Poliisiaiheisissa ruotsalaiselokuvissa ja -sarjoissa Svea-mamman huomiin pesiytyneestä järjestäytyneestä rikollisuudesta ei yleensä vaieta. Päpinvastoin sitä tavataan tematisoida niinkin voimakkaasti, että ulkomaalaiselle katsojalle helposti johtuu mieleen kysymys: uskaltaako Ruotsiin enää matkustaa?
Josef Faresin ohjaama "Kopps" tekee tässä poikkeuksen ja on sellaisenaan omiaan palauttamaan katsojan uskon Kansankotiin, mutta lajityypiltään se ei olekaan rikoselokuva, vaan komedia. Siinä viljellään mielikuvia rauhallisesta ja idyllisestä ruotsalaisesta pikkukaupungista, jossa ei tapahdu rikoksia lainkaan. Paikalliselle poliisilaitokselle rikoksettomuus on koitua kohtaloksi, kun se sattuneesta syystä joutuu lakkauttamisuhan alaiseksi. Kun paikalle saapuu keskushallintoon kuuluva tarkastaja, poliisit päättävät lavastaa rikoksen työpaikkojensa pelastamiseksi.
Vaikka Josef Fares onkin libanonilaissyntyinen, hänen otteensa ohjaajana on periruotsalainen. "Kopps" -elokuvaa katsoessa mieleen tulevat Anders Jakobssonin ja Sören Olssonin "Sune"- ja "Bert" -kirjoihin perustuvat televisiosarjat, joissa huumori on omintakeinen sekoitus sitkomia, teini- ja pieruhuumoria sekä hulvatonta jackiechanmaista toimintaa. "Kopps" -elokuvassa tämä toteutuu ennen kaikkea Torkel Peterssonin mainiosti tulkitseman "Benny" -hahmon, elokuvan ehdottoman valopilkun, kautta. Amerikkalaisten kyttäelokuvien suurena fanina Benny haluaisi olla kuin Bruce Willis "Die Hard" -elokuvissa konsanaan, ja rikoksen lavastamisen yhteydessä hän näkee mahdollisuutensa tulleen.
"Kopps" on ehdottoman suositeltava elokuva toiminnantäyteisestä komediasta pitäville sekä niille, joille irvailu machomaisuuteen taipuvaisten miesten kustannuksella on omiaan tarjoamaan makeat naurut. Elokuvassa käytetyt visuaaliset tehosteet ansaitsevat erityismaininnan. Skaalalla 1-10 antaisin tälle elokuvalle arvosanan 8.
Fares: "Kopps"
ristohki82
1
414
Vastaukset
- Veteranfan
...elokuva "Faija" oli myös hauskakomedia ruotsin siirtolaiskuvauksena.Fares jatkaa samaa macho irvailua kuin "Kopps" elokuvassa.
Faija elokuvassa kannetaan huolta jälkikasvusta,ja siitä miten se vaikuttaa vanhemmalla iällä ihmisen huolestumiseen yksin olosta.Ohjaus on jälleen rennonoloista tilannekomediaa parhaimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492023Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45947