kokkolan suomenkielinen kansakoulu vuonna -72

Aikoinani kävin siellä kansakoulua . Vieläkö koulu on pystyssä. Sijaitsi lähellä linja-autoasemaa.
9216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos tietäisin missäpäin on linja-autoasema.

Äänestä

Se koulu paloi maan tasalle joskus reilut parisenkymmentä vuotta sitten. Siinä paikalla on nykyään kirjasto.

Äänestä
  • Katsoin kartasta eli se sijaitsi vaasankadun ja rautatienkadun kulmassa. Muistelen kaiholla sitä aikaa. No aika kultaa muistot ja niin edelleen. En muista opettajien nimiä enää. Yksi rasavilli poika kutsumanimeltään Mirri siellä oli. Jos joku teistä muistaa.

    Äänestä

  • Kansakoulu on pystyssä, mutta on kuulema homesairas. Opikoulun Porko poltti.

    Äänestä

  • Porkon kaveri kirjoitti:

    Kansakoulu on pystyssä, mutta on kuulema homesairas. Opikoulun Porko poltti.

    Mikä osoite?
    Kustinkatu vai Tehtaankatu vai mikä.
    Mitä siellä on nykyisin, ei varmaan koulua.

    Äänestä

  • Porkon kaveri kirjoitti:

    Kansakoulu on pystyssä, mutta on kuulema homesairas. Opikoulun Porko poltti.

    Onko se homesairaampi kuin vanhan kaupungin
    lahot, haisevat, rottaiset ja homeiset töllit pihatorppineen...

    Äänestä

  • Rottakylä kirjoitti:

    Onko se homesairaampi kuin vanhan kaupungin
    lahot, haisevat, rottaiset ja homeiset töllit pihatorppineen...

    http://maps.google.fi/maps?hl=fi&tab=wl

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


ar56 kirjoitti:

Aikoinani kävin siellä kansakoulua . Vieläkö koulu on pystyssä. Sijaitsi lähellä linja-autoasemaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu