Kohta kymmenen vuotta olen tehnyt FrontPagella tuhansia tiedostoja kotisivuilleni. Jouduin siirtymään W7:aan ja siinä se ei pelaa.
Mikä olisi kaikkein yksinkertaisin W7:ssa toimiva kotisivueditori?
Sellainen jossa taulukon soluja voisi jakaa niin että voi laatia sukukaavioita.
FrontPagella on helppoin tehdä myös asiakirjastandardin mukaisia asiakirjoja. Varsinaiset tekstiohjelmat ovat liian mutkikkaita yksinkertaisiin tehtäviin.
Helppo kotisivueditori
15
2067
Vastaukset
- sadasashjghhjhjhg
joku älyvälkky on tehnyt jopa wordilal sivuja mutta älä hemmetissä siihen ala!
Kokeile nyt sitten vaikkapa OpenOfficea, silläkin voi sivuja vääntää frontpage tyyliin...
Ja parempi olisi jos aloittaisit nyt tässä vaiheessa JO tuon html/css/php/java opiskelun niin jatkossa pääset helpommalla...- vaari.
Yli 40 vuotta sitten koodasin SPURT-asemblerkielellä. Sen jälkeen tuli tekstinkäsittely, taulukkolaskenta ym. valmiit ohjelmat. Tuntuu käsittämättömältä että pitäisi palata vääntämään koodia muinaisella tyylillä.
FrontPagella teen sivun muutamassa minuutissa. En voi kuvitella että mikään muu voisi olla nopeampi ja helpompi.
Ensiksi käynnistän ohjelman, panen sivun alkuun taulun jossa yksi rivi ja kaksi saraketta. Niihin kirjoitan sivun otsikon ja linkit.
Sitten uusi taulukko, pari saraketta, muutama rivi, vot, sinne sijoittelen hiirellä kuvat ja tekstit.
Tallennan tiedoston.
FTP-ohjelmalla vien sivut nettiin.
Sivun tekemiseen menee minimissään samanverran aikaa kuin tämän kirjoittamiseen.
Ei tarvitse kirjoittaa yhtään koodia, ohjelma on yksinkertainen, muistuttaa Muistiota. Sivuillani on periaatteena kuten Koffin mainoksessa aikoinaan että Sisältö on oleellista. Eli sivuni ovat hyvin pelkistettyjä. Siihen etsin yksinkertaista kotisivueditoria FrontPagen tilalle joka toimisi myös W7:ssa.
"html/css/php/java" -taidot ovat varmaan tarpeellisia kun tekee hienoja kotisivuja. Mutta minä en tarvitse kuin yksinkertaisen helppokäyttöisen ohjelman. - slapstick
vaari. kirjoitti:
Yli 40 vuotta sitten koodasin SPURT-asemblerkielellä. Sen jälkeen tuli tekstinkäsittely, taulukkolaskenta ym. valmiit ohjelmat. Tuntuu käsittämättömältä että pitäisi palata vääntämään koodia muinaisella tyylillä.
FrontPagella teen sivun muutamassa minuutissa. En voi kuvitella että mikään muu voisi olla nopeampi ja helpompi.
Ensiksi käynnistän ohjelman, panen sivun alkuun taulun jossa yksi rivi ja kaksi saraketta. Niihin kirjoitan sivun otsikon ja linkit.
Sitten uusi taulukko, pari saraketta, muutama rivi, vot, sinne sijoittelen hiirellä kuvat ja tekstit.
Tallennan tiedoston.
FTP-ohjelmalla vien sivut nettiin.
Sivun tekemiseen menee minimissään samanverran aikaa kuin tämän kirjoittamiseen.
Ei tarvitse kirjoittaa yhtään koodia, ohjelma on yksinkertainen, muistuttaa Muistiota. Sivuillani on periaatteena kuten Koffin mainoksessa aikoinaan että Sisältö on oleellista. Eli sivuni ovat hyvin pelkistettyjä. Siihen etsin yksinkertaista kotisivueditoria FrontPagen tilalle joka toimisi myös W7:ssa.
"html/css/php/java" -taidot ovat varmaan tarpeellisia kun tekee hienoja kotisivuja. Mutta minä en tarvitse kuin yksinkertaisen helppokäyttöisen ohjelman.aiheesta mutta olet varmaan mennyt helppoon ja hankkinut täysin tarpeettomasti
win7:n 64 bittisen version?
Win7:n 32 bittisessä versiossa toimivat vanhat ohjelmat ja laitteet paljon paremmin,
myös FrontPage.
Ei ole mikään ihme, että ammattikoneissa on esiasennettuna usemmiten win7 Pro 32 bittisenä.
Mutta asiaan.
Tallentele muutama valmis tyhjä pohja "taulun jossa yksi rivi ja kaksi saraketta"
ja täyttele ne sitten vaikka Muistiolla.
Väitän, että hiukan harjoittelemalla ja käyttämällä itse tekemiään valmiita "pohjia" koodaa
tekstieditorilla ihan yhtä nopeasti kuin FrontPagellakin ja paljon monipuolisemmin.
Mielestäni "suoraan" koodaaminen ei ole paluuta historiaan vaan suorastaan
modernia, haasteellista taidetta.
Ja etuna on että työskentely käy millä koneella ja käyttiksellä tahansa ja missä vain,
joka paikassa on jonkunlainen tekstieditori käytössä, itse koodaan nykyään sivuja
pääasiassa kännykällä junassa istuessani.
- SetäMies...
Tuolta löytyy listaa: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTML_editors#WYSIWYG_editors
Itse selvittäisin/kokeilisin toimiiko Kompozer Win 7:ssa.
Jos haluat käyttää sitä Frontpagea, kokeile onnistuisiko tuon avulla: http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx- SetäMies...
Tuohon edelliseen vielä jatkoa. Tuo FrontPage jäi sen verran mieleen, että kun vastaan tuli sen tällainen (FP:n seuraaja?), ajattelin laittaa tänne linkin: http://emea.microsoftstore.com/europe/fi-FI/Microsoft/Expression-Studio-4-Web-Professional-(Englanti)?WT.mc_id=pointitsem_EU_FI_Expression_Generic_Web&WT.srch=1
Ei ilmainen mutta aika edullinen: 189,00 €
Näitä tämän tyyppisiä editoreja ei juuri enää ole markkinoilla ja niiden jotka ovat, kehitystyö on lopetettu. Monessa tapauksessa koneelle fyysisesti asennettava wysiwyg-editori on paljon kätevämpi, joustavampi ja nopeampi kuin julkaisujärjestelmät.
- jokkis22
Kokeiles Mozillan Nvuta.
- jokkis22
Nvu on siis nykyään nimellä Kompozer. Unohtui mainita.
- Otarennosti2011
Kokeiles tätä palvelua...Et ainakaan menetä mitään koska 2-viikkoa voi kokeilla ilmasix!
www.teekotisivut.co.cc- Osoite oikein!!!!
http://www.kotisivukone.fi ilman turhia reffejä
Ilmainen WYSIWYG
http://www.w3.org/Amaya/
- Käytä Word: ia
Käytä MsWord: ia! MsPublisher ja MsFrontPagekin käyttää
- EiFrontPagea!
FrontPagen, wordien ja vastaavien käyttö kannattaa suosiolla jättää sikseen. Ne kuten myös monet kaupalliset kotisivukoneet, vääntävät sangen "mielenkiintoista" koodia, joten jälki ja toimintavarmuus ei ole hyvää vaikka sivut ulkoisesti näyttäisivätkin siedettävältä.
Paras "editori" on varmaan ammattilaistenkin suosima Adobe Dreamweaver.
Mm. Google antaa miinuksia hakukonenäkyvyydessä jo siitä, että sivusto on toteutettu frontpagella. Monella firmalla on myös erilaisia palveluita, joilla voi testata kuinka hyvin omat sivut on toteutettu hakukoneita silmällä pitäen.
Tässä esimerkiksi yksi, jota olen pommittanut:
http://www.verkkotaikurit.fi/verkkomainonta/hakukoneoptimointi/
Skippaa mainostekstit ja pyytää vain ilmaisen optimoinnin ja hyvä tulee.- uskomaton sovellus!!
No mutta wau!!!
Ilmainen optimointi tekee kotisivut???!!! JEAH!!!!!
- Testattu on
Frontpage toimii Win7 64bittisessä versiossa.
- vaari...
Hienoa, mutta nyt on ongelmana että mistä saan itse ohjelman jonka voisin ladata W7:aan? Eihän sitä voi siirtää läppäristä johon se on asennettu ja jossa on XP.
- 1pappa
Olen samassatilanteessa. Vista vaihtui uuden koneen myötä W8:si. Frontpage ei toimi. Miten itse ratkaisit pulman? Mitä käytät nyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472589
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541659Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1331633Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1491358- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131180Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2821165- 156976
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek22924Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58889