Aina silloin tällöin kuulee, että ravintolassa myydään ohi normaalin viikakirjanpidon juomia jotka on itse tuoto verottomasti maahan. Ymmärtävätköhän kaikki mitä tästä voi seurata?
Laki ja asetus sekä ohje ovat yksiselitteiset: Alkoholijuoma on maahantuotaessa
ilmoitettava verotettavaksi. Veron kantavat tullipiirit. Alkoholijuoman maahantuontia
pidetään laittomana, jos siitä ei ole suoritettu Suomessa alkoholiveroa. Tällaisen juoman anniskelu
johtaa anniskeluluvan peruuttamiseen.
Eli jos ravintola anniskelee vaikka ilman korvaustakin alkoholia josta ei ole maksettu veroja voi menettää anniskeluluvan - onko riskin arvoista.
Ravintolamyynti
4
599
Vastaukset
- Martti El Servo
Tiedän minäkin paikkoja jossa myydään muutakin kuin alkosta tai tukusta ostettua juomaa - ja ravintolanpitäjä sanoi itse, että ei muuten pärjää. Voi olla, mutta kyll' riski on aika suuri.
- Jope Konna
Ei ole mitenkään suuri uutinen tämä, aika moni pikkubaarin pitäjä on samaa mieltä, miksi pitäisi maksaa niin paljon viinasta kun sitä saa halvemmallakin. Kilpailu ainakin lähiöissä on sen verran kovaa, että pitää olla valmis joustamaan jos haluaa saada leivän ja sen päälle vielä voitakin.
- Persut voittaa?
Jope Konna kirjoitti:
Ei ole mitenkään suuri uutinen tämä, aika moni pikkubaarin pitäjä on samaa mieltä, miksi pitäisi maksaa niin paljon viinasta kun sitä saa halvemmallakin. Kilpailu ainakin lähiöissä on sen verran kovaa, että pitää olla valmis joustamaan jos haluaa saada leivän ja sen päälle vielä voitakin.
Ei liene mikään ihme nykyisillä viinan hinnoilla. Alkon tilaston mukaan myynti vähenee ja varsinkin ravintolamyynti. Todellisuus toinen, myynti ei vähene, ainostaan Alkon tai tukun kautta tulevan viinan myynti vähenee. Tuonti lisääntyy koko ajan, niin ravintoloiden kuin yksityisten - tämän on oletettu myös vähentynee, milläköhän persuteella?
Valvira valvoo, mutta onneksi valvonta todella vähäistä. - Jorma-Poika
Persut voittaa? kirjoitti:
Ei liene mikään ihme nykyisillä viinan hinnoilla. Alkon tilaston mukaan myynti vähenee ja varsinkin ravintolamyynti. Todellisuus toinen, myynti ei vähene, ainostaan Alkon tai tukun kautta tulevan viinan myynti vähenee. Tuonti lisääntyy koko ajan, niin ravintoloiden kuin yksityisten - tämän on oletettu myös vähentynee, milläköhän persuteella?
Valvira valvoo, mutta onneksi valvonta todella vähäistä.Tätä samaa tapahtuu kuulemma myös messuilla ja vastaavissa tapahtumissa. Kaikki tuote-esittelijät eivät aina ymmärrä, että kaikki anniskelupaikassa tarjottava alkoholi pitää olla ns verollista ja sama perittiin siitä rahaa tai ei - verollista pitää olla. Jos anniskeluluvanhaltija ei välitä asiasta, voi hän pahimmassa tapauksessa menettää anniskeluluvan ilman määräaikaan - näin sanoo laki ja asetus sekä Valviran ohje anniskelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827732Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415302Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/874145Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y592812- 2822449
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5752165Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont812142Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi101934Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.721184