Hei, kukahan voisi vähän auttaa "blondia" opiskelijaa? Ostin läppärin käytettynä ja en oikein näitä asioita ymmärrä ja manuaalista en löydä - tai ymmärrä löytää - niin rautalanka-ohjeita että osaisin toimia edes jollakin tasolla oikein. Toivoisin vähän apua seuraaviin asioihin:
Käyttöjärjestelmä on Vista.
1) Miten voi muuttaa tietokoneen käyttäjää, kun asentaan ohjelmaa niin se laittaa vanhan omistajan nimen oletukseksi sisään ajetaviin ohjelmiin ym?
2) Koneessa on se polku johon kaikki automattisesti tallentuu seuraavanlainen
C:\Users\NIMI
Ja tuo nimi on sama kuin käyttäjän nimi, niin jos vaihtaa käyttäjän nimen, niin vaihtuuko tuo polku myös automaattisesti? Jos ei niin miten sen voi vaihtaa vaikka omalle nimelle?
Tuolla C:llä user -kansiossa on sama kansio kuin NIMI, mutta ainakana se Rename -toiminnolla ei muutu.
3) Miten saa muutettua automaattisen tallennuksen C asemalta D asemalle, kun se nyt tallentaa sen C asemalla Omiin tiedostoihin ja pitäisi saada se tallentamaan kaikki dokumentit ym. D asemalla Omiin tiedostoihin. Haluaisin pitää ohjelma C asemalla ja tallennetut dokumentit jatyöt D asemalla.
4) Koska tässä on Vista ja tuntuu aika kökköseltä, niin voiko tämän päivittää XP:ksi? Tai onko Vistaan joku päiv itys joka nopeuttaa tätä kun tuntuu että vaikka tässäuudessa on enemmän tehoja ym niin se on huomattavasti hitaapi kuin entinen joka oli XP.
5) Tässä oli selaimena myös Google Chrome ja jotenkin se vain häipyi, ja nyt kun olen koettanut msitä takasin aldata, niin se ei asennu ja sanoo että on virhe. Poistin Chromen kokonaan pois ja koetin uudelleen asentaa, mutta ei edelleenkään asennu.
Kiitos ystävällisistä ohjeista :)
Maija
IHAN hukassa ja kokonaan???
7
359
Vastaukset
- untokuurna
1) Luot uuden käyttäjätilin (Ohjauspaneeli)
2) Ei vaihdu. Uuden tilin luonnin myötä kansioon tulee uutta tiliä vastaava profiilikansio
3) Uuden käyttäjätilin luonnin jälkeen käyt klikkaamassa ko. käyttäjän käynnistä-valikossa olevaa tiedostot-kohtaa hiiren oikealla korvalla ja valitse ominaisuudet jonka jälkeen sijainti-välilehti. Siirrä-painikkeella saat siirrettyä nykyisen sijainnin muualle.
4) Eipä tuo kannata. Asenna mielummin Service Pack 2 ellei jo ole asennettu. SP2 korjaa lukuisia ongelmakohtia.
5) Vaikea sanoa kun tiedä että mikä virheilmoitus. Mistä latasit sen?- pölvästi-pirjo
vapunen kirjoitti:
Jos koneen mukana ei tullut palautuslevyjä tee ne, ja asenna Vista uudestaan......
"Jos koneen mukana ei tullut palautuslevyjä tee ne, ja asenna Vista uudestaan"
Jos ei osaa niin kuinkas teet:D pölvästi-pirjo kirjoitti:
"Jos koneen mukana ei tullut palautuslevyjä tee ne, ja asenna Vista uudestaan"
Jos ei osaa niin kuinkas teet:DEikun vaan tietokoneen ohjeet käsiin.....
vapunen kirjoitti:
Eikun vaan tietokoneen ohjeet käsiin.....
Nykyihmiset tuntuvat jättävän ohjeet syrjään ja sitten täällä kysellään että miten tämä toimii....
- !!!!!!!!!!??????????
vapunen kirjoitti:
Eikun vaan tietokoneen ohjeet käsiin.....
"Jos koneen mukana ei tullut palautuslevyjä tee ne, ja asenna Vista uudestaan"
Helppo se on täällä huudella, kun ei itsekkään osaa. Täällä on asiaa aikaisemminkin kysytty, mutta kukaan ei siihen osannut vastata, ei edes linkkiä lähettää, mistä saa apua. Saati sitten tavallinen koneenkäyttäjä niitä asioita hallitsisi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6674072
"Eikun vaan tietokoneen ohjeet käsiin..... ". Niin missähän kohtaa tietokoneelta löytää kyseisiä ohjeita, ei ainakaan "Ohje ja tuki" osiossa? !!!!!!!!!!?????????? kirjoitti:
"Jos koneen mukana ei tullut palautuslevyjä tee ne, ja asenna Vista uudestaan"
Helppo se on täällä huudella, kun ei itsekkään osaa. Täällä on asiaa aikaisemminkin kysytty, mutta kukaan ei siihen osannut vastata, ei edes linkkiä lähettää, mistä saa apua. Saati sitten tavallinen koneenkäyttäjä niitä asioita hallitsisi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6674072
"Eikun vaan tietokoneen ohjeet käsiin..... ". Niin missähän kohtaa tietokoneelta löytää kyseisiä ohjeita, ei ainakaan "Ohje ja tuki" osiossa?Siis paperiset ohjeet... Monien läppärien mukana tuoppaa vielä tulemaan paperiohjeita....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585555Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1794511En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163952Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k493540- 513481
- 653259
- 103110
- 272722
- 462307
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia332290