Näin se oli tämäkin nähtävä Soinilaiset ylivoimaisessa johdossa 24% kannatuksella, kokoomus 22%, Keskusta vain 16% ja SDP 15%.
Oulun vaalipiirissä Persuille saattaa sadella jo 40% äänisaalis, siitä ei Keskustalle jää enään kuin 2 paikkaa.
Hallituspohja siis Persut , Kokkoomus ja tukee ruottalaiset.
"Pääministeri Soini! Mitä mieltä olet tästä Valtionvarainministeri Kataisen ehdotuksesta....?" :-(
Oulun vaalipiirissä Persuille saattaa sadella jo 40% äänisaalis, siitä ei Keskustalle jää enään kuin 2 paikkaa.
Hallituspohja siis Persut , Kokkoomus ja tukee ruottalaiset.
"Pääministeri Soini! Mitä mieltä olet tästä Valtionvarainministeri Kataisen ehdotuksesta....?" :-(
Vastaukset 7
Vanhimmat
Piti ihan taristaa, totta se oli.
Gallupit ovat aiemmin tehty korjauskertoimilla, mutta ne eivät enään päde kun puoluekenttään on tullut muutoksia. Siksi nyt julkaistiin tulos siitä mitä mieltä kansa ilman venkoiluja on ollut. Siinä persut ihan ylivoimaisessa johdossa. Ennusteet siis lupaa Soinilaisille selvän ykköspaikan. Tulokset ennustavat mm sitä ettei Jutta Urpilainen edes itse pääse eduskuntaan.
Perusleskiselle tämä tietää pitenevää työmatkaa.....
kansa on sitten tyytyväinen nyky mennoon. Oikeisto ja oikeistopopulistinen puolue ei sitten muuta mitään ja jos muuttaa niin lisää vaan köyhän kurjistamista. Yksi samanlainen hallituskausi niin voidaanko odottaa Egyptin kaltaisia mielenosoituksia vai heiluuko puukko viikonloppuyössä yksilö mielenilmaisuna??? Seuratkaa ihmiset puolueiden erilaisia säästö 'lupauksia' ja miettikää mitä tämä tekisi teidän kukkarolle! Soinin Nato ihannointi ja lisääntyvät aseostot maksaa tavallinen pulliainen veroeuroillaan! Kataisen arvolisä nostot taas lisäävät kulutukseen hintakorotuksia. Näitäkö te ihmiset haluatte jatkossa?
mukaan persut on suurin puolue
mitä sdp antaa .................................................EI MITÄÄN kolmen kopla on on näyttänyt kyntensä.kansa haluaa MUUTOKSEN
Katainen ylen haastattelussa viikolla totesikin jo että Soini on pääministeriainesta.
Se onkin hassua, että kaikki vaalityö mitä ns vanhat puolueet tekevät sataa suoraan Soinin laariin!
Miksi näin? Koska asioista ollaan monta mieltä ja nyt mielletään vaihtoehdoksi persut. Vanhat puolueet saisivatkin parhaimman tuloksen tekemättä yhtään vaalityötä!
Niin se käy toteen, että kepulaiset menettää ainakin 3 paikkaa Oulunpiirissä. Ei Mirjallakaan ole toivoa edustajapaikan jatkosta. Tuskimpa nyt edes kovin kampanjoivat ainakaan omia rahoja ei varmaan laita likoon.