hemmetin pakkanen

volvo v70 -02 180000 2.4 ei starttaa missäkö olisi vika??? entiä johtuuko pakkasista vai ei mutta vaikka auto on 3 tuntia niin ei lähe, kun vääntää virta avaimesta niin mittaristossa valot välkkyy ja kuuluu hirveä nakutus!!!! et mitä helvettiä!!!! kiitos jos joku viittii vastata!!!!
9875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

akku kaput!

Äänestä
  • ...mutta kun radio toimii normaalisti?????????

    Äänestä

  • hjkjlhjkl kirjoitti:

    ...mutta kun radio toimii normaalisti?????????

    Eka voisi kokeilla akun vaihtoa, radio saattaa silti toimia jos siellä on vähän virtaa jäljellä muttei kuitenkaan tarpeeksi käynnistykseen.

    Äänestä

  • Change the battery kirjoitti:

    Eka voisi kokeilla akun vaihtoa, radio saattaa silti toimia jos siellä on vähän virtaa jäljellä muttei kuitenkaan tarpeeksi käynnistykseen.

    Mullakin näyttänyt jo kuukauden tekstiä että akun jännite liian alhainen....hyvin on silti lähtenyt käyntiin, tosin mulla on säteilylämmitin.
    Täytyy munkin ostaa uusi akku kun kerkiän kiireiltäni.

    Äänestä

mistä ihmeestä teitä uusavuttomia oikein sikiää,joapa itse miettisit mistä moinen vika vois johtua

Äänestä

ehjä ja huollettu auto toimii pakkasessa. Autossasi on jotain vikaa tai huono akku. Vie autosi huoltoo niin se toimii jälleen.
Onko vaikeea ymmärtää, että kun autolla ajaa niin sitä pitää huoltaa ja korjata kuluneita osia.

Äänestä

Kuuluuko se nakutus peräkontista? Anoppi jäänyt sinne jumiin? Vaiko naapurin rakennustyömaalta? Pakoputken kannatinko ruostunut poikki? Pitäisi nyt sen verran itsekin auttaa itseään, että nostaa nokkapellin pystyyn, käskee eukon startata ja itse katselee, mistä suunnasta kuuluu outoa ääntä.

Äänestä

Moi
Vaihdoin uuden akun ja samalla asennettiin ylläpitolaturi ja sisähaaroitin..
Virta riittää aina koska moottoria sähköllä lämmittäessä myös akku latautuu.(4A)
Suosittelen.
Kovin alhainen on Volvon latausjännite normaalisti(itsellä 13.7V) ja korostuu lyhyillä pätkillä. Purkuvirtaa ei havaittu(toisessa liikkeessä, ainoastaan 0.15A)
Ylläpitolaturin lataama virta lämmittää myös akkua, ja virranottokyky paranee pakkasilla.-25 asteessa akku ei ota virtaa vastaan kuin maksimissaan 2A.
. Hinta ei ole mahdoton, noin 130€ Defa
Voin olla väärässäkin, mutta itselläni on 8min työmatka.
Puranen osaa kertoa lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjklhjkl kirjoitti:

volvo v70 -02 180000 2.4 ei starttaa missäkö olisi vika??? entiä johtuuko pakkasista vai ei mutta vaikka auto on 3 tuntia niin ei lähe, kun vääntää virta avaimesta niin mittaristossa valot välkkyy ja kuuluu hirveä nakutus!!!! et mitä helvettiä!!!! kiitos jos joku viittii vastata!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu