VOiko sermmonen ostaa oman ponin, joka ei ole ratsastanut kun vähän aikaaa ja hoitanutkin vähän aikaa?? Ei kokemusta paljon???
KATTOKAA!!
KATTOKAA!!!
10631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
no älä tietenkää osta jos ei oo kokemusta.. muuten hepo ja sä kärsit.. jos vaik hevoselle tulee joku pieniki sairaus ja sä et tajuu sitä nii jos se jää hoitamatta nii se voi tulla tosi kalliiks tai sit hevonen joudutaa lopettamaan kauheimmas tapaukses.. hanki kokemusta ja osta sit hevonen..
No ei tietenkään voi!
Laissa on selvästi mainittu että sellainen ei voi ostaa ponia, joka ei ole ratsastanut kuin vähän aikaa ja hoitanutkin vain vähän aikaa.
Ananasakäämä!
ei missään nimessä!
jos rakastat oikeesti hevosia niin et ota riskiä siitä että kokemattomuutesi koituu hevosen kohtaloksi. ei millään pahalla mutta kannattaisi hankkia lisää kokemusta.jos sulla on hoito poni niin se on ihan hyvä alku. muista aina kysyä joltain kokeneelta jos tarttet apua.
Totta kai hän voi ostaa, mutta eriasia on se, kannattaako.
Ensin kannattaa hankkia kokemus ja sitten vasta harkita vastuuta niin ison eläimen kanssa.
noh minun kaveri on ottamassa suomenhevosta vuokralle.
Hän ei ole käynyt tunneilla, eikä tiedä hepoista yhtikäs mitään. Hän on käynyt vanhalla sph:lla ratsastamassa ehkä 2kk ajan(siis ilman satulaa köpöttelyä) ja valehtelee hevosen myyjille että on ratsastanut kaksi vuotta..
Toivottavasti kukaan ei anna heppaansa hänelle...
Siis mistä vitusta nämä "kokemus"-yms...Ne on elävii olentoja! Mun siskon kaverilla on 5 wee shettis-ori. Eivät osaa ratsastaa kunnolla, niillä oli ollut kaneja ja ne kaikki kuolivat, koiria aika paljon, eivät saa ruokaa yms.
Kävin katsomassa viime vkloppuna tätä "Niksua" (ponilla ei ollut nimeä niin tämä tyttö keksi nimen). No, tyttö ja siskoni eivät oikein uskaltaneet hakea hevosta tarhasta ja mä sit hain sen. Ei mitään. Se oli pulska ja laiska, mut muuten ookoo. Sitten kun sitä harjasi (siskoni oli tarkoitus kokeilla ridata sillä) niin se näykki ja vähän potki. Shettiksellä ei kuitenkaan ollut suitsia joten virittelin sille narun kaulaan siskoani varten. Kun tyttö haki satulan, ihmettelin ettei satulahuopaa ollut ollenkaan. Emme saannet satulavyötä ollenkaan kiinni. Siskoni ei uskaltanut ratsastaa. Kun talutin ponia, se yhtäkkiä hidasti ja potkaisi mua selkään. Tyttö ja siskoni huomasivat ja kysyivät että mitä sattui. He eivät kuitenkaan uskaltaneet tulla ponin lähelle. Tyttö avasi tarhan oven ja päästin sen tarhaan...Olin ehkä vähän nössö, mutta mua ei huvita yrittää parantaa pilattua ponia. Siinä oli sitten todiste, että tarvitaanko kokemusta vai ei. Shettis menee muutaman vuoden pääsatä käyttökelvottomaksi eikä kukaan uskalla koskeakkaan siihen. Sitten se joutuu joko myyntikierteeseen tai lopetettavaksi. Surullinen loppu vai mitä?
tällä hetkellä 10 shettis ruuna se oli aikoinaan samanlinen kun ostimme sen . kun sitä yritti valjastaa niin se hyppi seinille. puri ja potki ihan älyttömästi. ei mennyt kuin vuosi niin tämä poni luottaa ihmisiin ja toimii täydellisesti lastenratsuna. mitä nyt välillä yrittää kusettaa niitä mutta kun kerran komntaa kunnolla niin ei mitään ongelmaa.
eli ponin täytyy olla osaavissa käsissä jos on kyseessä ns ongelma poni (tai ei nyt välttämättä ongelmaponi mutta poni kun poni)sen täytyy saada luottaa ihmisiin eikä sen pidä saada asioita periksi, muuten poni on pilalla.
toivotaan!siis puhutkosä ihan totta(ei siis että en uskois sua vaan se kuulostaa tosi kamalalta että sitä on vaikee uskoo)yritä puhua kamulles järkee ja sano että sen pitäis ratsastaa enemmän että se sais enemmän kokemusta hepoita.
oikeest kyl säki ymmärsit tasantarkkaa mit tos tarkotettii kuha halusit vittuilla!!
Mun mielest ei...Tai no riippuu tietysti siitä onx vanhemmillasi kokemusta hevosien hoitamisesta.Jos heillä on niin sitten kyllä, mutta jos heillä ei ole...ei kannata...