neotrace

mv79

ip osoite liitelee ympäri suomea,hotmaililla kun lähettää viestiä siihen aina tulee mukaan joku mainos eikä salasan vaihto auta, vedonlyöntisivuston tillle välillä kirjautuu joku briteistä ja kun kokeilin neotracea se ei löydä mun sijaintia ja kartalla reitti menee itäeuroopasta suomen kautta jenkkeihin.
ja mulla on joku tömmöne tidosto koneella C:\Documents and Settings\Järjestelmänvalvoja\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5\3LMSKBQM\xd_proxy[1].php
ja sitte vielä en pysty enää poistaa IE explorer tiedostoa sen jälkeen kun asensin siihen yhden lisäosan jos avaa sen tiedoston ja yrittää poistaa manuaalisesti explorer osia ne palautuu takas?
oisko syytä olla huolissaan?

10

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ED

      Kyllä. Pahimmillaan joku käyttää konettasi proxynä eli eräänlaisena käytävänä, jolloin voi tehdä pahuuksia nimettömänä. Suosittelen puhdistusajoja eri ohjelmilla vielä siten että se tapahtuu bootin aikana(esim. avastista löytyy tälläinen ominaisuus). Lisäksi vielä CCleaner. Hotmailin mainos viestin kera on käsittääkseni ilmaisen sähköpostin ominaisuus, ei niinkaa pöpö.

      • aina kun lähetän viestin siihen viesti kenttään tulee jonkun ulkomaalaisen yrityksen mainos linkkeineen ja se pitää poistaa joka kerta aikasemmin sitä ei ollut.joku varmaan käyttä mun mailia roskapostittamiseen ja joskus se lähettelee niitä viestejä itekseenkin tiedä sen koska jsokus on tullut vastaus.miten sen saa pois?


      • ED
        mv79 kirjoitti:

        aina kun lähetän viestin siihen viesti kenttään tulee jonkun ulkomaalaisen yrityksen mainos linkkeineen ja se pitää poistaa joka kerta aikasemmin sitä ei ollut.joku varmaan käyttä mun mailia roskapostittamiseen ja joskus se lähettelee niitä viestejä itekseenkin tiedä sen koska jsokus on tullut vastaus.miten sen saa pois?

        Sitä suuremmalla syyllä nuo puhdistusajot ovat paikallaan eri ohjelmilla.


      • kokeillu vaikka mitä ccleaner superantispyware jne mutta ne on ollut ilmaisohjelmia, mites tuo avast onko ilmane?


      • ED


      • Ammattilaiset..
        mv79 kirjoitti:

        F-securen ei toimi vaikka antaa tunti kaupalla scannata niin mitään ei tapahdu
        oiskohan mun asetuksissa jotain vikaa oo oon kokeillu firefoxilla ja IE:llä

        Onko kukaan kokeillut tällaista http://www.helpson.fi/ ?
        Ainakin lupaavat paljon ja hintakaan ei ole aivan hirveä, ehkä tästä voisi olla apua.


      • Ammattilaiset.. kirjoitti:

        Onko kukaan kokeillut tällaista http://www.helpson.fi/ ?
        Ainakin lupaavat paljon ja hintakaan ei ole aivan hirveä, ehkä tästä voisi olla apua.

        paljo sie saat rahaa jos joku klikkaa tuosta eikä se edes ole halpaa painu vittuun siitä mainostamasta


      • jasepois
        mv79 kirjoitti:

        aina kun lähetän viestin siihen viesti kenttään tulee jonkun ulkomaalaisen yrityksen mainos linkkeineen ja se pitää poistaa joka kerta aikasemmin sitä ei ollut.joku varmaan käyttä mun mailia roskapostittamiseen ja joskus se lähettelee niitä viestejä itekseenkin tiedä sen koska jsokus on tullut vastaus.miten sen saa pois?

        Ihan kuin joku tietäis sun sala sanan hotmailis ja ois lisännyt allekirjoituksen eli tuon mainoksen. Poistat sen vain sieltä asetukista. Mutta salasanan vaihto on tärkeää ellei ole keylogger koneessa niin sit ei auta. Tai joku tunkeutuja joka vakoilee. Mikä niminen IE lisäosa se on jonka latasit. Oletko kokeillut malwarebytesillä ajaa konetta. Millanen palvelu on tuo neotrace.


      • ED
        mv79 kirjoitti:

        paljo sie saat rahaa jos joku klikkaa tuosta eikä se edes ole halpaa painu vittuun siitä mainostamasta

        Onko javascriptit sallittu? Pitäisi pompata ruutu että saako ohjelman ajaa. Sen jälkeen aukeaa aika normi virustorjunnan näköinen valikko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2975
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2164
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1798
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1415
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1346
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1272
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe