Korkean verenpaineen lasku

lääkkeitä syömällä

Itselläni on lievästi koholla oleva verenpaine johon muutama vuosi sitten otin muutaman kuukauden verenpainelääkettä,se ikäänkuin asettui silloin ja lääke jäi pois.Nyt kuitenkin jälleen lievästi koholla 92/135.
Olen ottanut hetken ajan vahvempaa punariisi tabletti valmistetta,tiedä sitä sitten laskeeko sillä verenpaine.Olisin myös kiinnostunut saamaan tietoa muista luontaistuotteista millä verenpaine voisi laskea.
Lenkkeilystä ei ole minulle ollut apua,enkä suolaa juuri käytä,eikä ylipainoakaan pahemmin ole.Olisin hyvin kiinnostunut tietämään kuinka alas verenpaine laskee näillä henkilöillä joilla on korkea verenpaine lääkkeitä syömällä.Eli meneekö se normaali tasolle vai jääkö se lievästi koholle? Tiedä sitä sitten kuinka vaarallista tuollainen lievästi koholla oleva verenpaine on.

6

2821

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Kyllähän sen verenpaineen saa lääkkeitä lisäämällä ja annosta suurentamalla ihan miten alas tahansa. Käyttöohjeissakin varoitetaan, että sivuvaikutuksena voi olla liiallinen verenpaineen lasku. Itselläni oli korkein mitattu verenpaine 220/160, nyt syön neljää lääkettä ja paineet saattavat olla aamupäivällä 105/68 mutta illalla jo 140/90.

      Minulla ei painonpudotus ole vaikuttanut verenpaineeseen, ei myöskään liikunnan lisääminen. Olen lukenut, että tumma suklaa alentaisi verenpainetta, samoin mustikka.

      • mustikka.

        Oli 180/95. join punajuurimehua, mustikka 10 päivä - 140/80
        diettiruoka 3 viikkoa - 135/77. 124/75. 140/82. 118/72.


    • suolaa!!
    • 15+9

      Punariisiä verenpaineeseen? Mistä helvetistä tiedät vaikka tuo aine aiheuttaisi syöpää tai muita sairauksia pitkään käytettynä? Tupakointikin (puhdas "luontaistuote" kysymyksessä) sairastuttaa vasta kymmenien vuosien jälkeen, miksi luontaistuotekaupassa juoksevat eivät kritisoi niiden tuotteiden testaamattomuutta?

      Verenpainelääkkeillä on potilaasta riippuen tehoa enemmän tai vähemmän, herkästi reagoivalta potilaalta saa tajun pois aika pienillä annoksillakin, toisilla ei päästä normaalialueelle lainkaan.

    • kaaleista

      vitamiineja saa: C-, E-, K-, A-, B-ryhmän
      tärkeä foolihappoa
      kivenäisaineista on kalsium, myös kaliumia, seleenia ja rauta löytyy

      Hapankaali C-, ja B12, vitamiineja jopa lisääntyy käymisprosessissa
      hapankaalin maitohappobakteerit huolehtivat suoliston puhtaudesta.

    • b

      Ei kannata liikaa stressata verenpainetta, koska ei numeroita kuitenkaan hoideta vaan ennaltaehkäistään sairauksia. Pitää muistaa myös, että se vaihtelee paljon vuorokauden aikana. Aina voi käydä lääkärissä kysymässä täyttyykö hoidon kriteerit. Jos paineet ovat tuota 135/95 luokkaa hoitona on lääkkeetön elämäntapahoito, joka sinulla taitaa olla aika hyvällä pohjalla jo. Kuitenkin, jos on lisäriskitekijöitä kuten diabetes voidaan lääkkeitäkin käyttää. Tupakoinnin lopettaminen laskee verenpainetta itsessään jo. Punariisi ei laske verenpainetta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1620
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1091
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      326
      920
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      671
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      639
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe