Astra purkaa akun

astrahoo2006

Onko kokemuksia vastaavasta?
Astra H (2006) waqon kävi Opel - liikkeessä jossain takuuseen menevässä cim-moduulin huollossa kun äänimerkki ei toiminut joissakin malleissa kunnolla. Tämän operaation seurauksena myöskään pyyhkijät eivät toimi pakkasella.
Nyt uutena huolena on ilmennyt akun tyhjeneminen. Aamulla startatessa valot ym kaikki virrat syttyy, mutta avaimesta kääntäessä naksahtaa vain, ei edes pyörähdä. Oma näyttö näyttää 11.8V.
Toinen akku tilalle, heti käynnistyy. Yön yli seisoo ja aamulla taas sama juttu, ei starttaa. Valoja ei jää päälle, radio ei jää päälle.. Mikä mahtaa virran purkaa yön aikana?

Kiitos asiallisista vihjeistä jos jollakin sattuisi olemaan kokemusta.

10

3999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astra-96

      "Astra H (2006) waqon kävi Opel - liikkeessä jossain takuuseen menevässä cim-moduulin huollossa"

      Suosittelen kovasti vierailua uudestaan kyseisessä liikkeessä.

      • xhamsered

        Voi valtavasti kiitosta noinkin nerokkaasta vinkistä! Tuotapa ei olisikaan varmaan tullutkaan ajatelleeksi!
        Soi sissos sentään...


      • Astra-96
        xhamsered kirjoitti:

        Voi valtavasti kiitosta noinkin nerokkaasta vinkistä! Tuotapa ei olisikaan varmaan tullutkaan ajatelleeksi!
        Soi sissos sentään...

        ...olisi sinun ehdotuksesi?


      • xhamster
        Astra-96 kirjoitti:

        ...olisi sinun ehdotuksesi?

        En omaa noin loistavaa älykkyyttä ja ulosantia kuin sinä, niin en voi ehdottaa oikein mitään. Tarkoitus oli kysyä asiallista neuvoa vain. SINÄ olit nero, kiitos siitä. Oletko julistautunut jo autuaaksi?
        Syvä kumarrus, olet lahja.


    • liianuusvehje

      Voipi olla että laturilta diodi mennyt ja purkaa maihin.

      Onhan noita vaihtoehtoja varsinkin noin uudessa tapauksessa että veisin suosiolla valtuutetulle huoltajalle joka tsekkaa vika koodit.

      • astrahoo2006

        Kiitos asiallisesta vinkistä! Lähdetään sitä kautta selvittämään asiaa! Kiitos.


    • astra h

      Asia on varmaan selvinnyt. Voisitko laittaa tänne tietoa mistä moinen johtui, voisi olla hyödyksi muille?

    • dfdfd655

      Varmuuden vuoksi, onko ihan perinteinen akkukenkien kiinnityksen tarkistus tehty? Onko Astrassa plus-navassa jakolevyä josta lähtee oma piuha useampaan paikkaan? Noiden johtojen tiukkuus kannattaisi myös tarkistaa. Yksi auto on tullut vastaan jossa oli ensimmäisessä viestissä kuvatut ongelmat, mutta vika oli vain hieman löysä pultti virtakaapelissa. Jännitemittari kyllä näytti jännitettä, mutta virtaa ei mennyt tarpeeksi.

    • Astrahoo2006 lle
      Kysyit: "Mikä mahtaa virran purkaa yön aikana ?

      Monesta paikasta voipi purkautua mutta syyn saavat ottaa selville ja ottivatkin varmaan jo säätäjät jotka säätivät ohjauspylvääseen integroitua modulia

      Cim="Steering Column Module"

      Tyrivät huollossa vaikka jonkin ohjauspyörän tai muun johtimen eristeen rikki.

    • ierikka

      Kerran oli ovela vika, vetokoukun viressä oleva sähköliitäntä vuoti välillä: jatkuva virta-maa. Suola ja kosteus oli saanut aikaan johtavan "sillan". Paljastui kun auton perä oli muuten tasaisessa lumessa mutta "pistorasiassa" ei ollut yhtään lunta, ja se oli selvästi lämmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      108
      4261
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      148
      3667
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1556
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe