Persujen eduskuntaehdokas Aimo Remes vaati tänään Kalajokilaaksossa lomarahat pois julkisen sektorin työntekijöiltä
Remes työntekijän kukkarolla
Työväen puolue ?
38683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
tuo mittään.
Jussu saletti että se haittaa . Etkä ole sinäkään turvassa huononnukslta, vaikka eläkkeellä luulet turvassa olevasi.
joutaa rankemmin verotetuksi.
rovot vaarassa ?
lausut ja puhut paskaa.Ei pienestä päivärahasta jää paljon käteen jos vielä kovemmin verotettas.
Nyt jo minulla menee 2 % enempi veroa mitä työssä olon palkasta.
on luvassa persujen mielessä. Toivottavasti niiden äänisaalis jää mahdollisimman pieneksi. Jos äänestäjä haluaa antaa ns. protestiäänen , niin ei kait kannata äänestää semmosta puoluetta, joka huonontaa oloja entisestään. Jotakin muuta uutta vastavoimaa pitää keksiä.
Haapaveden kaupunki tulee joka tapaukssessa sun kukrarolle halusit sinä tai et. Se tulee lääkekulumaksuilla, palvelujen heikentämisellä, palvelumaksujen korotuksella, verojenkorotuksella, vuokrienkorotuksilla vedenhinna korottamisella.jne........
Remes on väärässä. Yhteneväiset työehtosopimukset ovat olleet suomessa tavoitteena jo kymmeniä vuosia. Ei ole tarkoituksenmukaista kohdella jotakin ryhmää eri tavalla, kuin toisia.
Jokainen työmarkkina elämästä jotakin tietävä, että esitys on vahvasti epärealistinen.
Samoi, kuin oli se Remeksen esitys lääkäreiden pakollisesta auskultoinnista syrjäseutujen terveyskeskusten palveluksessa. Esityshän toteutuessaan olisi perustuslain vastainen.
Jos tuo aloitus pitää paikansa, niin se todistaa vain sitä, että Remes on kaukana suomalaisesta
elämänmenosta. Sitä se tietää, kun maailma koostuu vain Kärsämäen Teboilista ja Haapaveden ABC:stä.
Eiköhän panna aivan suosiolla poika pinkan alle ja aleta tähystellä varteenotettavia ehdokkaita.
Kuten esimerkiksi tämä Kyllösen Merja on.
Kyllä persujen äänestäminen on samaa kun heittäisi rahasa kaivoon, on niin tuulella käypää porukkaa!
Kyllä Remes sohaisisi todelliseen ampiaispesään edes ehdottaessaan Arkkadianmäellä moisia leikkauksia. Mehän elämme edelleenkin yhä kiihtyvässä kulutus ja markkinataloudessa, mielestäni palkkojen leikkaukset eivät kuulu yksiin tämän suuntauksen kanssa. Eiköhän katsota niitä " höyläyksiä" hieman eri suunnalta. Vaikka niistä 800 sadasta tukimuodosta jotka nyt tiedetään maksettavan elinkeinoelämälle mm, suuryrityksille, pörssiyhtiöistä puhumattakaan. Ei leikata suoraa ostovoimaa, ei kuulu ainakaan toistaiseksi tähän mailmaan.
pitäs tehä 100 % leikkaus. Maajussit makoilee van talvet Mallorcalla ja nostavat tukia. Kesällä on vähän aikaa muka pakko ajaa traktoreita,(neljä kpl täytyy talossa olla vähintään isännällä) niin on jumalaton valitus , että on raskasta ja kovaa tää " yrittäminen". Kaikenmaailman vehkeet ja vempaimet on pitänyt hankkia , että saa poistoja ja sitä kautta lisää kaikensortin tukia mitä ikinä voi keksiä.
vehkeetkin on ostettava ja taas tuli duunarille töitä rattoritehtaalla ja välttivirmassa, mahollisesti myös Agronikillakin lietevaunun ja paalinkäärijän tekijöille.
Remes ja muut persut kaukaa. Wattunen ja Nalle tuossa edellä kommentoivat aivan oikein Remeksen röyhkeää , mutta toisaalta ennakoitavissa olevaa palkansaajien kimppuun käymistä. Remes kehuu olevansa kaikki lait tunteva ja niitä noudattava esimerkillinen ehdokas, mutta tällä ulostulollaaan ja muillakin möläytyksillä hän todistaa aivan jotain muuta. Kyllä nyt iski mies kirveensä kiveen. Työväenliikkeen vuosikymmenien aikana aikaansaamia palkka, vuosiloma ym. työehtoihin liittyviä lakeja ja sopimuksien huononnuksia ei työkansa tule hyväksymään. On vielä hyvä tiedostaa, että kuntien palveluksessa oleva väki lukeutuu hyvin suurelta osin pieni- ja keskituloisiin palkansaajiin (perhepäivähoitajat, siivoojat, keittiöhenkilökunta, laitosapulaiset, lähihoitajat, tomistoapulaiset jne) ja näiden palkkojen kimppuun persut ovat valmiit käymään. Vaikka Remes ei välitäkään pienipalkkaisista työntekijöistä, niin luulisi kokeneen kunnallispoliitikon miettivän vähän, että mistä kunnat saavat kohta työntekijöitä, kun hyvin iso osa väestä on siirtymässä kohta eläkkeelle. Mutta ei, mies vain sanoo rehvakkaasti, että jos porukka siirtyy yksityiselle puolelle, niin hyvä on. Miettikää lajitoverit !!!!!!!!1
valmistettua konetta ja laitetta luulet maanviljelijöiden ostavan. Enimmäkseen ovat ulkomailla tehtyja,eikä työllistä kotimaisia seppiä.
Mitä, onko persut ottamassa pois perhepäivähoitajien lomarahatkin ? Olisi mukava kyllä nähä tuon sortin sosialisti kun tuo Remes, aivan silmäkkäin. Onkohan tuolla edes kaikki tallella.
Lastentarhaan joutas koko ukko noin epäkypsillä mielipiteillään.
Nyt on ilmoiteltu parannuksista Perhepäivähoitajien palkkauksessa ja meinaavat että moni alkaa niihin hommiin.
Kerroppas kun varmaan tiedät paremmin kuin herrat, onko nuilla muutoksilla vaikutusta ?
Jokainen työntekijä, kun maksaisi YEL - MYEL - LEL- VEL, ym... niin oltaisiin samalla viivalla.
Loma -ajalta saa vieraan työssä oleva työntekija lomarahan, joka jäänne 60 - 70 luvulta silloin se oli lomaltapaluuraha. Tämähän tuli Suomeen Ruotsin kautta tietyistä syistä.
Se on nyt jäänne joka voidaan korvata "työntuloskorvauksena". Eli minkalaista tulosta työyksikkö tekee.
Tuosta perhepäivähoitajien lomarahasta en tiedä, mutta tänään oli lehdessä juttu siitä, että persut Täysmuutos-nettisivuillaan kannattaa osinkotulojen täyttä verovapautta, ne on siis ajatelleet että siellä se raha paremmin olisi tarpeen, kuponginleikkaajan taskussa. Ihmettelin kyllä mutta paikkansa se pitää.
Tuo sama täysmuutosporukka esittää sitäkin, että yli kuusikymppisten kohdalla työehtosopimukset voitaisiin unohtaa ja tehdä työtä pienemmällä palkalla. Raakoja on suunnitelmat, edes EK ei kehtaa esittää tuollaista.
Koulutettava lääkäri kirjoittaa sopimuksen, jossa sitoutuu työskentelemään määrätyn ajan hänelle määrättävässä terveyskeskuksessa, jos määräaika ei täyty maksaa koulutuksensa takaisin,tällaisen sitoumuksen joutuvat antamaamaan mm.hävittäjälentäjät ja armeijan upseerit.
Lomaltapaluurahat tulivat korkeasuhdanteen aikana ja hiipivät virkamiehiinkin,nyt joudutaan tulevalla vaalikaudella tekemään kipeitäkin ratkaisuja.Tuo lomarahan poisto julkissektorilta ei koske kaikkein heikompiosaisia kuten Alvin nosto,mutta vaikutus julkisyhteisöjen talouteen on pikainen ja tehokas.
On epärehellistä ennen vaaleja luvata kaikkea hyvää, tai mitä pitäisi tehdä kun se ei ole taloudellisesti.
mahdollista.Tämä tietenkin edellyttää yhteistä sopimista myös yhteikuntarauhasta, en haluaisi kuitenkaan
lisätä rasituksia kaikkein heikoimmille,kuten työttömät,lapsiperheet,sairaat ja pieneläkeläiset joille ollaan kuormaa lisäämässä.
Nuo julkissektorin palkat ovat nykyisellään niin huonot, että siihen alistumaan joutuvia voi verrata
aivan perustellusti ihmiskaupan uhreiksi ja näiltä sinä olisit riistämässä pois nuo saavutetut edut. Mitä tulee tuohon lääkäreiden pakkosijoitukseen, niin sen lisäksi, että se olisi eräänlaista lain kiertämistä, johtaisi se siihen, että alalle ei hakeutuisi kukaan. Eiköhän keksitä parempia menettelytapoja ongelman ratkaisemiseksi. Tuo esittämäsi ontuu yhtä paljon kuin persujen esitykset yleensä. Kyllä sinulla poika poloinen näyttää olevan vielä paljon opittavaa tästä yhteiskunnasta ja elämästä yleensä. mistä ihmeen kummasta olet saanut sellaista päähäsi,
että voisit toimia kansanedustajana noilla tiedoillasi ?
Merja Kyllönen kehiin, niin jopa alkaa tapahtua.
Empä sit äänestäkkää persuja, ku tuommaosta tekevät!
eihän perssuilla ole ehokkaita hotka vois tosi paikan tullen saaha hyviäkään asioita hoijetuksi.Heloppohan se on luvata mutta mutta kun ei se vaan niin oo.
Paatoksella ne persut kyllä paasaa, mutta teot puhuu toista, niiku ne ohjelma kopiotkin osittaa!
humalaperän kehittymään ja kukoistamaan. Jopa kaupunginjohtajakin on sinne asettunu eikä Suojalan tontille.
Uusisuomi lehti näkyy kirjoittavan, että olunläänin persut jo riitelee keskenään, joko on hajoaminen alkanu ennen vaaleja, noo onhan ne sellaisia puolueloikkareita!
Kepulaiset näkkyy täälläkin valittavan
Katso persu kun loikkaa, katso persua vain. On aika persua moikkaa,
ei siivet kanna sen lain.
Se mennyt kohta on poissa, kauas unholan taa, ei vaikka paistaisi voissa,
ei tolkkua siitä nyyt saa.
Kaikki huutamaan, katso persu kun loikkaa ..... ..... .jne
Haij !
Se huuttaa joka pelekkää !
se turpaa repiiiiiiiiii joka ei tajua asioista mitään!
Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa.
Vaatia voi mitä tahtoo, mutta kannattaa muistaa että eletään edelleen sopimusyhteiskunnassa.
Enemmän tuollaiset vaatimukset kertoo vaatijan omasta älypääomasta....Niin siis sen vähäisyydestä.
Kovasti arveluttaa tuo persujen homma ja ehdokkaat.
0500712260
Remes selittelee Haapavesi-lehdessä nyt pari päivää ennen vaaleja, että hän tarkoitti vain virkamiesten lomarahojen leikkausta.
Kalajokilaaksossa 23.2. hän sanoi kuitenkin sanatarkasti: "lomaltapaluuraha (puolen kuun palkka) pois virkamiehiltä ja julkisen sektorin työntekijöiltä." En ole huomannut Remeksen oikoneen tätä, vaikka asiasta on keskusteltu mm. Kalevan nettipalstoilla. Jotkut muut perussuomalaiset ovat kyllä irtisanoutuneet lomarahojen leikkausvaatimuksista.
Remes on toiminut vuosikymmeniä Kärsämäen kunnanvaltuutettuna ja on nyt kunnanhallituksen 1. varapuheenjohtaja, joten hän varmasti tietää, keitä ovat julkisen sektorin työntekijät.
Remes polonen ei ilmeisesti tiedä mikä on virkamies. Melkein kaikki virat Suomenmaassa on lakkautettu jo aikapäiviä sitten ja virkamiehen tehtävistä vastaavat nykyään toimenhaltijat. Toimenhaltija ei ole sama, kuin viranhaltija.
Jos lomarahat otettaisiin pois näiltä muutamalta virkamieheltä jooita vielä on olemassa, säästöä ei syntyisi juuri ollenkaan. Ajatus on muutenkin kuolleena syntynyt. Kuvastaa kyseisen tyypin tietämättömyyttä yhteiskunnan rakenteesta.
Sellaisen asian pohtiminen ei edes kuulu kansanedustajille, joka asiana on
työmarkkinaosapuolten sovittava asia. Sääliksi käy tuo persujen ilmaan
huitominen.
On vahinko, ettei näiltä alueilta ole löydettävissä riittävän yleissivistyksen omaavia edustajaehdokkaita, jotka lisäksi olisivat selvillä yhteiskunnan
rakenteesta. Taksiautoilijoista, tai entisistä merkonomi-pankionjohtajista,
tahi hitsari-leipureista ei noihin saappaisiin ole.
ole ehdolla ?
Hällä olis ylräkyllin koulutusta ja kokemusta .