Lipponen äimisteli ääneen telkkarissa, että millä mandaatilla Mari Kiviniemi voi EU:ssa ilmoittaa Suomen tukevan Saksan ja Ranskan ehdotusta. Samaan hengenvetoon tuo samainen Lipponen kertoi, että hän itse käy jatkuvasti keskusteluja eri maiden korkeiden edustajien kanssa ja on omien sanojensa mukaan ainoita harvoja suomalaisia joilla tämmöseen on edellytykset. No mutta hyvänen aika. Mari Kiviniemi on Suomen pääministeri, että sillä mandaatilla hän siellä EU:ssa antaa lausntoja Suomen puolesta. Lipposta taas ei ole äänestetty eikä valittu mihinkään tehtävään nykyisessä Suomen tasavallassa, eikä hän ole edes asettanut itseään ehdolle, joten hämmästelen puolestani että millähän mandaatilla se kansalainen Lipponen kiertelee maailmalla keskustelemassa Suomen asioista virallisten tahojen kanssa.
Matkalaukku pakattu, taidanpa lähteä Lipposen jalanjälkiä kulkemaan, minäkin kun koen aidosti olevani ihan niitä harvoja ihmisiä Suomessa, joilla on edellytykset puhua ulkomailla.
Matkalaukku pakattu, taidanpa lähteä Lipposen jalanjälkiä kulkemaan, minäkin kun koen aidosti olevani ihan niitä harvoja ihmisiä Suomessa, joilla on edellytykset puhua ulkomailla.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hän on konsultti.Tekee yhteistyötä Venäjän kanssa.
Olet erehtynty kunniakonsultti. Lipponen tekee konsultin keikkaa yksityiselle yritykselle, joka maksaa hänelle siitä palkkion. Konsultteja on pilvin pimein ympäri Suomenmaan ja Lipponen on yksi sellainen. Hän ei tee yhteistyötä Venäjän kanssa ainakaan suomalaisten mandaatilla. Venäjällä on monia suomalaisia konsultteja, jotka auttavat eri firmoja. Nämä eivät puutu Suomen politiikan hoitoon eivätkä edusta Suomen valtiota. Jos Lipposen mielestä Mari Kiviniemen mandaatti on kyseenalainen, vaikka hän on Suomen pääministeri, niin Lipposen se vasta onkin kävelevä kysymysmerkki mandaatteineen.