Nurmes-Infoa kaipaava

Kannattaako poiketa Nurmeksessa ensi kesänä?
Pitäs lähtee kiertelemään pienempiä paikkakuntia, ja haluaisin infoa..
Onko majataloa tms?
Onko mitään tapahtumia?
6405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On On kaikee löytyy ota rutkasti rahaa .

Äänestä
  • Ilomantsi ennen riittääkö pösö enää tänne ,
    Olit myös Ilon osiolla aiheesta

    Äänestä

  • Netti turisti kirjoitti:

    Ilomantsi ennen riittääkö pösö enää tänne ,
    Olit myös Ilon osiolla aiheesta

    Joo, niin olin, ku pitäs pikku pikkupaikka-rundi heittää, ni kaipaisin vähä infoa ASUKKAILTA, ku nuo kaupunki-infot, kotisivut ym nyt mainostaa aina mitä sattuu rukousiltoja ym "kiinnostavaa".

    Äänestä

No, Nurmeshan on tunnetusti kovin pieni paikka, mutta varsinkin kesällä täällä kannattaa poiketa.
Nurmeksessa ei ole majataloa, mutta kaupungin keskustassa on hotelli Nurmeshovi sekä hieman "syrjemmässä" sijaitseva Bomba jossa on mahdollisuus yöpyä.
Juurikin tuolla Bomballa kannattaa käydä. Siellä on karjalaistalo, jossa on hyvää ruokaa sekä Sotkan kylpylä. Sotka on pieni, mutta ihan mukava paikka. Sotkan yhteydessä on myös ruokapaikka Rosso, josta saa esim. pizzoja. :) Ruokapaikoista puheen ollen kannattaa ehdottomasti käydä keskustassa olevassa Ibossa. Sieltä saa todella hyviä pizzoja kohtuulliseen hintaan!!

Nurmeksen kesätapahtumista voisi mainita sen verran, että joka maanantai (6.6.-15.8.2011) Nurmeksen torilla on iltatori. Iltatorilla on monenlaista myytävää ja syötävää. Yleensä on myös joitain esityksiä esim. tanssia ja onpa tainnut muutaman kerran myös olla karaokea.
Nurmeksen Bomballa järjestetään kesäisin kesäteatteriesitys, jota esitetään pitkin kesää Bomban kesäteatterissa. En ole varma onko esitystä myös tulevana kesänä, mutta uskoisin niin. :-)

Suosittelen myös Hyvärilässä olevaa golfkenttää, jossa kannattaa käydä pelaamassa. Hyvärilässä on myöskin mahdollisuus majoittua. Kannattaa katsoa lisätietoa Hyvärilästä ja sen palveluista nettisivuilta.

Nurmeksessa on todella hienot maisemat ja kannattaa täällä tulla käymään, tervetuloa!! :)

Äänestä
  • Kiitos AINOASTA asiallisesta vastauksesta.
    Taitaa aika moni olla vastauksista päätellen sisarusten keskenään työstämiä jälkikasvuja:)

    Äänestä

  • Kaupunkikammo kirjoitti:

    Kiitos AINOASTA asiallisesta vastauksesta.
    Taitaa aika moni olla vastauksista päätellen sisarusten keskenään työstämiä jälkikasvuja:)

    Varmasti saat asiallista palautetta tarpeisiin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaupunkikammo kirjoitti:

Kannattaako poiketa Nurmeksessa ensi kesänä?
Pitäs lähtee kiertelemään pienempiä paikkakuntia, ja haluaisin infoa..
Onko majataloa tms?
Onko mitään tapahtumia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu