Olen tilanteessa, jossa mulla on mahdollisuus lähteä rakentamaan kummisuhdetta kummilapseeni vuosien tauon jälkeen. Ollaan oltu paljon yhdessä silloin, kun hän oli taapero ja nyt siis vuosien katkos. En päässyt hänen rippijuhliinsa, mutta nyt tarjoutui mahdollisuus yhteydenpitoon. Mutta miten rakennetaan uusi suhde, kun yhteyttä vanhempiin ei edelleenkään ole? Mitä mä keskustelen 16-vuotiaan pojan kanssa - mä en vaan osaa, auttakaa pliis? Niin hullulta kuin se kuulostaa ehkä niin mä vuosienkin tauon jälkeen edelleen rakastan mun kummipoikaa, vaikken häntä kunnolla tällä hetkellä tunnekaan!
Kummisuhde vuosien tauon jälkeen?
3
382
Vastaukset
- kummiton
Ei kai sitä auta kuin pikku hiljaa alkaa selvittää, mistä hän on kiinnostunut ja mitä hän haluaisi kanssasi tehdä! Ja kuunnella herkällä korvalla. Lähtisikö hän vaikka leffaan kanssasi? Anna pojan ehdottaa mieleistään elokuvaa, ja siitähän pääsette alkuun. Tai kalaan? Urheilemaan? Syömään ravintolaan? Taidenäyttelyyn? Konserttiin? Mistä itse olet kiinnostunut? Jos yhteydenpitoon on mahdollisuus, niin ei kun kyselemään. Mutta kannattaa varautua myös siihen, että tapaaminen ei välttämättä poikaa kiinnosta.
- jfthf
Mulla on sama tilanne, mutta periaatteessa toisinpäin. En oo nähny omaa kummitätiäni 12 vuoteen, ja nyt siis lisäsin hänet fb:ssä kaveriks. Kummitäti on mennyt naimisiin ja saanut lapsen. Ite haluaisin kauheesti pitää taas yhteyttä, mutta jotenki tuntuu ettei tätä kummitätiä ollenkaan kiinnosta. Koitin kysellä kuulumisia, vastauksen sain, mutten mitään vastavuoroisuutta. En siis tiiä että kannattaisko luovuttaa. Kummitäti anto kuitenki aika hyvin ymmärtää että kuulumiset nähdään sitten fb:stä.
Alunperin en edes tiiä, että minkä takia välit katkes. Eikai alle kouluikäseltä lapselta voinu kuitenkaan odottaa kovin paljoa sillon? Nyt kovasti mietin että mitä tämän asian kanssa tekisin. En oo kenellekkään vielä ees kertonu että oon tämän kummitädin uudelleen löytänyt. - Kummakummi
16-vuotiaan kanssa voi jutella jo aika monista asioista. Voi ihan suoraan kysyä, mistä on kiinnostunut, mitä kuuluu.. Ja muista painottaa, että sulle voi puhua mistä vaan. Se on tuon ikäiselle tärkeää.
Mun kummipoika on 12 v ja käydään usein pitkiä "keskusteluja" fb:ssa ja nähdään suht usein (asiaa auttaa se, että kummipoikani on veljeni lapsi ja välimatkaa ei ole kuin vajaat 100 km) Mun on nyt teini-iässä helpompi olla kummipojan seurassa kuin silloin kun oli pienempi, koska juttelun aiheita on nyt enemmän. Ja meidän huumorintajut jotenkin käy tosin hyvin yksiin. :) 12-vuotiaallekin voi jo puhua mistä vaan, joten eiköhän 16-vuotiaskin juttele, kun vähän tunnustelet, mitkä asiat kiinnostaa.
Jos itse olet suht nuori tai nuorekas, yhteistä tekemistä löytyy paljon: leffaan, keilaamaan, teatteriin, syömään... Kannattaa kysyä, mitä kummilapsesi haluaisi tehdä ja heittäytyä vaan mukaan, vaikkei itse niin kyseisestä tekemisestä olisikaan innostunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192695Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701111Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2141098- 401015
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 5928
- 36906
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36827