neotrace

mv79

ip osoite liitelee ympäri suomea,hotmaililla kun lähettää viestiä siihen aina tulee mukaan joku mainos eikä salasan vaihto auta, vedonlyöntisivuston tillle välillä kirjautuu joku briteistä ja kun kokeilin neotracea se ei löydä mun sijaintia ja kartalla reitti menee itäeuroopasta suomen kautta jenkkeihin.
ja mulla on joku tömmöne tidosto koneella C:\Documents and Settings\Järjestelmänvalvoja\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5\3LMSKBQM\xd_proxy[1].php
ja sitte vielä en pysty enää poistaa IE explorer tiedostoa sen jälkeen kun asensin siihen yhden lisäosan jos avaa sen tiedoston ja yrittää poistaa manuaalisesti explorer osia ne palautuu takas?
oisko syytä olla huolissaan?

10

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ED

      Kyllä. Pahimmillaan joku käyttää konettasi proxynä eli eräänlaisena käytävänä, jolloin voi tehdä pahuuksia nimettömänä. Suosittelen puhdistusajoja eri ohjelmilla vielä siten että se tapahtuu bootin aikana(esim. avastista löytyy tälläinen ominaisuus). Lisäksi vielä CCleaner. Hotmailin mainos viestin kera on käsittääkseni ilmaisen sähköpostin ominaisuus, ei niinkaa pöpö.

      • aina kun lähetän viestin siihen viesti kenttään tulee jonkun ulkomaalaisen yrityksen mainos linkkeineen ja se pitää poistaa joka kerta aikasemmin sitä ei ollut.joku varmaan käyttä mun mailia roskapostittamiseen ja joskus se lähettelee niitä viestejä itekseenkin tiedä sen koska jsokus on tullut vastaus.miten sen saa pois?


      • ED
        mv79 kirjoitti:

        aina kun lähetän viestin siihen viesti kenttään tulee jonkun ulkomaalaisen yrityksen mainos linkkeineen ja se pitää poistaa joka kerta aikasemmin sitä ei ollut.joku varmaan käyttä mun mailia roskapostittamiseen ja joskus se lähettelee niitä viestejä itekseenkin tiedä sen koska jsokus on tullut vastaus.miten sen saa pois?

        Sitä suuremmalla syyllä nuo puhdistusajot ovat paikallaan eri ohjelmilla.


      • kokeillu vaikka mitä ccleaner superantispyware jne mutta ne on ollut ilmaisohjelmia, mites tuo avast onko ilmane?


      • ED


      • Ammattilaiset..
        mv79 kirjoitti:

        F-securen ei toimi vaikka antaa tunti kaupalla scannata niin mitään ei tapahdu
        oiskohan mun asetuksissa jotain vikaa oo oon kokeillu firefoxilla ja IE:llä

        Onko kukaan kokeillut tällaista http://www.helpson.fi/ ?
        Ainakin lupaavat paljon ja hintakaan ei ole aivan hirveä, ehkä tästä voisi olla apua.


      • Ammattilaiset.. kirjoitti:

        Onko kukaan kokeillut tällaista http://www.helpson.fi/ ?
        Ainakin lupaavat paljon ja hintakaan ei ole aivan hirveä, ehkä tästä voisi olla apua.

        paljo sie saat rahaa jos joku klikkaa tuosta eikä se edes ole halpaa painu vittuun siitä mainostamasta


      • jasepois
        mv79 kirjoitti:

        aina kun lähetän viestin siihen viesti kenttään tulee jonkun ulkomaalaisen yrityksen mainos linkkeineen ja se pitää poistaa joka kerta aikasemmin sitä ei ollut.joku varmaan käyttä mun mailia roskapostittamiseen ja joskus se lähettelee niitä viestejä itekseenkin tiedä sen koska jsokus on tullut vastaus.miten sen saa pois?

        Ihan kuin joku tietäis sun sala sanan hotmailis ja ois lisännyt allekirjoituksen eli tuon mainoksen. Poistat sen vain sieltä asetukista. Mutta salasanan vaihto on tärkeää ellei ole keylogger koneessa niin sit ei auta. Tai joku tunkeutuja joka vakoilee. Mikä niminen IE lisäosa se on jonka latasit. Oletko kokeillut malwarebytesillä ajaa konetta. Millanen palvelu on tuo neotrace.


      • ED
        mv79 kirjoitti:

        paljo sie saat rahaa jos joku klikkaa tuosta eikä se edes ole halpaa painu vittuun siitä mainostamasta

        Onko javascriptit sallittu? Pitäisi pompata ruutu että saako ohjelman ajaa. Sen jälkeen aukeaa aika normi virustorjunnan näköinen valikko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1707
    2. 210
      1537
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1020
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      855
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      804
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      735
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      735
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      732
    Aihe