Onko vielä mahdollisuus saada toipumaan suomenhevonen jolla on kaviokuume, kavikuumekengät on jalassa.Keväsin kun joutuu kävelemään on vähän ratsastettu jalat menevä kipeäksi.Onko vielä jotain tehtävissä pelastaa hevonen ?
kaviokuume
6
5235
Vastaukset
- sepältä
Nuo lähtötiedot on hieman suppeat, mutta pahalta kuulostaa.
Siis ymmärsinkö oikein? Teillä on hevonen, joka on kärsinyt kroonisesta kaviokuumeesta ainakin viime keväästä lähtien (siis melkein vuoden ajan? Vai vielä pidempään?). Hevosta on hoidettu erikoiskengityksellä. Hevosta on liikutettu kevyesti ratsastamalla viime keväänä viimeksi. Silloin jalat kipeytyivät.
Kroonisen kaviokuumeen hoitoennuste on tosi huono. Jos hevonen on oireillut jo kohta vuoden, niin lopettakaa sen kärsimykset mahdollisimman pikaisesti.
Jos hevosella on taas jäänyt pahasta kaviokuumeesta "muistoksi" kavioluun kääntyminen väärään kulmaan, niin hevosen tulevaisuus riippuu ihan virheasennon määrästä. Jos hevonen pystyy erikoiskengityksellä liikkumaan kivuttomasti (ei onnu tai varo jalkojaan), voi hevosta liikuttaa näissä rajoissa. Tälläinen "vamma" voi lieventyä muutaman kuukauden ajan kaviokuumeen parantumisen jälkeen. Sen jälkeen paranemista ei tapahdu, vaan hevosen käyttö on sopeutettava tähän. Jos tilanne jää niin pahaksi, ettei hevonen kärsi liikkua yhtään kovemmalla alustalla, niin lopettaminen on usein paras vaihtoehto (valitettavasti). Vuosien myötä, kun hevonen vanhenee niin tilanne usein huononee pikkuhiljaa, joten tässäkin kannattaa olla tarkkana, ettei anna eläinystävänsä kärsiä turhaan.
Voisi olla ihan järkevää pyytää eläinlääkäriltä tai ammatti sepältä arviota hevosen jaloista. - suokkirakas3425
Hevosen paraneminen riippuu hoidosta. Meidän suokilla tuli kaviokuume viime kesänä ja jalat käänty n.10-12 astetta (kaviokuumeen sairastunutta hevosta kannattee aina käyttää kuvauttamassa ne jalat). Kaviopohja oli pullistunut ja kavioluu tulossa läpi. Hevonen oli ensin kuukauden karsinassa ja syksyn tullessa laitettiin ulos karsinan kokoiseen tarhaan. Ja ammattiseppä kävi laittaa myös sellaiset pyöreät kengät ja sanoi heti kun tuli että tällä hevosella ei ole enää toivoa, se pitää lopettaa mutta sitten kun heppa käveli niin hyvin (melkein otti raviaskeleita) niin seppä muutti mielensä.. Ja pohja kovetettiin tervalla ja laitettiin muovilevy kavionpohjaan ja siihen se kenkä. Hepan kavio on kasvanut kavioluun mukaisesti ja ollaan jo ratsastettu. Hevosella ei ole yhtään kipuja. ja kaviopohja ei ole enää pullistunut vaan mennyt normaaliksi.
- kaviokuume ei paha
meiän hevosella oli kaviokuume mutta tosi leivä sellainen ei aristellu jalkoja huomattiin toi kaviokuume ku rupes jumittaa keskelle kenttää ja se ei mun hevosen tapaista,.... mutta sille laitettii erikoiskengät,ja sai olla pienessä sairausaitauksessa, ja siinä oli vähäaikaa,ja nyt on hepan jalat terveet ei aristele kinttuja yhtää... lähtis ravaamaaki ku taluttaa,sitä aitauksesta. ja ei tunnu pulssi yhtää,tai mitää(;: terve on hevone vielä ainakin muutamaviikko ratsastuskieltoa saapaha hevone lomaa vähä (;
- hepulis
mun hevosella oli kans kaviokuume keväällä ja toipumiseen meni se 2 kuukautta. Nyt menny vaihtelevasti liikutus ja tuntuu ettei kunnon ratsastusta enää kestä ku alkaa aristaa vasenta jalkaa, ei kumminkaan onnu. Mitä se merkkaa kun kengittäjä sanoi että oli saanu reaktion vasemmasta kaviosta? en ollut itse paikalla eikä ollu sanonu kumminkaan mitään muuta. heppa on oireeton eikä nyt enää kipuile, mutta eläinlääkäri oli sanonut että kannattaa lopettaa kun eteen se kumminkin tulee. miettisin vaan että miten liikutuksen kanssa, uskaltaa liikuttaa vai pitääkö levossa, eläinlääkäri joka oli käyny tallilla ja oli ohimennen kysytty niin ei ollu ottanu muuta kantaa ku tuon lopetuksen. millään en hevosta halua lopettaa sillä perusteella että kumminki se eteen tulee koska ei nyt tällä hetkellä kipuile.
- selviytyjäää
Mun hevosella oli kaviokuume eli Metabolinen oireyhtymä/laitumeen liittyvä kaviokuume jossa veren korkea insuliinipitoisuus altistaa kaviokuumeelle. hevonen on lähes aina ylipainoinen.
Mutta Hevoselleni Laitettiin erikoiskengät se laitettiin pyöröaitaukseen, mahdollisimman vähän heinää. ja siinä se sitten oli noin 4viikkoa.
Kävimme hakemassa hevosellemme kuivaheinää, ja mitä parasta, se rupesi paranemaan, pulssi ei enää tuntunut kaviossa, ja kaviot eivät olleet lämpimät, joten noin 1kk jälkeisen sairausloman jälkeen rupesimme ratsastamaan sillä taino siis minä rupesin, se liikkui hyvin kevyesti, aina pieniä matkoja. ja noin 15min.
Siitä taas me edettiin. laukannoistoihin ja 45minuutin ridauksiin
Lopulta tuntiin, ja nyt sitä tässä ollaan, eli kaviokuumeesta on melkein vuosi kohta. ja hevoseni on tallin laihoin hevonen, taino oria lukuunottamatta, hevoseni on laihtunut 400kilosta, noin 289. eli olen itse todella tyytyiväinen, ja mielestäni onnistunut maltilliseen hoitoon, ja voin sanoa Liian aikaisin ei kannata alottaa.
Nyt minä ratsastelen hevosellani kilpailen ja ihme ja kumma mutta hevoseni on ruvennut liikkumaan niin hyvin ettei ole ikinä ennen mennyt niinn hyvin, varmaan on hevosestakin ihanaa olla hoikka ja lihaksikas:)
Ja kaikille vielä, älkää luovuttako olkaa maltillisia, ja liian aikaisin ei kannata ruveta ratsastamaan sillä kaviokuume voi uusiutua... - heppahullu=)
Vuokraponillani on kaviokuume mutta ei onneksi paha semmoinen huomasin kun alkoi aristamaan yhtä jalkaa ja liikkui jäykästi,luulisin johtuneen siitä että takajalka sai enemmän kuormitusta,sillä huomattiin että ontuu samanpuolen etusta. eläinlääkäri epäili kaviokuumetta ponilla on nyt antibiootti-kuuri ja levossa toivottavasti paranee pian!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat156723Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard2483760Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."323458Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i423198Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks203048Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma132895Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k192729Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂512395Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole271983Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3311726