pelkästään toisen tuloilla?Itselläni ei ole työpaikkaa ja olen tällä hetkellä muutenkin äitiyslomalla kotona mutta ajateltiin että kuinkahan pieni määrä lainaa saataisiin mahdollisesti vain mieheni tuloilla jos haettaisiin? Mieheni tulot ovat bruttona 2000€/kk.Saisimme hyvät takaajatkin vaikka sillä ei nyt niin kauheasti olekkaan merkitystä.
Kiitos jos joku vaivautuu vastamaan :)
Kiitos jos joku vaivautuu vastamaan :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
2002 haimme 165,000 asuntolainaa ja se myönnettiin vaikka vaimoni oli kotona hoitamassa vauvaamme ja haki samalla työttömänä töitä. Palkkani siihen aikaan oli muistaakseni autoedun kanssa 4700 eur/kk. Saimme 100% lainan valtion takausosuudella ¨ja ostettava asunto vakuutena. Mitä olen sen jälkeen seurannut niin pankkien lainaehdot muuttuneet moneen kertaan.
kahdellatonilla (brutto) elätetä perhettä ja makseta asuntolainaa!
täysin mahoton yhtälö.
Aika kumma ettei muka sais ku ystäväni ottivat asuntolainan ja vaimolla ei minkäänlaisia tuloja edes olemassa ole eika ole ikinä ollutkaan ja mies saa bruttona kuukaudessa n.1600€ vain joten miksei.Heilläkin oli vain rahakkaat takaajat joten ei ole mahdotonta saada 100 000€
Juu ap kysyikin just sitä että oliko sun PALKASSAS mukana AUTOETU :D
Niin mainostamista että..... toisia ei vaan oikeesti kiinnosta sekään että mitä teet edes työksesi jotkut ovat tyytyväisiä ihan ilman asuntolainaakin elämäänsä :)
100 tonnin lainaan menee kuussa sellainen 700 euroa, siihen muut asumiskustannukset päälle niin ollaan tonnissa. Miten ihmeessä jollain 1300 euron nettotuloilla voi maksaa asumisesta tonnin ja vielä elättää perheen siihen kaupan päälle?
Jaa a kuule samaa olen miettinyt mut eipä heillä rahaa tunnu olevan ikinä mutta eipä ihme.Eli siis kyllä asuntolainaa saa kuitenkin melkein kuka vain jos vain on se työpaikka vakituisena.