olenko valmis hankkimaan kesäponin?

Tiedän että on tyhmää kysyä tällä palstalla tätä samaa mitä muut kyselee ja itseäni kiinnostaa muiden mielipiteet tästä asiasta joten kysyn: olenko mielestänne valmis hankkimaan kesäponin?
1.Olen 12v ja suunnitelin että ottaisin ensi vuonna kesäponin eli olen silloin 13vuotias.
2.silloin olen ratsastanut 4 ½ vuotta ja olen tasoltani helppo C:n ja helppo B:n väliltä.
3.Minulla on ollut 1½ vuotta hoitoponi ja hevonen. Ja osaan ruokkia,kylmää jalkoja,puhdistaa haavoja ynm. kaikki perusasiat hevosen hoidosta.
4. Olen käynyt monilla leireillä,kurseilla ja kisannut 1½ vuotta. Myös olen osittain kouluttanut monia poneja.
5. Ja minulle tärkeintä ei ole ratsastus jopa vanhempaa eläkeponia olen harkinnut.
24528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Tärkeintä on, että osaat ottaa vastuun ja tunnistat hevosen voivan huonosti/hyvin. Jälkimmäiseen saa varmuuden viemällä hevosen asiantuntevalle tallille kesän ajaksi. Iällä ja ratsastutasolla ei suurta väliä, kun on aikuisia auttamassa/katsomassa vähän perään :)

Äänestä

Vielä kysytkin(: Olet täysin valmis!
Itselläni on OMA poni, ja olen 11v ja harrastanut
hevosia/ratsastusta 6-vuotta..että kyllä olet!

Äänestä
  • Kyllä olet mielestäni valmis. Olen itsekkin harkinnut kesäponia ensikesäksi.
    Olenko teidän mielestä valmis?
    -Olen ratsastanut ensikesänä 6 vuotta.
    -Olen nyt 12 ensikesänä 13.
    -Olen käynyt monilla leireillä ja aion mennä myös kursseille.
    -Minulla on vuokraponi, se on shettis ja tosi jääräpäinen.
    -Olen tasoltani HeB

    Äänestä

  • shettishullu kirjoitti:

    Kyllä olet mielestäni valmis. Olen itsekkin harkinnut kesäponia ensikesäksi.
    Olenko teidän mielestä valmis?
    -Olen ratsastanut ensikesänä 6 vuotta.
    -Olen nyt 12 ensikesänä 13.
    -Olen käynyt monilla leireillä ja aion mennä myös kursseille.
    -Minulla on vuokraponi, se on shettis ja tosi jääräpäinen.
    -Olen tasoltani HeB

    vielä tohon yläpuoleiseen minkä laitoin, että poni voisi mennä ehkä ratsastuskoululle ja kävisin sitten sielä liikuttamassa ja hoitamassa sitä.

    Äänestä

=D
Minun mielestäni olisit todellakin valmis ottamaan kesäponin!

Äänestä

Se riippuu. Luuletko olevasi valmis nousemaan n. klo 05.30 tai 06.00 ylös sängystä koko vuokraomistajuutesi ajan? Siihen aikaan yleensä hevoset lasketaan laitumelle (siis jos viettää yöt pihalla) ja niiden karsinat siivotaan. Jos vuokraat karsinapaikan tallilta, niin tallin omistajat hoitavat nämä hommat. Entä onko sinulla rahaa? Pelkkä karsinapaikan vuokrauskin maksaa aika paljon.

Äänestä

Anteeksi... siis jos viettää yöt SISÄLLÄ.

Äänestä

Tottakait olet!

Itselläni oli viime kesänä 2 kesähevosta mökkipihassa. Niillä oli katos ja 2 tarhaa joissa molemmissa oli syömäkelpoista ruohoa. Tarhat siivosin kakoista aina kun tarvitsi, ja vettä joutui kantamaan useamman kerran päivässä.

Meillä kesän kustannuksiksi hevosten osalta tuli jotain 30 e kun joutui ötökkämyrkkyä ja desinfiointiainetta ja riimunnarun ostamaan, mutta ei siis kovin kallista puuhaa jos on mahdollisuus pistää hevoset omaan pihaan.

Toivottavasti löydät itsellesi sopivan kesähevosen! :))

Äänestä

kiitos kaikille vastanneille =) suosittelisitteko jotain rotua, joka sopisi lapsille.

Äänestä

Ikäs ja kokemukses perusteella, suosittelen NF ruunaa tai jtn. sen tyyppistä... Olen itse 15v ja ratsastanut 6 vuotta hoitanut saman verran. käyn tallilla 3 kertaa viikossa. 1 ratsastuskoululla 2 kert. yksityisellä. Ei kannata ottaa mitään yli 145 cm korkeaa... Omat hoitohepat siinä 150-160 cm. Hoitohepat on 3 suokki tammaa yhden tuleva varsa ja 2 paint tammaa toisen tuleva varsa ja puoliverinen ruuna. Yksi suokki Tamma hormonihäiriöinen, testaileva, yms. Ruuna näppii, tulee päälle eli tyypillinen ratsukouluponi. Ja vielä yksi suokki tamma on vasta 3v, joten testailee rajoja, yms., mutta muuten kiltti. Itse aloitin hoitamalla 18v NF ruunaa, joka lopetettiin nyt keväällä. Oli se niin ihana... ;) Mutta onnea. Ite etsin omaa heppaa, joka ostettais kaverin kanssa puoliksi. ( Vanhemmat vihdoinkin sanonut kyllä ) *Huokaus* Mutta jos on kysymistä nii pistä sähköpostia [email protected]

P.S. Kysyisin vain, että minkälaisi rajoja meinaat hevosella käyttää? Eli esim. ei saa mennä eteen, ei saa tulla ihmisen tilaan, mutta ihminen saa tulla sinun tilaan, yms. Jos niitä kysyttävää pistä sähköpostia.

Äänestä

Luulen että olisit valmis ottamaan kesäksi vuokrahevosen. Kuulostat siihen tarpeeksi kokeneelta.

Kannattaa kuitenki muistaa, että hevosen kanssa oleminen on täyspäiväistä hommaa, etkä voi kesähevosen hoitotaakkaa sysätä muille ihmisille (kuten vanhemmille). Paikalla on paljon väliä. Sinun iässäsi vielä suosittelisin yleistä tallia, jossa osan hevosen hoidosta huolehtisi tallin henkilökunta. Tämä tosin luonnollisesti maksaa.

Omassa kotitallissa/pihassa tms. asia on ihan toinen. Jos asiaan vihkiytyy niin onnistut kyllä, mutta eihän sitä näe kun kokeilemalla! Kyllä siitä hauskaa tulee jos vaan sisukkaasti nousee aamuisin jne. :)

Ps. 19v/14 vuotta hevosen selässä

Äänestä

kiitos teillekkin vastanneille =)))
olemme miettineet vanhempien kanssa että laitamme ponin läheiselle tallille, jos tallille vaan sopii ja on vapaita tallipaikkoja.

Äänestä

No mitä mieltä olet itse? Tärkeintä on se, mitlä tuntuu. Jos yhtään epäilet taitojasi 'oman' kesäponin suhteen, ei sellaista välttämättä kannata hankkia.

Mieti kuitenkin, mikä sinua epäilyttää asiassa. Mikäli asian voi ns. korjata/hoitaa tms. ei siitä ole mitään haittaa!

Muista kuitenkin myöskin kesäponin kanssa, oikea opetus. c-b ratsastaja harvemmin aina tietää millainen treeni on milloinkin parasta, tai mikä autttaa mihinkin ongelmaan.

Eli asiantunteva apu,, oma ehdoton halu. ne on ne tärkeimmät ;)

Äänestä

MILLOIN olisin valmis?
-Olen 9v ja rakastan hevosia yli kaiken
-Äitini talon lähellä on talli jossa asuu/asui hevonen
- Olen laukannut islanninhevosella suoraa ja hypännyt 30-50 senttisen ristikon.
-Osaan ottaa vastuun
-Hoidossa olen hieman kompura eli saatan esim. laittaa jonkin hihnan väärin

Siinä melkein kaikki! jos teillä on vielä kysyttävää ilmoittakaa!
Mikä hevonen kävisi ja milloin?

Äänestä

Sinulle joka olet nuorempi...
Valitan et vielä muutamaan vuoteen jos kerran hihnoja ei mene oikeaan osoitteeseen. Ei riitä että rakastaa hevosia vaan pitää osata hoitaa ja tietysti taluttaa. eli et ole vielä valmis. odota muutama vuosi.

Äänestä

mä olen itsekkin miettinyt että ottaisko ponin vai ei. meillä olis kyllä pelto mihin sais tehtyä ison laitumen ja myös tarvittaessa kentän missä ratsastaa. riippu että onko rahaa poniin... (; täällä on ennen meitä asunut pariskunta jolla oli 1-3 hevosta :) itse täytän syyskuussa 14 v (:

Äänestä

Ota vain kesäponi :)

Äänestä

Siffeli: Hevosia ei vissiin tarvi kuitenkaa ihan kuuden aikaan vielä viedä ulos!! Ja kyllä olet!

Äänestä

Hei olisinko valmis ottamaan vuokra shettiksen??? Oon 9v ja ottaisin mun siskon kaa yhteisen vuokra shettiksen mun sisko on 11v. .Me laitettais se mun iskän kaverin pihaan nilläki on oma shettis ori ja me otettais ruuna ... ja se mun iskän kaverin perhe on tosi hyvii heppa ihmisii

Vastatkaa pliis joku

Äänestä

olenko minä valmis, mielestäni olen!

-12 vuotias
-ratsastanut jo 10 vuotta!
-luotettava
-valmis käymään joka pv tallilla
-tasoltani olen noin heB & re85
.olen käynyt monilla leireillä!
-kisannut olen pari vuotta

Äänestä

määääääö: Minusta olet valmis ottaa kesäponin! (:

Sitten minä itse. Sanokaa oma mielipide, olenko valmis ottaa kesäksi vuokraponin.
Olen..
-13.v
-Ratsastanut n. 6vuotta
-Olen vuokrannut kahta eri hevosta, (ja vuokraan tällähetkelläkin) joten osaan kaikki perus tallihommat
-HeB & Re:80cm
-Osaan hevosen hyvinvoinnista, terveydestä, ruokinnasta yms. tärkeistä asioista paljon ja olen päässyt muutenkin harjoittelemaan niitä käytänössä, kiitos hevoskerhon :)
-Olen ollut monella eri leirillä

Sitten paikka jonne poni tulisi. Se on yksityis/täyshoitotalli, jossa on otettu huomioon hevosten hyvinvointi. Siellä on isot tarhat, joissa on hiekkapohja, laajat maastot ja kenttä. Tallille on n. 500m kodistani, eli pääsisin sinne helposti joka päivä aamulla ja illalla.

Äänestä

Olisinko valmis ottamaan vuokra ponin?

-Olen 10.v
- ratsastanut (vasta) 4 vuotta.
-Minulla on nytten ennestään tuttu vuokra poni
-hypännykki oon vasta 55 cm
-ja osaan kaikki perus jutut, mutta voisinko ottaa jostain muualte ei tutun shettiksen?
-Niin se tai oikeestaan ne mun vuokra ponit on :shetlannin poni ori ja toinen on welsh ruuna. mulla on kyllä mun sisko joka hoitaa mös niitä, me vuorotellaan niillä poneilla . et mä hoijan esim: ma , ke, pe , su sitä shettista ja ti,to la sitä welsii.

olis kiva jos joku vastas

Äänestä

kyllä hevosen/ponin voi ottaa minkäikäinen tahansa. varsinkin,jos vanhemmat ovat mukana harrastuksessa.
täytyy vaan etsiä sopiva kaviokas. rotu,ikä,luonne,terveys ja HINTA.
itse omistan 110cm shettistamman. se kantaa ratsastajan pukittelematta,hyppää esteitä ja vetää kärrejä. on liikennevarma,mutta kiusaa ihmisiä,potkii,ei anna kiinni hyökkäilee päälle.
tätäkin voi ponin/hevosen omistaminen parhaimmillaan olla. silti se on minulle rakkain poni.
siksipä se pysyy kotipihatossa.
tervetuloa kokeilemaan ;) ekakerralla avustan :D

Äänestä

Kukaan täällä ei oikeasti ole valmis hevosta hoitoon ottamaan.
Ratsastuskokemus ei ole se tärkein, kuten näköjään kaikki teistä kuvittelee. On ihan sama kuinka kauan olet ratsastanut tai kuinka isoa hypännyt, kun tärkeintä oliusi se hoitokokemus.
Ja hoitokokemukseksi ei riitä, että olet tallilla joskus auttanut heinien jaossa, hoitanut ohjeiden mukaan paria pientä haavaa ja nähnyt ähkyisen hevosen.
Hoitokokemuksessa on tärkeää se KOKEMUS joka kertyy vain ajan kanssa (eli 12-vuotiailla ei sitä vielä voi olla). Ei ole oleellista, montako haavaa olet hoitanut tai montako kertaa ruokkinut hevosia.
Oleellista on se, että osaako toimia itsenäisesti ongelmatilanteissa. Miten toimit, jos huomaat että hevonen ei käyttäydy normaalisti, miten toimit jos hevonen ontuu, miten toimit jos hevonen on stressaantunut, miten toimit jos hevonen ei juo....
Missään heppakerhoissa ja leireillä ei tätä kokoemusta myöskään riittävästi kerry.



Jotta nuori voisi hankkia hevosen, tulee olla vanhemmat, jotka maksavat kaiken ja ovat mukana auttamassa. Vanhempien tulee siis tietää hevosista ja osata toimia näissä ongelmatilanteissa.
Jos ei ole innokkaita vanhempia, ei hevosta voi hankkia, koska alaikäinen ei voi ottaa vastuuta hevosesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesääponinihalija kirjoitti:

Tiedän että on tyhmää kysyä tällä palstalla tätä samaa mitä muut kyselee ja itseäni kiinnostaa muiden mielipiteet tästä asiasta joten kysyn: olenko mielestänne valmis hankkimaan kesäponin?
1.Olen 12v ja suunnitelin että ottaisin ensi vuonna kesäponin eli olen silloin 13vuotias.
2.silloin olen ratsastanut 4 ½ vuotta ja olen tasoltani helppo C:n ja helppo B:n väliltä.
3.Minulla on ollut 1½ vuotta hoitoponi ja hevonen. Ja osaan ruokkia,kylmää jalkoja,puhdistaa haavoja ynm. kaikki perusasiat hevosen hoidosta.
4. Olen käynyt monilla leireillä,kurseilla ja kisannut 1½ vuotta. Myös olen osittain kouluttanut monia poneja.
5. Ja minulle tärkeintä ei ole ratsastus jopa vanhempaa eläkeponia olen harkinnut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu