Lumi menee harjapellin alle / mikä harjapelti?

Meillä on talossa sellainen harjapelti joka on hieman irrallaan katosta ja sen sivuilla on paljon n. 20 - 30 mm:n reikiä tuuletusta varten. Reiät ovat molemmin puolin eli tuuli pääsee puhaltamaan harjapellin poikki.

Korjaustyötä tehneet asentajat huomauttivat, että harjapellin alapuoli on täynnä lunta ja sitä oli tippunut harjan tuuletusraosta eristeiden päälle. Tuuli on vienyt pakkaslunta siis yläpohjaan!

Mitä hemmettiä tehdä ja tunnistaako kukaan harjapellin mahdollista valmistajaa/maahantuojaa?
72093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei niistä reijistä ole mitään haitaa. Aluskate hoitaa sen lumen.

Äänestä

esim, ja ilma aluskatetta, niin noinhan siinä käy, onneksi lumi on pakkaslunta, joten sen vesisisältö on ihan olematon. Korkeisiin tiilikuvioisiin on saatavana harjatiivisteet, muttei tietäkseni normaali aaltopelliin.
Lapepellithän ovat harjalta auki noin 5-7cm eli pellistä pelliin n 15 cm. Lapepellin päätyyn voi naulata sopivan korkuisen= pellin profiilin korkuisen riman, molemmille puolille, näin saadaan nuo raot tukittua, ellei aluskatetta kerran siellä ole.

Äänestä

Mikäli sinulla on harjatuuletus ja palahuopakate, harjaventtiilin tulisi olla linkin mukainen.

http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/suorakanava/verkkolehti/04/2204lemminkainen1_mo.htm

esim. Terrasta saa ostettua kyseistä tuotetta.

http://kodinterra.com/market/kodinterra?a_Visit:tuote=j84weo0os8pkcrvy&kategoriaTunniste=BitumikateErist&path=RakTarvLVI/VesikatteetJärj/BitumikateErist&myymala=Kodin Terra Salo&paikkakunta=Salo&osuuskauppa=SSO&pageName=Tuote

Arvelisin, että katollasi on köyhänmiehen sovellettu malli joka ei ainakiaan sellaisenaan pelitä.
Ei aivan nakkisormi voisi ajatella irroittavansa pellin, kiinnittämään pellin sisäpuolelle ohutta hyttysverkkoa lumenestoon ja uusi kiinnitys.
Jos takuuta on niin välitön reklamointi niin kauan kun lumikinokset ovat näkyvissä. Eivät ne kuulu asiaan.

ps. tekotapa, jossa tuuletus aukot ovat talon päädyissä on monasti parempi kun pussillinen uusia

Äänestä
  • Tuo linkin venttiili näyttää siltä mitä maalaisjärkikin sanoo. Meillä taas on sellaiset pikkulinnun kokoiset reiät molemmin puolin koko harjan pituudelta. Ja sitä lunta on siellä paljon. Lähtee myyjille reklamaatio.

    Äänestä

  • Palahuopakate.. kirjoitti:

    Tuo linkin venttiili näyttää siltä mitä maalaisjärkikin sanoo. Meillä taas on sellaiset pikkulinnun kokoiset reiät molemmin puolin koko harjan pituudelta. Ja sitä lunta on siellä paljon. Lähtee myyjille reklamaatio.

    luin vähän huonosti, kuvitteli kyseessä olevan aaltopeltikate, ilman aluskatetta, vaan se olikin palahuopa, ihan jo nicissä mainittu, väärin on tehtynä.

    Äänestä

  • Timpermanni 02a kirjoitti:

    luin vähän huonosti, kuvitteli kyseessä olevan aaltopeltikate, ilman aluskatetta, vaan se olikin palahuopa, ihan jo nicissä mainittu, väärin on tehtynä.

    Mulla on harjalla torvet ei mee talvellakaan tukkoon

    Äänestä

Siellä pitäisi olla sellaiset vaahtomuovin tapaiset tiivisteet jotka estävät tuon. Ai, mutta teillä onkin näköjään palahuopakate, kukas hullu sinne on harjapellin laittanut?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palahuopakate.. kirjoitti:

Meillä on talossa sellainen harjapelti joka on hieman irrallaan katosta ja sen sivuilla on paljon n. 20 - 30 mm:n reikiä tuuletusta varten. Reiät ovat molemmin puolin eli tuuli pääsee puhaltamaan harjapellin poikki.

Korjaustyötä tehneet asentajat huomauttivat, että harjapellin alapuoli on täynnä lunta ja sitä oli tippunut harjan tuuletusraosta eristeiden päälle. Tuuli on vienyt pakkaslunta siis yläpohjaan!

Mitä hemmettiä tehdä ja tunnistaako kukaan harjapellin mahdollista valmistajaa/maahantuojaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu