perustulakivaliokunta lopettaa yksityisen

parkkivalvonnan.parkkivalvonta on virainomaistyötä, jota yksityinen ei voi tehdä. kerrankin arkadianmäeltä löytyy järkeä.tarvitaan enään eduskuntakäsittely, niin tulee noutaja yksityisille.sen jälkeen perimään jo maksettuja peruustettomia valvontamaksuja.nyt voi taas hyvillä mielin repiä lasiin tulleet laput.
4381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse kiinnittäisin huomiota siihen perustuslain pykälään.
"merkittävä julkisenvallan käyttö" siinä mainitaan

Erityisesti "merkittävä" pistää silmääni.
Itse en ainakaan jotain parkkisakkojen jakamista pitäisi kovinkaan merkittävänä julkisen vallan käyttönä.
Lain kiemuroita ja porsaanreikiä.

Äänestä

jo tässä vaiheessa havaitaan tähän asiaan liittyvät periaatteelliset ja käytännön ongelmat. Niitä on osoittautunut olevan runsaasti. Nykyinen tilanne on vetänyt alalle kaikenlaisia onnnen onkijoita ja nopean rikastumisen toivossa olevia. Näihin yrityksiiin ei saa yhteyttä, niiden omatkin asiat ovat retuperällä ja ns. yrittäjinäkin on jopa liikentoimintakiellossa olevia eikä alalla ole minkäänlaista koulutusta. Nyt ei ole mitään vaatimuksia eikä mitään valvontaa tällaisille "julkisvallan" käyttäjille. Mieluummin lisää oikeita julkisen vallan - kuntien tai poliisin - valvojia kuin tällaisia hämärätyyppejä.

Äänestä

Kyllä pysäköinninvalvonta ja siihen liittyvä sakotusoikeus on merkittävää julkisvallan käyttöä.

Minulla alkoi jo usko mennä suomalaiseen poliitikkojen ja tuomareiden järjenkäyttöön, mutta tulihan päättäjille järki takaisin.

Äänestä

Kyllä tämän jutun sössi aivan vituksi korkein oikeus. Enää ei riitä, että eduskunta säätää lain mikä kieltää yksityisen pysäköinninvalvonnan. Nythän korkein oikeus mahdollisti nämä sopimusoikeudelliset sopimukset, jotka syntyvät mikäli autoilija ajaa jonkin kyltin ohi.
Siis vaikka pysäköinninvalvonta nyt loppuisi, niin alkaa ihan jokin vastaava kylttihuijaus, jossa autoilija tekee ohiajamalla mitä ihmeellisempiä sopimuksia. Kohta saa kestotilauksena Annan neljäksi vuodeksi kun parkkeeraa autonsa johonkin ruutuun. Ja tätä epätietoisuutta ja oikeudenkäyntiä kestääkin sitten taas ne seuraavat viisi vuotta. Ja kuluttajaviraston suositus: neuvottele näiden huijausfirmojen kanssa, ja mikäli sopimusta ei synny, maksa kaikki mitä nämä firmat sinulta kehtaavat pyytää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hurraa!!! kirjoitti:

parkkivalvonnan.parkkivalvonta on virainomaistyötä, jota yksityinen ei voi tehdä. kerrankin arkadianmäeltä löytyy järkeä.tarvitaan enään eduskuntakäsittely, niin tulee noutaja yksityisille.sen jälkeen perimään jo maksettuja peruustettomia valvontamaksuja.nyt voi taas hyvillä mielin repiä lasiin tulleet laput.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu