Suomen suurin petturipuolue on Kristillisdemokraatit. Erityisesti Varkauden Kristillisdemokraatit. Heidän aatteensa on oma etu. Kärkkäisen loikkimista voidaan sanoa jo kolmiloikaksi. Naurettavia, sanoi äänestäjä Ihalaisen laumasta.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/kärkkäinen-pyrki-myös-perussuomalaisiin/648657
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/kärkkäinen-pyrki-myös-perussuomalaisiin/648657
Vastaukset 34
Vanhimmat
jos Kari Kärkkäinen, tai KD on missään muotoa sidoksissa äänestyspäivänä.
Kärkkäinen petti omat valtuutettunsa,äänestäjänsä, vaaliliittolaisensa, IPU: ja KA erottuaan ehdokkuudesta.
ON TULLUT TÄYSIN SELVÄKSI, ETTÄ KÄRKKÄISELLE EI MEINAA MIKÄÄN MUU, KUIN OMA ETU JA RAIDAT TUKASSAAN.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/kärkkäinen-pyrki-myös-perussuomalaisiin/648657
EU vaalit sen osoittivat Timoksi, Timon paikalle ja nyt ministerin palli kiinnosti, kun yritti perussuomalaisten ehdokkaaksi, Oinonen pelkää paikkaansa ja on ehkä pyytänytkin vanhan kaverinsa.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/soini-kalevalle-olen-valmis-pääministeriksi/648693
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011022213233796_uu.shtml
ja toivon Timo Soinin pääsevän pääministeriksi.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Soini Kalevalle Olen valmis pääministeriksi/1135263992412
käytä kansanvaltaasi ÄÄNESTÄ 17.04 perussuomalaista ehdokasta Pohjois-Savosta
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2011022213234258_vl.shtml
https://www.facebook.com/pages/Perus-Pekka-Keto-eduskuntaan-2011/189270004416463
Lahjattomalle!
paras vaihtoehto on pekka
Kari Kärkkäinen on selvästi tavallista tallaajaa fiksumpi ja avarasydämisempi suomalainen mies kun
huomaa jo tässä elämänsä vaiheessa että hänen läheistensä aktiivisemman auttamisen aika on koit-
tanut. Valinnan ja päätöksen tekeminen ei varmaankaan ole ollut kovin helppoa ottaen huomioon
kaikki tähän liittyvät tekijät. On koittanut Karille ja hänen läheisilleen uudenlaisen elämän vaiheen
alku. Toivotan kaikille heille onnea ja voimia sekä menestystä ja Herran siunausta. Hattuani nostan
korkealle. Aikansa kutakin.
"Jos mietit seuraavaa askelta liian kauan, saat viettää koko elämäsi yhdellä jalalla seisten". Tämä on
hyvin vanha kiinalainen sananlasku. Lainaus tässä yhteydessä sallittakoon.
Kari Käinnen on ihan yhtä persiistä kuin Haapala. Änänet persuille!
He he ehe eheh h eheheheehhehehe.
Mitäs Jyrki H tuumailee kun Kristilliset ovat omineen Jykän teeman, "arjen turvallisuus?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012090116028999_uu.shtml
Just joo arjen turvallisuu ja Haapala.................kortsujen turvallisuus!!!!!!!!!!!!!!
ei KD petä ketään
"Kärkkäinen pyrki myös perussuomalaisiin
Matti Pietiläinen
22.2.2011 5:58 (Päivitetty 6.2.2012 07:30)
Varkautelainen kansanedustaja Kari Kärkkäinen (kd.) haki uutta puoluetta aiemmin kerrottua laajemmalla skaalalla. Hän tunnusteli pari viikkoa sitten mahdollisuuttaan siirtyä perussuomalaisten ehdokaslistalle Pohjois-Savossa.
- Sanoin, että junassa näkyvät enää perävalot, perussuomalaisten kuopiolainen varapuheenjohtaja Pentti Oinonen kertoo vastanneensa.
Kärkkäinen myönsi tunnustelunsa Savon Sanomille maanantaina.
- Pentti Oinonen sanoi joskus kesän jälkeen, että tule meille, niin saadaan toinenkin paikka. En vastannut silloin mitään. Vastasin viiveellä, kysymällä alkuvuodesta, mikä heillä on tilanne, Kärkkäinen muotoili asian.
Oinonen taas sanoo keskustelleensa Kärkkäisen kanssa ainoastaan perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien vaaliliitosta, ei Kärkkäisen loikkaamisesta. Onosen mukaan keskustelut käytiin jo viime keväänä.
Savon Sanomat uutisoi reilu viikko sitten, että Kärkkäinen on tunnustellut tämän vuoden puolellakin mahdollisuuksiaan päästä keskustan ja kokoomuksen ehdokaslistalle kevään vaaleissa, vaikka lupautui jo syksyllä kristillisdemokraattien ehdokkaaksi.
Hän päätti kuitenkin viime viikolla, ettei asetu eduskuntavaaliehdokkaaksi lainkaan, vaan alkaa appensa omaishoitajaksi".
Kuulin Kuopiolaiselta persulta, että Perus Pekka oli vaatinut piiriä lähtemään eduskuntavaaleihin omalla 14 ehdokkaan listalla ja ilman vaaliliittoa, joka oli myös hänen eroamisensa syy silloin persuista.
Kun katsoo ketä Kristillisissä on valtuustossa jäljellä, voi Jarmo Ihalainen vetää torilla sitä kuuluisaa laulua Pettäjän tiestä. On epäonnistunut systeemi etsiä ehdokkaat puhelinluettelosta. Tai lehti-ilmoituksilla. Jos ainoa aate on pesäpallo, ollaan hukkateillä.
Kristillisissä on tietenkin piiloporvari Kaunisto. Hänet on ay-liike kouluttanut ja palkinnut mm SAK: kultaisella merkillä.
Edellisissä vaaleissa Kaunisto asettui Porvariston eli krisujen ehdokkaaksi koska tiesi, että hän oli omalla ahneudellaan ja käytöksellään polttanut siltansa SDP.n Hänelle ei olisi lojennut tuskin mitään lautakunta-tai hallituspaikkaa.
Joa kou pettää ja kusettaa se on..........JYRKI HAAPALA!!
HYVÄ ETTÄ KÄRKKÄÄSELLEKIN LÖYTY VIHOIN JA VIIMEIN "KOTI". OLEN AINA TUUMANNU ETTÄ KEPU OIS OIVA PAIKKA KÄRKKÄISELLE. HYVÄ ETTÄ ITE ÄLYS MENNÄ.
Joissakin puoluevalinnoissa on muutaman päiväin vaihteluväli. Näistä puolueista löytyy aatteelle uskollista joukkoa. Kuten koskaan äänestämättömiä ehdokkaita.
KSML: Kahdella puolueella samoja ehdokkaita listoillaan
Torstai 20.9.2012 klo 05.11
Keskustalla ja perussuomalaisilla on kunnallisvaaleissa samoja ehdokkaita listoillaan, kirjoittaa Keskisuomalainen.
Harvinainen tilanne on meneillään Uuraisilla ja Kangasniemellä Keski-Suomessa. Kaksi miesehdokasta ilmoittautui ensin perussuomalaisten listalle, mutta halusikin sitten vaihtaa keskustan ehdokkaaksi.
Toisessa tapauksessa mielipide vaihtui parissa päivässä.
Molemmilla paikkakunnilla perussuomalaiset katsovat, että ehdokas kuuluu heidän leiriinsä. Oikeusministeriön vaalijohtajan Arto Jääskeläisen mukaan sillä ei ole väliä, mille listalle on ilmoittautunut ensimmäisenä.
- Ehdokas saa vaihtaa mieltään, kunhan tekee sen ennen ehdokaslistojen viimeistä jättöajankohtaa, Jääskeläinen sanoo Keskisuomalaisessa.
Lähde: Keskisuomalainen
STT
teillä on väärä kuva kristillisistä ei he petä ketään....he on kaiken kansan asialla
Pahinta on että Varkauden kristillisten ryhmästä löytyi niin paljon pahimpia pettureita. He pettivät äänestäjiä. Sijoittaistko yhtiöön joka menettäisi pääomastaan noin paljon kuin Krisut. Se taitaa pitää paikkansa että oranssi sekoittaa ihmisen pään. Kannettu vesi ei kestä kaivossa, Ihalainen.
Bua hah a ahaa hahahahaahah!!!
Eipä ollu yllätys, jotta oranssiväen puolelta alkaa nämä venkuloinnit ja pelailut. Ei kuukautta edes uutta valtuustokautta mennyt....
Kyllähän se on hieno etsiä lehti-ilmoituksilla ehdokkaita vaaleihin, mutta sitten kun läpi päästään, niin lasketaan hanskat pöytään ja valitetaan "työkiireitä"... Just. Pääasia että saatiin puolueelle ääniä.
Onneksi tasaiseen tahtiin varkaudessa KD:n kannatus laskee, seuraavissa vaaleissa ollaan oikealla tasolla (valtakunnan keskiarvio % KD:lla).
Buha aha ah ahahahahahahahahahahah!!
Oli hieno avaus KD:ltä...kiireitten takia erotaan sivityslautakunnasta...ja jäädään hallitukseen kun se ei vaadi niin paljon asioihin paneutumista eikä ole kiirettä...taas leikki alkoi niinkuin ennenkin. Ei tainnut uusi valtuutettu tajua mitä tapahtui luuli että saa tehdä mitä haluaa.
Taustallahan on KD:n pelleily, eikä uusi valtuutettu. KD sai kaksi NAIShallituspaikaa. Kun KD.llä on kaksi naista valtuustossa, niin paikat kuuluvat heille. Tolvasen kohdalla kuitenkin häntä vaadittiin allekirjoittamaan sopimus, että hän ei hoida itse hallituspaikkaansa, vaan hänen varamiehensä. Siksi Tolvasella oli se sivistyslautakunnan paikka.
Tolvanen on kuitenkin päättänyt itse hoitaa hallituspaikkansa ja siksi sanoi irti sivistyslautakunnan. Eihän siinä olisi mitään järkeäkään olla samaan aikaan sivistyslautakunnassa ja hallituksessa. Hallitushan valvoo ja ohjaa sivistyslautakuntaa.
Kysymys ei siis ollut Tolvasen kiireistä, vaan KD:n pelleilystä.
Onko Marketalla ollu aikaa osallistua KH:n kokouksiin, entäs ens maanantaina kun käsitellään Kurosen nimitystä Controllerin virkaa?
Haesoo ihan Ihalaiselta! Siinä meni myös Kurosen uskottavuus! Täysin naurettavia nämä Krisut. Olisiko syytä tehdä seuraavan hallituksen kokoukseen menijöille kunniakuja. Veisata virsi: Pettäjän tie.
Keijo Kaunisto johtaa kuoroa. Hänellähän on kokemusta mielenosoituksista Kaupunginhallitusta vastaan.
Lauma ei muutu enää naurettavammaksi. Ihalainen
KD-n paras valittu on ehdottomasti Virve Olli. Hän ei ole mikään tuuliviiri vaan hänellä on vuosikymmenien kokemus ja näköala tavallisen duunarin ja kaupunkilaisen tilanteesta.
Ei varmasti virtsa kihoo päähä kuten kävi edellisella kaudella Grilli/ ooperavahdille.
Joka vieläkin uskollisesti päivystää portsarina savontien grillä.
Nämä eri puolueiden hyppyheikit joutaisivat samaan saaviin ja aikansa muhittuaan keskenään vietäisiin persujen oppin tai opettajaksi.
pojat vähän opettaa miten asioita hoidetaan....tosi törkeää toimintaa
Jos hallituksessa aloittaa sitoutumattomana - ei koskaan tiedä, missä puolueessa kautensa lopetta - nämä KD:n edustajat ( vai miksi sitoutumattomia pitäisi tituleerata) taitavat olla molemmat sitoutumattomia???? Erikoinen tilanne vaikka olisiva hyviä ja erinomaisia ihmisiä tahansa : )
Koko KD porukka on ihan leikki porukkaa...kohta saa muut tuntea miltä tuntuu kun alkaa kähmintä ja selkään puukottaminen kun ei KD ole enää vallallassa...käy niinkuin ennen!!!!
Juuri kd puukottaa.
Krisut valittivat demareita kähminnästä, mutta Kuronen on mestari. Itselle ilman yleistä hakua työpaikka. Vaimolle sai vakituisen paikan, kun hakuehdot laitettiin sopiviksi. Oli muuten katkeraa porukkaa rannallejääneissä.
Kalevi Sorsa laittoi Suomessa alulle demareiden ajaman syrjäytymiskierteen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/01/1697892/urpilaisen-davos-arvio-uhkana-sosiaalinen-kriisi
Ei kai tuo ole totta että Kuronen kähmii ja järjestelee paikkoja itselleen sopiviksi...miksi kukaan ei puutu oikein kunnolla siihen jos näin asiat on...nyt tuollainen kähmintä pitää saada loppumaan..huom.muut päättäjät lopettakaan tuollainen
Kuinka pitkään Kurosen pesti jätevoimalan projektipäällikkönä jatkuu? Sillon kun Janne "valittiin" controlleriksi, niin lehessä tais lukea, että controllerin virka on täytettävä mahdollisimman pian "työt" aloitettava, sillon jäi sellainen kuva että jätevoimalaprojekti ois loppumassa piakkoin. Miten tämä asia ny oikein on?