Eli jos otan 2 kultakalaa 240l akvaarioon?
Pärjääkö kultakalat kahdestaan?
7
325
Vastaukset
- boraras.
Kultakala on parvikala ja se vaatii VÄHINTÄÄN 300 litran akvaarion.
Parvi = vähintään 6 yksilöä- Juuh................
Ensinnäkin jos puhutaan kultakala parvesta ja sanotaan että tarvii 300l niin antaa väärän vastauksen ja samalla voisi myös vastata itse kysymykseen jos kerta vastaa jotakin. Siis jos kultakaloja on se 6kpl niin akvaarion pitää silloin olla se 600l, mielummin kuitenkin 1000l. Ja kyllähän ne pärjää kahdestaankin, se vaan että vaikka kuinka pärjäävät niin pitää kuitenkin tajuta että eivät ole onnellisia eivätkä silti viihdy, eivät elä hyvää elämää ym vaikka elossa pysyisivätkin.
- lässynlässyn huoh
Kala ei ole niin fiku että ymmärtäisi seuran päälle. Kylmä fakta. Lähinnä niiden fantasiamaailmoissa elävien kettutyttäjen harhoja, että ne jotenkin nauttisivat toistensa seurarasta, kun "haluavat leikkiä yhdessä". Jalostetut, kesyt lemmikkikultsit elävät paljon pienemmissä akvaarioissa, kun niiden luontainen ympäristö on alkujaan ollut. Ne oppivat tuntemaan sen hetkessä, ja huomaavat pian että akvaariossa ei ole petoja. Parven suojaa ei siis tarvita. Nykyajan pullakaloilta on alkukantaiset parvivietit jo kuluneet poies. Kala ei olen niin fiksu tai sosiaalinen, että tykkäisi "kavereista". Luontainen parvikäyttäytyminen perustuu pedoilta suojautumiseen, ja petoja ei akvariossa ole. Kyllähän kultsi parvessakin ui, mutta ui myös mieluusti ilmankin. Lajitoverit ovat lähinnä sen silmissä kilpailijoita ruuasta. 240l on sopiva kahdelle kultikselle, mutta niinden pitää olla jalostettuja. Luonnonmuoto ja komeetta uivat niin kovaa, että tarvitsevat isomman. Muista vahva suodatus. Hyvä paketti. :)
Siis onko se kala fiksu, vai ei? Koita päättää!
Jos se kerran on niin fiksu että osaa_päätellä, että: "olenpa nyt suljetussa tilassa, johon ihminen ei laita mitään petoja", niin eiköhän se sitten ole niin fiksu, että osaa kommunikoida lajitoverien kanssa ja kaipaa muitakin, kun vaan sen yhden, saman naaman keskustelukumppaniksi.
- fish KING
Silti pitäisin jalostettujakin kultakaloja suuressa akvaariossa, kuitenkin niistä kasvaa ajan kanssa todella suuria; 20cm korkeudeltaan, helposti. Yhtä yksilöä en kuitenkaan ottaisi asumaan suureenkaan (enkä pieneenkään) akvaarioon sillä kuitenkin kalat jotka ovat "parvisidonnaisia" saavat tukea ja turvaa parvesta jos akvaario ei olekaan sijoitettu rauhaisaan paikkaan kodissa.
Ihan "nyrkki" ohjeena kuitenkin; 4-6kpl minimissään 500l akvaarioon jossa suodattimien veden kierto n. 2000-3000l/h ja massatilavuutta saa olla ainakin 8l niin akvaario pysyy puhtaana. - kalaihminen
Jos aijot kultakaloja varaudu niiden kasvettua. Ostamaan suurempi akvaario.
- fish KING
@ kalaihminen; mitäs luulet että, yleisellä tasolla näin tapahtuu, tuskin koskaan. Kannattaa hankkia heti suorilta käsin niin suuri akvaario ja tehokas tekniikka kuin kalat täysmittaisina tulevat vaatimaan. Välttyy kalat turhilta kypsytys/muutos stresseiltä. Kotona on aina myöskin se tila kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503374Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5582106Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si852004Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431538- 281396
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1291323KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar501254