"Japanilaiset maksaa näiden prutkujen Alvin", sanoi Jykä (Tv1 ykkösaamu).
Heh,heh mikä mies tämän maan Valtovarainministeri,käsittämätöntä
osaako edes hävetä,no ei
On tää ihme huijari.
Sen Alv:n maksaa ostaja,SUOMALAINEN OSTAJA,voi jumank..tätä Kokoomusta
Heh,heh mikä mies tämän maan Valtovarainministeri,käsittämätöntä
osaako edes hävetä,no ei
On tää ihme huijari.
Sen Alv:n maksaa ostaja,SUOMALAINEN OSTAJA,voi jumank..tätä Kokoomusta
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Pääoman karkaamisen pelossa voitaisiin pohtia, missä maassa verot ovat miinusmerkkiset.
Eli valtio maksaa yritykselle siitä, että se jakaa osinkoa. Sekin maa on lähempänä kuin arvaattekaan, sillä niin monen yrityksen jakamat omistajille verovapaat osingot ovat lähtöisin yritystuista, vientiavustuksista, työllistämistuesta ja investointiavustuksista.
Nekin varat on ensin kerätty keskiluokalta korkeina palkkaveroina. Sellaisen maan täytyy olla Hölmölandia."
----
Sitä se on se porvarillinen veropolitiikka - otetaan pienituloisilta ja annetaan rikkaille - eli tehdään niinkuin "herrat käskee" eli Elinekeinoelämän keskusliitto EK, joka suorittaa yritysten omistajien tehokasta edunvalvontaa yritysten johtajien avulla ja nykyisen hallituksen tuella.
Kun siilinjärveläisestä opettaja Jyrki Kataisesta (kok) tuli Suomen valtiovarainministeri, niin Suomessa meni hyvin. Ulkomaan velka oli hallinnassa. Kun Vanhanen ryhtyi toimiin Kataisen kanssa porvarihallituksessa Vanhanen II, niin se kolmen miljardin ylijäämäisen valtiontalouden.
Katainen ilmoitti, että Suomen tilanne on niin hyvä, ettei Suomeen tule lamaa lainkaan.
Seuraavaksi Katainen ilmoitti, että vähäinen lama voi tulla...
Seuraavaksi Katainen ilmoitti, että Suomeen tulee globaali lama, jota emme ole itse aiheuttaneet toimillamme.
Pian ylijäämäinen talous kääntyikin alijäämäiseksi. Vuodesta 2007 - 2010 valtion velkaa olikin otettu ulkomailta jo 20 miljardia enemmän.
Tänä vuonna velkaa otetaan lisää 8 miljardia euroa ja sitten velkaa onkin jo 75 miljardia euroa ja velanhoitokulut noin 2 miljardia euroa vuodessa.
Ja miten velkaa ryhdytään hoitamaan. Otetaan velkaa Suomen oman ulkomaanvelan hoitoon ja taataan miljardeilla ylivelkaantuneita EU-maita. Tämä on siilinjärveläisen opettajan, Jyrki kataisen, valtiovarainministerinä toiminnan tulos.
Katainen kertoo kokoomuksen selvittävän (lue EK:n selvittävän) voidaanko Suomeen palauttaa avoir fiscal -tyyppnen yhtiöveron hyvitysjärjestelmä.
Lisäksi Katainen esittää, että yritysten yritysveroa pitäisi laskea neljä prosenttia asteittain.
Lisäksi Katainen kertoo, että arvonlisäveron korotus toimii verotuloja haaliessa nopeasti kuin Buracaps-lääke päänsärkyyn.
Jep, jep. Verotuloja kyllä tulee ALV:n korotuksesta lisää mutta se lisää myös työttömyyttä ja konkursseja. Kun suomalaisten ostovoima heikkenee entisestään, eivätkä suomalaiset pienituloiset voi ostaa suomalaisia tuotteita, joten päänsärky ei buracapsilla lopu
Lähes miljoonaa (Suomessa on Tilastokeskuksen mukaan 700.000 ja EU:n tilastojen mukaan 900.000 köyhää) pienituloista ei kuluta välillisten verojen nostamisen jälkeen sitäkään vähää mitä nyt - eli kotimarkkinat eivät vedä ja työttömyys kasvaa riippumatta siitä, miten monta miljardia yritystukiaisia jaetaan.
ALV:ia nostetaan (Kataisen Buracaps-lääke) tänä vuonna +15.5 % .
Eikä se vielä mitään. Valtion budjetin mukaan korotetaan:
- valmisteveroja noin miljardilla eurolla (tupakkavero, alkoholijuomavero, energiaverot)
Energiaverojen korotus on +21,8 % eli 690 miljoonaa euroa.
Eikä se vielä mitään. Muita veroluonteisia maksuja korotetaan noin 500 miljoonaa euroa:
- ajoneuvoveroa, autoveroa, jäteveroa, arpajaisveroa, varainsiirtoveroa...
Siinä sitä tarvitaan pienituloisilla buracapsia päänsärkyyn, kun miettivät mistä verot maksetaan ja miten vähäiset tulot saadaan riittämään ruokaan ja vaatteisiin. Katainen letkautti 450 yritysjohtajan kanssa risteillessään Silja Symphony -laivalla, jotta jos pitää valita Harrikoiden tai Niken lenkkitossujen verottamisen väliltä, niin otetaan veroja mieluummin jälkimmäisiltä kuin suomalaisesta työnteosta.
Eiköhän se ALVin korotus koske sekä kotimaisia että ulkomaisia tuotteita - niin harrikoita kuin Niken sekä Karhun lenkkitossuja?
Katainen siis vertaa Harrikoiden ja Niken lenkkitossujen ALV:n korotusta koko siihen välillisten verojen korotukseen, joka käsittää:
- liikevaihdon perusteella kannettavat verot ja maksut (ALV on osa sitä) = 14,57 miljardia
- valmisteverot = 6,00 miljardia
- muut verot = 2,50 miljardia
Näitä veroja Katainen haluaa korottaa ja eniten arvonlisäveroa +15,5 % ja energiaveroja +21,8 %.
Autoverojen korotus on myös mahtava, eli +21,1 %.
Tulon ja varallisuuden perusteella kannettavat maksut = 11,90 miljardia
ja tästä ryhmästä ansio- ja pääomatuloverot ovat 7,41 miljardia, joita Katainen ei halua korottaa.
Hölmölandiassa veroja ei kerätä veronmaksukyvyn mukaan.
Hölmölandiassa veropolitiikka ei ole oikeudenmukaista.
Hölmölandiassa verot kerätään pieni- ja keskituloisilta ja jaetaan tukiaisina yrityksille ja maa- ja metsätalousyrittäjille.
Hölmölandiassa kuluttajien ostovoimasta ei huolehdita - joten Hölmölandian veronmaksajilla ei ole rahaa ostaa Hölmölandiassa valmistettuja tuotteita.
Tässä lisää Kataisen mielikuvia Parikkalasta (Katainen/Ykkösaamu)
"Kun Parikkalan torilla pyysin nostamaan kättä,olisiko ollut parempi että Irlanti
olisi kaatunut.Vain yksi käsi (30) kymmenestä nousi"
Hetkinen:Siis mistä Katainen tietää,että Irlanti olisi kaatunut.Ei mistään.