Mitä nimitystä käytetään siitä pistorasiasta katossa johon lamppu asennetaan? Etsin sellaista irtolamppu systeemiä kattolampuksi jossa olisi asennusrasia ja johto valmiina kattoon tökättäväksi. Missähän niitä myydään? Valmiina löytyy lampun varjostin.
Mitä nimitystä käytetään?
kattolampun
7366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
valaisnpistorasiaksi.
..eri nimitystä löytyy, valaisinpistorasia kansankielellä ja virallisempi nimitys joka saattaa myyntipakkauksessakin olla on leder.
Leder kirjoitetan isolla alkukirjaimella ja siinä kuuluu olla pieni r-logo perässä.
Kyllähän tuo ihan virallisesti on valaisinpistorasia, toki myös kansankielellä, kun Suomesta puhutaan.
Yhtä hyvin voisit väittää että kaikki farkut on Levi´s nimisiä...
Siellä kyseinen tuote on lampun pistotulppa, siis kattoon asennettava. Myös valaisimen johtoon asennettava mötikkä on pistotulppa, kuinka ne sitten sopivat yhdistettäviksi on toinen juttu, kun taas johdonpäähän tarkoitettu naaraspuolinen mötikkä on valaisimen pistorasia.
Erittäin looginen juttu.
"Mitä nimitystä käytetään siitä pistorasiasta katossa johon lamppu asennetaan?"
tällainen vastaus, ensiksikään lamppua ei asenneta mihinkään pistorasiaan vaan se joko kierretään tai painetaan lampunkantaan, riippuen lampun tyypistä. Ja toisekseen hmmm no siinähän se jo tuli.