Ei ainakaan dieselillä!
Meinasin ajaa Audilla Lappiin mutta nyt en kyllä uskalla kun autoni on 2,0 TDI.
Liian monia on jo jäänyt tien varsille pakkasen takia, piru kun tuli ostettua, vaihdossa eivät tarjoa kuin lämmintä kättä! Vaihtaisin nimittäin bensaversioon!
Menen lentäen!
Meinasin ajaa Audilla Lappiin mutta nyt en kyllä uskalla kun autoni on 2,0 TDI.
Liian monia on jo jäänyt tien varsille pakkasen takia, piru kun tuli ostettua, vaihdossa eivät tarjoa kuin lämmintä kättä! Vaihtaisin nimittäin bensaversioon!
Menen lentäen!
Vastaukset 17
Vanhimmat
nämä nykyajan trollit ovat surkeita. Menes nyt sinne kouluun ettet myöhästy.
vaikka pakkanen kovempi ainootakaan audia ei tien poskessa ole ollut.Viime talvena oli lauhempaa ja useita oli jäänyt.
Jos et aja vähintään 20000 km vuodessa, on Diesel järjetön valinta. Ei vähiten huonon kylmäkestävyyden vuoksi. 2.0 TFSI:llä meno on mutkatonta ja lämmintä, malli A6.
ajan n. 50 000 km vuodessa voinko ostaa dieselin jos lupaan pitää siitä hyvää huolta?
tankkaa arktista laatua sääolosuhteiden mukaan ja tietysti olet huollattanut autosi aina asiatuntevalla huoltoyhtiöllä, niin silloin ei ole mitään huolta.
Autot tykkää että niitä huolletaan ja ajetaan säännöllisesti.
audia,ketju ja aloitus häipyy koht...
Sama täällä, vaihtaisin bensakoneeseen mutta vaihtohyvitykset ovat todella kehnoja!
Minusta Suomessa on Saksan hinnat käytetyissä mutta uudet maksavat silti yhä maltaita!
Audit ovat niin kauan paskoja kun niissä on volkkarin moottorit ja muovinen volkkarisisustus
Eihän tässä ole tällä viikolla ollut joka aamu kuin -30 - -35 pakkasta ja työmatka on 75km.Tuntuu että Audi on paljon virkummalla päällä voi jo mennä yli 250hv:n-,eikä diesel ole pahemmin jäätyny.Ja tänään töistä tullessa joka toinen auto oli Audi ja matkalla pohjoiseen,ei paljon tojoja näkyny.Eihän niissä ole ulkolämpötilan näyttökään kuin -30 asti.
Ai tiedät Tojotat noin tarkkaan että jopa ulkolämpötilamittarin näytötkin No onkos Tojotasi toiminut hyvin? Todennäköisesti.. Ja haaveena Audi , selvä.
Sattu vaan avensis män sanoa töissä aamulla kun oli puhetta pakkasesta,eikä tosiaan tarvi avensiksia katella.
meinasit ensin ajaa audilla lappiin mutta sitten et uskaltanu ku 2.0tdi miks vaihdot audin sellaiseen 2.0tdi:hin millä ei voi lappiin ajaa sillä 2.0tdi audilla se olis kyllä onnistunu.. :)
Omalla 3.0 TDI:llä ei ainakaan ongelmia ole vaikka asunkin täällä pohjoisessa. hyvin lähtee 35 asteen pakkasessa. Eikä ajossakaan jäädy. Autona A4 3.0TDI
Onko Audissasi s-line pahvipakettia,jotka viritetään keulalle?
s-line pahvit ovat hieman kalliimpia kuin tavalliset,mutta värjätty tummiksi jottei erottuisi liikenteessä.
Sulla on se S-Line malli vissiin, jossa on lohkolämppäri ja keulapahvi peittämässä sitä ylisuurta maskia. Se iso maski on noissa Audeissa usein syynä siihen talvikylmyyteen.
Audimieshän tulisi kertomaan muuttuneista matkasuunnitelmistaa tuohon malliin.
Trollaajat hei, yrittäkää ensin kehitellä jotain uskottavampaa tarinaa ja sitten vasta uudelleen tänne kirjoittelemaan.
Audilla ainakaan enkä muullakaan saman konsernin tuotteella. Sen verran on vielä tervettä järkeä päässä etten halua tahallani harmeja ottaa loman ajaksi.