Suunnittelemme suuren perheemme kanssa matkaa Fougereen ja kovasti mietityttää hotellin syrjäisyys keskustasta. Liikkuminen 8-henkisen perheen voimin on ehkä hankalampaa keskustaan? Vai kuinka paljon ihmisiä mahtaa mahtua dolmukseen? Liikkuuko Alanyassa tilataxeja? Entä mitä Fougeren ympäristössä on? Löytyykö useampia ravintoloita tai kauppoja, jolloin keskustaan ei aina niin kovasti kaipaakaan?
Fougeressa kiinnostaisi kovasti viihtyisä allasalue liukumäkineen mutta toisaalta tuo matka... Hankalaa tämä päätöksenteko:)
Fougeressa kiinnostaisi kovasti viihtyisä allasalue liukumäkineen mutta toisaalta tuo matka... Hankalaa tämä päätöksenteko:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei! Fougere hotelli sijaitsee rauhallisella yksisuuntaisella kadulla. Hyvä sijainti, koska ympäristössä on koko matkaa rantaan päin kauppoja ja ruokapaikkoja. Hyvä jalkahoitokin vastapäätä hotellia. Me käivmme katsomassa allas-aluetta, joka vaikutti oikein viihtyisältä liukumäkineen. Kaksi allas-auetta ja siistin näköistä.
Teimme muuten edullisimpia ostoksia juuri tuon kadun varrelta joka lähtee rantaan päin. Eli ei ole pakko lähteä keskustaan joka kerta, kun siinä lähistöllä on kauppoja ym.
Olisin myös varannut Fougeren, mutta se ei ole enää syksymmällä FM tarjonnassa. Valitsimme läheisen Hacibeyn, joka on samalla kadulla vähän kauempana rannasta päin. Voin hyvin suositella. Ja jos rattaiden kanssa kuljette, sekin onnistuu hyvien jalkakäytävien suhteen. Liikenne on aika moista, varsinkin keskustaan mentäessä.Eli varovaisuutta lasten kanssa.
Oikein iso kiitos vastauksesta! Osaatko kertoa onko meillä mitään mahdollisuutta mahtua dolmukseen? Tai liikennöikö siellä niin isoa taksia? Entä onko alueella katuvaloja? Millaisia kauppoja ympäristössä on tai onko suht lähellä isompaa markettia, jossa edullisemmat hinnat? Onko jotain vinkkiä lähistön hyvistä ravintoloista tai jostain erityisen hyväksi osoittautuneesta kaupasta?
Hurjan paljon taas kysymyksiä tuli mieleen:) Vaikuttaisi kyllä mukavalta hotellilta.
Kyllä sinne dolmukseen mahtuu kymmenkunta matkustajaa. Riippuu tietenkin montako siellä jo on kun menette kyytiin (usein aika täynnä). Varmaan taksejakin löytyy bussi-tyyppisiä. Katuvaloja oli aika kivasti sillä alueella. Taksin hinta kannattaa sopia etukäteen, jos matkustaa pidempiä matkoja. Kannattaa käydä taksilla siellä kale-kukkulalla ja linnoituksilla, josta on mahtavat näköalat, (4 hengeltä maksoi n. 20e ja näytti hyviä paikkoja kuvaamiseen). Ympäristössä on paljon pienehköjä ruokamarketteja ja vaatekauppoja. Isompi market on ehkä 1km vuorillepäin. Nyt en ole varma, kun emme siellä käyneet. Haimme kaiken tarvittavan näistä pikkumarketeista. Niissäkin eroja ja kallistuu keskustaan päin mentäessä. Ruokapaikkoja on valtava määrä. En muista nimiä, mutta sääntönä kannattaa pitää se, että missä paljon asiakkaita ja paikallisia, siellä hyvä ruoka ja palvelu.
Muutama sata metriä rannalle päin risteyksen tuntumassa oli tosi edullinen vaatekauppa outlet-tyyppinen, josta tein lähes kaikki vaateostokset. Siitä löytyi niin lapsille kuin aikuisillekin käyttövaatetta. Valitettavasti senkään nimeä en painanut mieleen. Hamamissa kannattaa sitten ehdottomasti käydä, jo heti loman alkuvaiheessa ja lopuksi vielä, niin saa hyvän öljyhoidon iholle, eikä kuivu niin herkästi loman jälkeen. Lapset ovat tervetulleita myös hamamiin, mutta ihan pientä en veisi. Jalka- ja käsihoidot kampaaja edullista hemmottelua. Kaikki retket ja hamamit kannattaa kysellä paikallisilta järjestäjiltä, suuria hinnaneroja, mutta aina ehdottomasti halvempia kuin matknjärjestäjien, jotka vetää välistä.
Kun tulette ulos hotellin ovesta ja käännytte oikealle ja seuraavasta kulmasta vasemmalle ja kävelette moskeijan ohi löytyy edullinen marketti jota näyttivät käyttävän myös paikalliset. Jos taas käännytte hotellin ovesta vasemmalle, heti seuraavasta kulmasta löytyy pieni ravintola jossa oli hyvää ja halpaa ruokaa ja vielä mukavaa henkilökuntaakin. Ei hotelli ole ollenkaan sivussa ja ei ole tarvetta lähteä keskustaan jos ei välttämättä halua. Myös löytyy tilatakseja ja respa tilaa semmoisen pyynnöstänne.