Ahneet sähköyhtiöt ovat ajaneet ihmiset ahdinkoon kautta linjan...KIITOS VIHREÄT VEROT, HALLITUS JA ESIM. FORTUM KUMPPANEINEEN...toivottavasti sijoittajien salkut kestävät osakkeiden arvon ja toivottavasti ahneille koittaa vielä tilinteon hetki...HERÄTKÄÄ PAHVIT SIELLÄ HALLITUKSESSA! Köyhä kansa kurjistuu juuri näiden ahneiden sijoittajien vuoksi! Miljardi-voitot revitään ainakin osittain suomalaisten selkänahasta...syvältä koko tämä energiapolitiikka, aivan järkyttävän syvältä...hintasäännöstely sähköön ja asumisen sekä ruuan kustannuksiin HELVETIN ÄKKIÄ TAKAISIN HETI VAALIEN JÄLKEEN, koska nämä nykyiset pellet eivät sitä kuitenkaan tee!
Vastaukset 5
- Hallitus kyykyttää..
http://www.iltalehti.fi/koti/2011022113228601_kt.shtml
ps. totta joka sana! Miksi sähkön tuottaminen on tullut näin vaikeaksi.
Muilla aloilla toimintojen tehokkuus senkun lisääntyy ja palvelut suhteessa halpenee.
Sähkön toimittaminen kotiinkin on työlästynyt paljon yli normaalin kustannustason.- kun nämä
Muutama:
- sähköpörssi ja tuotantokikkailu (kutsutaan "optimoinniksi")
- EUn päästöpolitiikka
- euroopan yhdistyvät sähkömarkkinat (pohjolassa sähkö ollut suhteellisen edukasta => vientiä etelään ja pohjoisen hinnat etelän tasoihin...)
- verkot moninpaikoin uusimisinvestointi-iässä
- saa/kehtaa ottaa paremmat katteet kuin joskus muinoin
- Järkyttynyt
Sähkön hinta on todella pelottavan korkea ja mikäli silmätysten tapaan kansanedustajaehdokkaita,aion tentata heitä nimenomaan sähkön ja muiden välttämättömyyksien hinnasta.
- ikubiub
samaa minäkin luulin kunnes kilpailutin netin kautta montakin eri myyjää..
tuloksena vaihdoin kainuun e-onilta vattenfalliin ja säästö nyt kuukaudessa melkein 150-200e (pelkästään sähköstä!) ikävä siirtoa ei ovi kilpailuttaa joten täytyy nihilisti e-onin kuskata tulevaisuudessa sähkö, mutta varmaa on, sieltä en osta koskaan enää..
toki on myös puunpolttoakin harrastattu mutta niin sitä tehtiin myös kun ei vattenfallilta tullut sähkö..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS772356Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15935Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52786Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46731- 50714
- 47644
- 80616
- 50595
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35584Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29566