Viini liian makeaa

katiska13

Tein juuri valmispaketista valkoviiniä johon laitoin kuusi kiloa sokeria. Se on lopettanut käymisen ja on aivan liian makeaa. Mitähän sille tekisi. Onko kukaan kokeillut noita rusinapommeja?
Pakastimesta löytyisi raparperia. Mitähän jos sitä kiehauttaisi ja laittaisi sekaan. Sitten siihen ei varmaan jäisi juuri alkoholia kun sinne menisi sitten vettäkin sekaan.

4

3496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki10

      Mä oon kaks kertaa joutunu käynnistämään käymisen rusinoilla. Molemmilla kerroilla alkuun pulputtu iloisesti, mutta pysähtyi kesken. Jatkoi sitten loppuun asti rusinoiden voimalla. En tajuu mitä tossa oikein tapahtui.

      Ohje käski lisätä sokerin erissä, mutta ehkä laitoin liian isoina erinä.

    • ││││││││││

      Leivinhiiva lopettaa käymisen jos sokeripitoisuus on yli 20%. Pikahiivat kestävät korkeampiakin prosentteja. Sokeri pitää aina lisätä osissa jos on tarkoitus päästä yli 10%.

      Jos 20 litran tonkkaan laittaa 6 kg sokeri on sen pitoisuus yli 30% eli kovasti liian paljon.

      • odeos10

        Kyllä se on niin ainakin minun kokemusta et pulla hiivalla tehdään pullaa ja vinkku hiivalla vinkkua,nyrkkisääntönä olen itse käyttänyt jos 25l. vinkuu siis vahvaa n18% niin 6-7kg.sokeria riippuu tietysti mistä marjoista sen tekee,viime vuosina olen tehnyt kirsikka viiniä joka(omasta puusta)on ollut oikein maukasta ja paranee vaan vanhetessaan.Makea jälkiruoka viini 18%,sokerit vähitellen mukaan että käyminen on tasaista ja kannattaa hankkia ominaisuuspainomittari joka kertoo sokeri pitoisuuden ettei mene liikaa jos haluaa ken ties kuivenpaa vikkuu,jälkimakeutus onnistuu ko.mittarilla kätevästi.Niinhän sitä sanotaan et kananmunasta saa oivan munakkaan mutta munakkaasta ei saa kananmunaa tekemälläkään.Sen sanon eihän kukaan ole seppä syntyessään eli tsemppiä kaikille,tämä no nastaa hommaa.....


    • Henkka-

      ostin karahvin valmispaketin punaviiniä.käynyt iloisesti jo Viikon ja 4 päivää.
      Joka päivä oon pönttöä ravistellut. tänää loppu käyminen ku seinään. ei yhtään kupli.joko se näin äkkiä on valmista?luulis että kuplis vaikka 5-10 min välein edes.onko kokemuksia? ohjeissa kyllä on että käymisaika ois (1,5-3vkoa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5137
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3460
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2818
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      8
      1959
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      260
      1441
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1372
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1068
    Aihe