyksenä on, että saat tilattua kylmään ilmastoon tarkoitetun lämpöpumpun. Käsittääkseni pohjolaan tehdään omat sarjat pohjakaukalon lämmitysvastuksella ja ohjelmat muutetaan kylmiin olosuhteisiin sopiviksi.

Äänestä

Eikös ultimatelta saa pumppuja tuohon hintaan. Itellä ultimaten pumppu ajanut sen asian mihin on hankittu
ei varmaan pärjää "merkki"pumpuille mutta hintaansa nähden ok.
Takuu asiatkin toimii suomesta ostetulla, kiinasta tilatuilla saattaa loppua takuut kun haet pumpun postista.

1Äänestä
  • no joo,,,,saipahan jjutun tynkää tälle palstalle,,,mitenkähän käy noille taloille jos ei oo ilmastointia(koneellista)painovoimainen,,varsinki kesällä,, ku jäädytetään huoneistoja ja ulkona hellettä,,ootteko miettiny...pumppaajat

    Äänestä

  • tosi on kirjoitti:

    no joo,,,,saipahan jjutun tynkää tälle palstalle,,,mitenkähän käy noille taloille jos ei oo ilmastointia(koneellista)painovoimainen,,varsinki kesällä,, ku jäädytetään huoneistoja ja ulkona hellettä,,ootteko miettiny...pumppaajat

    "no joo,,,,saipahan jjutun tynkää tälle palstalle,,,mitenkähän käy noille taloille jos ei oo ilmastointia(koneellista)painovoimainen,,varsinki kesällä,, ku jäädytetään huoneistoja ja ulkona hellettä,,ootteko miettiny...pumppaajat"

    Minä en tiedä. Kerro, kerro!

    Äänestä


  • 18+15 kirjoitti:

    http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=2037013&la=10

    eiköhän suurin osa pumpuista tehdä nykyisin Kiinassa ja heilläkin on tarvetta talvikäyttöisille pumpuille lämmityskäyttöön...

    Onkos tuossa tullin hinta mukana? Näyttää olevan arvoiltaan melko pikkutehoinenkin. Pumppuja on vaan niin erilaisia kuin on autojakin. Toisaalta nykyään kiinassa valmistetaan erittäin paljon pumppuja ja jopa myös tänne pohjolaan sopiviakin.Ihan tunnetuilta merkeiltäkin. Parhaat pumput tulevat kuitenkin Japanista!

    Äänestä

  • Niimpä niin kirjoitti:

    Onkos tuossa tullin hinta mukana? Näyttää olevan arvoiltaan melko pikkutehoinenkin. Pumppuja on vaan niin erilaisia kuin on autojakin. Toisaalta nykyään kiinassa valmistetaan erittäin paljon pumppuja ja jopa myös tänne pohjolaan sopiviakin.Ihan tunnetuilta merkeiltäkin. Parhaat pumput tulevat kuitenkin Japanista!

    Tuolla alussa oli hyvä kommentti, eli Sinulla on varaosat valmiina kun yksi poksahtaa. Eli jos Suomessa ei ole varaosa- ja huoltopalvelua niin tuotteen elinkaari voi olla hyvinkin lyhyt ja tiedän tämän joistakin muista lämmityslaitteista. Ja jos sitten et ole tyytyvänen tuotteeseen niin minne palautat sen paskavehkeesi.
    Tuossa lueskelin hiljattain jotakin testi- ja vertailutulosta niin sellä kyllä tuli selvästi esille mitkä merkit nousivat kärkeen ja mistä maasta. Toisaalta myös jos laatumerkki teettää vaikka osankin Kiinassa, niin satavarmasti teettäjällä on kunnon laatukontrolli olemassa, miten ja mistä aineista tuote tehdään.
    Eli Kiinalaisten VOLVO on hyvä merkki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hanga kirjoitti:

Kuulin että Kiinasta pystyy tilamaan ilmalämpöpumpun suoraan noin 300€ onko kelään tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu