Lapsuuden kesäinen muisto

Eilen oli taas uintipäivä. Ihanaa saada oleilla vedessä alastomana.

Jostain mieleeni tuli tapaus parin vuoden takaa. Tuo sattui Pihlajasaaren kallioilla kävellessäni ja jalkani sattuessa kallion rakoon kasvaneiden kuivien auringon kuumentamien heinien päälle.

Lapsen mummolassa sain juosta aina nelivuotiaaksi asti alasti pihanurmella. Jos vieraita tuli, täytyi pitää pientä mekkoa ja pikkuhousuja. Onneksi sain sentään juosta paljain jaloin. Pisuhädän yllättäessä sai kyykistyä puun tai pensaan juurelle ja hätä oli nopeasti ohi. Tuo oli ihanan huoletonta aikaa.

Silloin Pihlajasaaressa. Jalkapohjani muistivat tuon heinän lämmön ja pehmeyden. Oli viittä vaille, etten kaatunut. Niin ihana tuo tuntemus oli.




Laitoin tämän kirjoituksen myös profiiliini suojaan häirikköpoistajalta. Sinne hän ei pysty ja kyllä mahtaa harmittaa.

11

3964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei nimimerkki

      Kerro meille montako naista oli uimassa niin tiedämme puhutko palturia koska me jotka olimme siellä tiedämme että paikalla oli ( X ) naista.

      • Kas mokomaa, oikein kysymys minulle. Tosin hieman ihmettelen kysymystä, sillä en kertonut, mihin aikaan sunnuntaista olin paikalla ja kertalipulla oleskeluaika on vain kaksi tuntia. Tosin itselläni menee tavallisesti hieman pidempään.

        No mennessäni altaaseen totesin, että juoksijoita oli kaksi ja kauhojiakin kaksi ja meitä hidastelijoita näytti olevan neljä. Aina tavanomaisesti, sillä yleensä altaassa on maltillisesti kymmenkunta, päiväsaikaan en ole vielä koskaan havainnut yli kahtakymmentä. Hiadasuijista muutamia nousi altaasta ja vastaavasti tuli uusi. tuossa keskiradalla oli enimmillään neljä viipottajaa. Juoksuradalle tulivat ne kaksi nuorta neitoa (kivan tuntuisia ilopillereitä) ja kohta pari naista lisää. Itse uin noin kilometrin eli noin 20 kertaa alkupään kääntymistä, mutta kun kuitenkin menisin laskuissa sekaisin, olen altaassa noin tunnin. Noustessani altaasta siellä näytti olevan enemmän väkeä kuin aloittaessani, mutta en ole pitänyt kirjaa uijien määrästä. Ja ei, en käytä uimalakkia.

        Yksi hauska juttu. Tavallisesti oleilen aina siinä viileämmässä saunassa, mutta nyt kovilla pakkasilla olen siinä kuumemmassa.


    • palstan vahti

      Olisin antanut plussan, mutta viimeinen lauseesi oli täysin asiatonta räyhäämistä. Hillitse itsesi.

      • sinusta ole sitten oikein antaa poistohäirikölle oikeaa tietoa hänen touhujensa menosta hukkaan.

        Ne pisteet saavat olla ihan mitä tahansa. Eivät ne kuitenkaan masua täytä. Nollilla näyttävät ainakin nyt olevan.

        Jos tuo oli räyhäämistä, niin mitä se sitten olisi, jos olisin lausunut vähän kipakampaa?


      • täytyy sanoa
        naturistin kirjoitti:

        sinusta ole sitten oikein antaa poistohäirikölle oikeaa tietoa hänen touhujensa menosta hukkaan.

        Ne pisteet saavat olla ihan mitä tahansa. Eivät ne kuitenkaan masua täytä. Nollilla näyttävät ainakin nyt olevan.

        Jos tuo oli räyhäämistä, niin mitä se sitten olisi, jos olisin lausunut vähän kipakampaa?

        "Ne pisteet saavat olla ihan mitä tahansa. Eivät ne kuitenkaan masua täytä". Hyvin ja hauskasti (masua) ilmaistu.

        Toisin on, kun palstan narsisti oikein nauttii saadessaan vaikkakin vaan miinuspisteitä, ja ahmii vielä mitä enemmän saa.


    • Pyyttoni

      Juuri tällaiset muistot auttavat elämään lumen ja kinosten keskellä. Muistot lämmittävät mukavasti mieltä energiansäästöasunnossa, jossa vallitsee viileys. Tämä kirjoitus on kuin auringon lämmittävä säde!

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4356
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2862
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1721
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe