nyt vinkkejä lisää-minulla on vajaa 500l akvaario ja siinä eheim proffa2 ja eheim proffa(pienempi)ostimme koko paketin käytettynä,joten suodattimien ikää en tiedä.pienempi on toiminut hiljaisesti ja hyvin koko ajan.nyt isompi alkanut oikutteleen.olen surffaillut netissä jo viikon päivät ja kaikkee kokeiltu.auttaa ja ei auta.
-eli ongelmana on puhdistimen rätisevä ääni.kokeiltu;-pumppaus--välillä auttaa kunnes taas alkaa,töpseli irti-kiinni---hetkeksi auttaa--pöntön heiluttelu-ensin tuntui avaavan kaikki röörit,kunnes virtaus loppui kokonaan..p.kele..
-otin kaikki nippelit taas kerran auki ja kasasin-taas hetken toimi äänettä ja virtauskin hyvä.,,vaan taas tuntuu rätinä alkavan.tässä osia availlessa ja kasatessa tuli ongelma--kannessa on se siivekäs propeli-jonka läpi menee valkoinen ohut tanko-jonka päässä musta kumi"tutti"-sit on se päällys levy,joka lukitsee ton systeemin.kuuluuko tuo musta kumitutti päällyslevyn alla olevaan "monttuun"vai tuleeko päällyslevyn päälle?
-tosin molemmin päin kokeiltu-ei auta rätinään--vaan oishan se hyvä olla oikein päin.
-meillä kyseinen ulkosuodatin vuoti vedet lattialle sähkökatkon aikana(saman teki kun otin pistokkeen seinästä)--vaihdoin kaikki tiivisteet ja sen osan,mistä letkut lähtee(mikä lie nimeltään)
nyt ei vuoda mistään vaan onko turvallinen?toiset suosittelee letkun väliin takaisku venttiiliä-toiset sanoo suodattimessa olevan itsessään takaisku venttiili?neuvoja otetaan vastaan--kiitollisena ja kaikkea(?)kokeiltuaan..
eheim proffa suodatin ongelma
ritinä ja rotina
1
433
Vastaukset
- jeppok
Suodattimen sisään on tullut / jäänyt ilmaa joka aiheuttaa sitä rätinää.Kallistele varovasti suodatinta jolloin ilman pitäisi poistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3767971Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145598Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334468Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1864460Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481