Lannerangan magneettikuvaus

Sini1234567890

Oon menos huomenna lannerangan magneettikuvaukseen ja mietin et miten se mahtaa onnistuu ku selkä on niin kipee etten pystyy makaamaa enkä ainakaa paikallaa olemaa puolta tuntii ja muutenki ahtaat paikat ahdistaa tosi paljon !


joten kysynki et oisko tääl jollain kokemuksii täst kuvauksest tai muutenki jotain vinkkei ?


Kiitos :)

8

12730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luuluutitaani

      No mun muistaakseni mulla on ollut aina lannerangan mri-kuvissa pää putken ulkopuolella :) En nyt ihan varma ole, mutta ei siinä oikein ole muuta ikävää kuin että täytyy pysyä paikoillaan.

      Mulle oli myös ongelma se selällään olo kipeällä selällä, mutta kun jalat asettelee oikeaan kulmaan ja pidät huolen et ennen kuin sanot et on hyvä asento niin se todella sitä on! Kun kuvaus alkaa asentoa ei enää voi muuttaa. Nykyäänkin, vaikka selkä on jo leikattu, mri-kuvissa on epämukavaa se selällään olo kun toivoisi et jalat voisi olla koukussa enemmän. Mutta hyvin se menee!

    • kuvattu

      On kuvattu vastaavassa tilanteessa.
      Se joko onnistuu - tai ei. Uusinnat voi ottaa myöhemmin.
      Kokeile etukäteen pidempää makailua, hae asentoa...

      • Sini1234567890

        Okeiii... Kiitos vastauksist..Hermostuttaa kyl paljon, ku oon koittanu makailuu ni en en pysty kunnol makaamaa ja sattuu niin paljon.. miettisin et voisko ne antaa jotain lääket mikä helpottais oloo tai jotain ?


      • Magnetoitu
        Sini1234567890 kirjoitti:

        Okeiii... Kiitos vastauksist..Hermostuttaa kyl paljon, ku oon koittanu makailuu ni en en pysty kunnol makaamaa ja sattuu niin paljon.. miettisin et voisko ne antaa jotain lääket mikä helpottais oloo tai jotain ?

        Särkylääke ennen magneettia ja pyytää siellä esim. jotain rauhoittavaa. Kerrot vaan, ettet pysty olemaan paikallaan pitkään. Tylsempää olisi joutua menemään uudelleen kuvaukseen.


      • Pekonihampurilainen
        Magnetoitu kirjoitti:

        Särkylääke ennen magneettia ja pyytää siellä esim. jotain rauhoittavaa. Kerrot vaan, ettet pysty olemaan paikallaan pitkään. Tylsempää olisi joutua menemään uudelleen kuvaukseen.

        olin hiljan Tyksin avo magneettikuvauksissa,oli siinä joku koroke pohkeiden alla,selällään makoiltava
        liikkumatta,hirveetä jyrinää pitää vaikka kuullokkeista kuului omaa mieli radio musaa.
        Jännänmallinen ufo tai mun tapauksessa Pekoni hampurilais näkymä siinä varmaan hoitajille oli...


      • Pekonihampurilainen kirjoitti:

        olin hiljan Tyksin avo magneettikuvauksissa,oli siinä joku koroke pohkeiden alla,selällään makoiltava
        liikkumatta,hirveetä jyrinää pitää vaikka kuullokkeista kuului omaa mieli radio musaa.
        Jännänmallinen ufo tai mun tapauksessa Pekoni hampurilais näkymä siinä varmaan hoitajille oli...

        avomagneetissa tulee huonoimmat kuvat valitettavasti.
        kannattaa yrittää 3 teslan koneella saada kuvat jotta yksityiskohdat näkyy paremmin eikä kuvat ole rakeisia.


    • aa

      Mä olin viimeviikolla ja olin ihan kokonaan siellä tuubissa. Melko ahdistavaa vaikka mulla ei mitään ahtaanpaikankammoa olekaan. Puolisentuntia siinä meni. Kuulokkeet korvilla mutta se jyske oli niin kova etten mä mitään musiikkia kuullut ;) Jännä kokemus ja tukoksena välilevytyrä.

    • tarviit kipulääkettä tunti pari ennen kuvausta ja kuvaukseen mennessäsi pyydä vielä rauhoittavaa lääkettä noin puoli tuntia ennen kuvaushetkeä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2334
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2070
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2013
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1700
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      72
      1694
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1550
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1271
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      81
      1173
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1154
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1113
    Aihe