Ajatusleikki

_-_

Raamattu-foormuissa tämä oli jo, niin laitetaan se tännekin:

Jos raamatussa lukisi yksiselitteisesti (ei siis voisi tulkita muulla tavalla) että heteroseksi on suuri synti ja ainoastaan homoilemalla pääsee lähemmäksi Jumalaa.
Miten toimisitte?

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse olen esittänyt samankaltaisen ajatuksen fundiksille niin, että mitä jos heterous olisikin se syntinen seksuaalisuuden muoto. Että muuttaisivatko he luonnollisen taipumuksensa luonnonvastaiseen ihan vain siksi että joku sanoo niin, ja voisivatko he elää asian kanssa. Tai voisivatko he 'tukahduttaa' seksuaalisuutensa pois pyörimästä.

      • _-_

        Ja jos eivät muuttaisi, niin silloinhan se on todistettu (jonka kaikki muut jo tietävät), että raamatusta poimitaan ne asiat jotka parhaiten sopii itselleen. Tämä taas tekee raamatusta turhan.

        Saamme olla tyytyväisiä siihen, että asia on näin, koska muuten olisi joka sunnuntai joukkomurhia kun työtä tekevät tapettaisiin.


      • _-_ kirjoitti:

        Ja jos eivät muuttaisi, niin silloinhan se on todistettu (jonka kaikki muut jo tietävät), että raamatusta poimitaan ne asiat jotka parhaiten sopii itselleen. Tämä taas tekee raamatusta turhan.

        Saamme olla tyytyväisiä siihen, että asia on näin, koska muuten olisi joka sunnuntai joukkomurhia kun työtä tekevät tapettaisiin.

        >>Saamme olla tyytyväisiä siihen, että asia on näin, koska muuten olisi joka sunnuntai joukkomurhia kun työtä tekevät tapettaisiin.

        Niinpä. Kysehän oli ikuisesta säännöstä. Jännän tulkinnanvarainen tuo Jumalan ikuisuus.

        2. Moos. 31:17 Pysyköön sapatti ikuisesti merkkinä liitosta, jonka olen teidän kanssanne tehnyt, sillä kuutena päivänä minä, Herra, loin taivaan ja maan, mutta seitsemäntenä päivänä en enää tehnyt työtä vaan lepäsin."


    • pullea

      olisin luultavasti samaan tapaan kirjottamassa , kuinka syvältä raamattu on :D

      • 212

        Ei kai siinä muukaan auttais. Kyllä kai siihenkin tottuis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      236
      4733
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      134
      3858
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      363
      3553
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2528
    5. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      52
      1901
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1824
    7. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      94
      1708
    8. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1684
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1402
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      101
      1289
    Aihe